BiznesINFO.pl
Zakaz wjazdu do centrum już za kilka miesięcy?

Wikipedia/Piotr Biegała

Zakaz wjazdu do centrum zacznie obowiązywać już niedługo. Część Polaków będzie z niego zwolniona

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Najpóźniej jesienią tego roku ma wejść w życie przepis nakazujący dużym miastom zakaz wjazdu do centrum trujących samochodów. Wiemy w jakich czterech miastach zakaz ma obowiązywać w pierwszej kolejności. Wiadomo również, jakie mogą być warunki wjazdu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich czterech miastach będzie obowiązywał zakaz wjazdu do centrum

  • Pod jakimi warunkami będzie możliwy wjazd

  • Które dużo miasto ma niezbyt udane doświadczenia ze strefą czystego transportu

Zakaz wjazdu do centrum jeszcze w tym roku?

Masz kopcący samochód i chcesz wjechać do centrum miasta? Wygląda na to, że już całkiem niedługo nie będzie to możliwe. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że najdalej za pół roku zostanie w tej sprawie wprowadzony zakaz.

Jeszcze pod koniec zeszłego roku pisaliśmy – powołując się na ustalenia „Dziennika Gazety Prawnej” – o opracowywanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacji dotyczącej tzw. stref czystego transportu, która znalazła się w projekcie noweli ustawy o elektromobilności. Plany resortu zakładały, by gminy od tego roku mogły tworzyć obszary, do których nie mogłyby wjeżdżać auta zanieczyszczające powietrze, zaś za 10 lat takie strefy miałyby być obowiązkowe w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Tak było pod koniec 2020 roku. Tymczasem teraz - jak podaje tvn24.pl - Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by miasta wyrzucały trujące samochody z centrum znacznie, znacznie szybciej. Przepis w tej sprawie miałby wejść w życie najpóźniej we wrześniu tego roku.

- Strefy czystego transportu będą obowiązkowe w miastach o liczbie powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w których główny inspektor ochrony środowiska stwierdzi średnie poziomy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu – mówi cytowany przez portal Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu.

W pierwszej kolejności zakaz wjazdu do centrum kopcących pojazdów miałby obowiązywać w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a także Katowicach. Miasta miałyby mieć 1,5 roku na stworzenie stref czystego transportu.

Przedstawiciel wrocławskiego urzędu miasta już teraz sygnalizuje, że potrzeba w tym celu więcej czasu. - Zarówno kwestia przygotowania strefy, oznakowania, ale przede wszystkim przekonsultowania takiej strefy, wymagają znaczenie dłuższego czasu, naszym zdaniem powinno to być około trzech lat – tłumaczy cytowany przez portal Tomasz Stefanicki z Urzędu Miasta stolicy Dolnego Śląska.

Strefa czystego transportu powstała już jakiś czas temu w Krakowie, by ograniczyć wjazd samochodów na Kazimierz. Po kilku miesiącach jednak radni zdecydowali, że wjeżdżać będą mogli klienci sklepów mieszczących się na Kazimierzu. W praktyce więc taka strefa przestała mieć sens, gdyż każdy kierowca mógł tłumaczyć, że udaje się na zakupy.

Nieudany epizod nie zniechęca jednak włodarzy dawnej stolicy Polski do stworzenia kolejnej strefy. - Na razie byśmy chcieli taką strefę stworzyć tam, gdzie jest największe zapylenie. Czyli to są przede wszystkim krakowskie Aleje Trzech Wieszczów, bo tam jest najgorzej, bo to jest droga przelotowa i wjazdowa - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa, cytowany przez tvn24.pl.

Kogo wpuszczą do centrum?

Kto będzie mógł wjechać na teren centrum dużych polskich miast? Jak wyjaśnia rzecznik resortu klimatu i środowiska, będą to pojazdy elektryczne, wodorowe i napędzane gazem ziemnym. Ministerstwo chce jednak dać w tym zakresie wolną rękę samorządom i jeśli zechcą, to będą mogły dopuścić do wjazdu także inne auta (np. hybrydowe czy napędzane gazem LPG).

Czy starsze pojazdy będą definitywnie wykluczone z wjazdu do centrum? Niekoniecznie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada wprowadzenie takiej możliwości, pod warunkiem opłaty. Resort ustalił jej górną granicę na 2,50 zł za godzinę.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >