Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

Polska – podstawowe informacje

Polska to jeden z najstarszych krajów Europie. Cechuje ją niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Aktualną stolicą Polski jest Warszawa, a głową państwa jest prezydent Andrzej Duda. Dotychczasowy rząd składał się z przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość, jednak z uwagi na niedawne wybory parlamentarne należy się spodziewać, że wkrótce powstanie nowy rząd. Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, nasz kraj to demokratyczna republika parlamentarna.

Polska położona jest w Europie Środkowej. Na północy kraju znajduje się Morze Bałtyckie, do którego dostęp stanowi ważny element rodzimej gospodarki. Rzeczpospolita graniczy łącznie z siedmioma państwami. Są to Niemcy (na zachodzie), Czechy, Słowacja (na południu), Ukraina, Białoruś, Litwa (na wschodzie) oraz Rosja (na północy) przez obwód królewiecki. 

Polska jest krajem stosunkowo homogenicznym, bo aż 97% społeczeństwa to Polacy. Dominuje religia katolicka, a walutą jest polski złoty. Rzeczpospolita Polska jest ponadto członkiem Unii Europejskiej oraz wielu ważnych organizacji międzynarodowych.

Gospodarka Polski – co ją charakteryzuje?

Gospodarka Polski rozwija się dość dynamicznie na wielu obszarach, a PKB rośnie z roku na rok. Według danych prezentowanych przez MFW, gospodarka naszego kraju znajduje się na 23 miejscu na świecie, a przez ONZ Polska jest uznawana za kraj bardzo wysoko rozwinięty. Podkreślić trzeba, że 25% PKB wytwarza sektor państwowy, za pośrednictwem między innymi takich spółek jak KGHM, Orlen, PKP, PGNiNG czy PZU. Podobnie rzecz wygląda chociażby we Francji czy w Niemczech.

Struktura zatrudnienia jest odmienna od tej, jaką obserwować możemy w Unii Europejskiej. Aż 12,6% Polaków pracuje w rolnictwie, podczas gdy średnia unijna w tym zakresie wynosi 5%. W przemyśle zatrudnionych jest 30,4% Polaków (średnia unijna to 24,9%), a w sektorze usługowym 57% Polaków (średnia w UE to 70,1%).

Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski są Niemcy, zarówno pod kątem eksportu, jak i importu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek i czwartym na świecie producentem mebli.

Jakie zmiany będą w Polsce w najbliższym czasie?

Wybory parlamentarne 2023 w Polsce przyniosły zmianę władzy, zapowiadającą rozliczne przeobrażenia w sferze gospodarczej naszego kraju. Program zwycięskiej koalicji zakłada reformy prawa w wielu rozmaitych kwestiach – przede wszystkim w gospodarce. Zmianie może ulec skala obciążeń fiskalnych, podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, a także wysokość i dostępność różnorakich świadczeń.

Do najważniejszych zmian zapowiadanych przez Donalda Tuska w Polsce należy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 złotych czy zniesienie podatku Belki. W planach jest również kredyt hipoteczny 0% dla młodych oraz dopłaty do czynszu w wysokości 600 złotych miesięcznie. Wprowadzony ma zostać także szereg ułatwień dla przedsiębiorców, między innymi jeden miesiąc wolny od składek ZUS.

Pokaż więcej

unilever
14.07.2024 10:17 Spożywczy gigant zwolni tysiące pracowników. W Polsce zatrudnia 3 tys. osób

Jedna z największych korporacji działających w obszarze produkcji spożywczej i chemii gospodarczej, brytyjski Unilever, zapowiedział masowe zwolnienia pracowników. Wiadomo już, że trwają rozmowy zmierzające do wynegocjowania warunków zwolnień także w polskich biurach Unilever.

Jakub Wiech
13.07.2024 13:51 "To jest konsekwencja naszych zaniedbań" Jakub Wiech bez skrupułów o polskiej energetyce

Gościem redakcji Biznes Info i Goniec był redaktor naczelny serwisu Energetyka 24 Jakub Wiech. Dziennikarz komentował pomysł na energetyczne wspieranie zmagającej się z wojną Ukrainy oraz jednoznacznie oceniał szereg zmarnowanych szans, czego skutki Polska odczuwa po dziś dzień. Jednocześnie bez litości oceniał działania polskich polityków w kontekście transformacji energetycznej i nie tylko. 

Rafał Sonik
10.07.2024 20:26 Rafał Sonik: "Ciąłem wiadra, naprawiałem narty. Tak zarabiałem"

Rozmówcą Biznes Info był Rafał Sonik - przedsiębiorca, działacz społeczny i zwycięzca Rajdu Dakar. O kulisach prowadzonych działań i nieoczywistych sposobach osiągania celów rozmawiał z Andrzejem Sołtysikiem.

Olaf Scholz, Donald Tusk
08.07.2024 16:50 Reparacje wojenne - Niemcy chcieli dać Polakom miliony euro. Tusk powiedział: nie

Z informacji przekazanych przez nieoficjalne źródła wynika, że Niemcy złożyły Polsce propozycję wypłaty reparacji wojennych. Premier Donald Tusk miał odmówić przyjęcia tych pieniędzy. Taka decyzja to niemałe zaskoczenie dla naszego sąsiada.

fabryka
05.07.2024 09:18 Amerykańska firma przenosi produkcję do Polski. Powstanie 100 nowych miejsc pracy

Amerykańska firma przenosi produkcję do Polski, a dokładniej do zakładu znajdującego się pod Krakowem, w Niepołomicach. Powstanie tam aż 100 nowych miejsc pracy, a poszukiwania pracowników już si rozpoczęły. Przedstawiamy szczegóły.

kolejka do Urzędu Pracy
04.07.2024 13:22 Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat. Znamy wstępne dane

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wstępne dane ws. stopy bezrobocia. Okazuje się, że szacowany wskaźnik jest najniższy od 34 lat. Przedstawiamy szczegóły.

mężczyzna
03.07.2024 11:19 Miliony dorosłych Polaków mieszkają z rodzicami. Blisko połowa nie uczy się i nie pracuje

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące tzw. gniazdowników - młodych, dorosłych osób, które nie założyły rodziny i mieszkają z rodzicami. Zjawisko to w przeważającej większości dotyczy mężczyzn, jednak w ostatnich latach można zauważyć pewną tendencję spadkową - od 2018 r. gniazdowników wyraźnie ubyło.

blok, pieniądze
02.07.2024 19:21 Polska niechlubnym liderem. Kredyt mieszkaniowy jest u nas najdroższy w Europie

Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące oprocentowania kredytów mieszkaniowych w Unii Europejskiej. Okazuje się, że Polska znalazła się na pierwszym miejscu rankingu i kredyty są u nas najdroższe w Europie. Wiemy też, ile wyniosło średnie oprocentowanie w kwietniu. 

mężczyźni
21.06.2024 12:47 Zakup samochodu na firmę – co warto wiedzieć?

Kupno firmowego samochodu może znacząco wpłynąć na efektywność i rozwój Twojego biznesu. Niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz, odpowiednio dobrany pojazd firmowy może ułatwić logistykę, zwiększyć mobilność, a nawet poprawić wizerunek marki. Wybór odpowiedniego samochodu, sposób jego finansowania oraz podejście do kwestii podatkowych i ubezpieczeniowych to istotne aspekty, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji.

pieniądze, lotto
19.06.2024 15:10 Deszcz wygranych w Lotto. Wypłacą bajońskie pieniądze

Rekordowy dzień w Lotto. We wtorek 18 czerwca padło aż 29 wygranych. Pieniądze, jakie trafią do graczy, liczone są w milionach. Największa jednorazowa wygrana to 1 000 000 zł w Lotto z Plusem. Niemniej lista zwycięzców jest wybitnie długa.

flaga Unii Europejskiej
19.06.2024 14:13 Komisja Europejska podjęła decyzję ws. Polski. Rusza specjalna procedura

Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Komisja Europejska podjęła decyzję i ogłosiła ją w środę (19.06). Bezpośrednim powodem uruchomienia procedury był fakt, iż deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Czekają nas kolejne cięcia budżetowe?

list ZUS
19.06.2024 12:50 ZUS wysyła listy i apeluje do Polaków. "Istnieje ryzyko naruszenia Państwa praw"

ZUS nieustanie apeluje do Polaków w związku z wysyłanymi listami. Na stronie internetowej Zakładu widnieje komunikat dotyczący aktualizacji adresów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z zaniedbania tego aspektu. - Brak aktualnego adresu może spowodować, że z korespondencją potencjalnie może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona - ostrzega ZUS w komunikacie.

kupony Lotto
19.06.2024 07:33 Wydał 5 zł, a zgarnie fortunę. Wielka wygrana w Lotto

Wielka wygrana w Lotto. W niewielkiej miejscowości Kłomnice na Śląsku padła główna wygrana w Ekstra Pensji. Przez 20 lat pieniądze będą trafiać na konto szczęśliwego gracza. Wiemy, jakie liczby zakreślił.

sędzia
18.06.2024 22:52 Bunt w sądach, pracownicy przerywają milczenie. "Nasze pensje wynoszą tyle, co płaca minimalna"

Pracownicy zatrudnieni w polskich sądach zaczynają tracić cierpliwość. Chociaż nowy rząd rządzi już od kilku miesięcy, wciąż nic nie zrobiono z uciążliwymi pozostałościami po poprzedniej władzy, takimi jak… zakaz korzystania z mikrofalówek i radia. Jakby tego było mało, ich płace nie korespondują z wykonywanymi obowiązkami. 

biedronka
18.06.2024 20:37 Pracownica Biedronki pokazała, jak zachowują się klienci. Nagranie hitem sieci

Jedna z użytkowniczek TikToka opublikowała filmik, który w rzekomo zabawny sposób miał ukazywać trudną codzienność, z jaką zmaga się wielu pracowników popularnego dyskontu. Okazuje się, że klienci sklepów potrafią być dla jego obsługi prawdziwym utrapieniem. Czy wśród zaprezentowanych schematów rozpoznasz własne zachowanie?

kierowca
18.06.2024 19:39 Trzęsienie ziemi w systemie punktów karnych. Nie każdy będzie mógł je wykasować?

Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie istotnych zmian w systemie kasowania punktów karnych. Okazuje się, że wraz z wejściem w życie nowych regulacji, nie każdy kierowca będzie mógł zmniejszyć posiadaną ich liczbę.

Lotto
18.06.2024 18:52 Wydał na zdrapkę zaledwie 5 złotych, teraz zgarnie fortunę. Padła główna wygrana

Niesamowitym szczęściem może pochwalić się osoba, która w stolicy zdecydowała się kupić zdrapkę za jedyne 5 zł. Po zdrapaniu srebrnego pola okazało się, że finansowo jest do przodu o… 199 995 zł.

ogrzewanie
18.06.2024 18:25 Żyją w 13-metrowym mieszkaniu. Na widok rachunku za ogrzewanie zamarli z przerażenia

Niesłychanie wysokie rachunki za ogrzewanie otrzymali mieszkańcy bloku komunalnego pod Warszawą. Większość musi zapłacić po kilkanaście tysięcy, jednak rekordowy rachunek dotyczy malutkiego, zaledwie 13-metrowego mieszkania. Jak to możliwe?

projekt #OtwarciNaBiznes
18.06.2024 15:45 Udowadniają, że wiek nie jest przeszkodą w biznesie. Poznaj zwycięzców kampanii #Otwarci Na Biznes

Renata i Julia Krysiak chcą zarabiać na swojej miłości do zdrowego trybu życia. Studenci Karolina, Zuzanna i Sławek planują uruchomić platformę sprzedażową dla usług cmentarnych i pokrewnych, a Barbara Bruzda tworzy aplikację do znajdowania zagubionych zwierząt. To trzy wyjątkowe projekty, które otrzymają wsparcie finansowe, prawne i marketingowe.#Otwarci Na Biznes to kampania edukacyjna, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, której celem była promocja przedsiębiorczości i wiedzy dotyczącej zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Projekt był realizowany na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy przez Our Future Foundation, jedną z największych polskich fundacji edukacyjnych, we współpracy z TikTokiem. Kampania obejmowała serię szkoleń eksperckich i konkurs, w którym znalazło się dziewięć zwycięskich projektów.

karetka pogotowia
18.06.2024 13:48 Chcą wprowadzić opłatę za przyjazd karetki pogotowia. Ratownicy mówią wprost

Wezwanie karetki już niedługo będzie płatne? Wprowadzania zmian i wdrożenie w życie kosztów przyjazdu ambulansu chce część ratowników. Profesor Dariusz Timler, szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej zwraca uwagę, że Polacy muszą zrozumieć, iż każdy wyjazd karetki - nawet w nieuzasadnionym przypadku - koszt minimum 500 zł. Opłaty zmniejszą ilość bezpodstawnych zgłoszeń? Przykładem mogą być Niemcy.

EKF
18.06.2024 12:22 EKF Sopot 2024. Rola Corporate Governance

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych wydarzeń świata finansów w Polsce. W trakcie wydarzenia poruszono wiele istotnych kwestii, w tym między innymi rolę Corporate Governance. Sporym zainteresowaniem cieszył się także występ Lecha Wałęsy.

lotto
18.06.2024 11:03 Gigantyczne wygrane w Lotto. Nie wszyscy dostaną pieniądze od razu

17 czerwca był dla graczy Lotto wyjątkowo szczęśliwy. W całej Polsce padły gigantyczne wygrane. Jeden ze szczęśliwych zwycięzców szczególnie przykuwa uwagę. Nie tylko nie dostanie całej pieniędzy od razu, ale Lotto będzie wypłacać mu 600 zł co tydzień. Ten gracz nawet nie wyszedł z domu. Lista szczęśliwców jest jednak wyjątkowo długa.

ROD
17.06.2024 23:06 Właściciele ROD drżą o swoje działki. Groźba likwidacji jest realna, przepisy są bezlitosne

Ponad cztery miliony Polaków korzysta z Rodzinnych Ogródków Działkowych. Od roku obowiązują jednak przepisy, które mogą sprawić, że wiele z nich przejdzie do historii. Tymczasem Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę przepisów i radzi działkowcom co robić. 

piwnica
17.06.2024 21:21 Trzymasz to w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5000 złotych kary

Wielu mieszkańców bloków nie może wyobrazić sobie życia bez piwnicy. Te małe podziemne pomieszczenia doskonale sprawdzają się w przechowywaniu rzeczy używanych wyłącznie sporadycznie, lub choćby przetworów. Tymczasem bardzo często można znaleźć w nich przedmioty, za które właścicielom grożą wysokie kary. O co konkretnie chodzi? 

Lidl
17.06.2024 20:33 Lidl zaskoczy klientów na lato. Takiej oferty jeszcze nie było, to odpowiedź na nowy trend

Jeszcze w tym miesiącu na półkach popularnego niemieckiego dyskontu pojawi się zupełnie nowa seria produktów. Sieć chce w ten sposób odpowiedzieć na preferencje osób, których z każdym rokiem jest w Polsce coraz więcej. Niektórzy z pewnością będą zaskoczeni. 

skrzynki pocztowe
17.06.2024 19:37 Co oznacza literka „R” na skrzynce pocztowej? Tajemniczy znak ma ważną funkcję

Na niektórych skrzynkach pocztowych można natknąć się na tajemniczą literę. Dla wielu osób jej znaczenie może być tajemnicą, inne mogą nabierać podejrzeń. Tymczasem mała naklejka z literą ”R” na drzwiczkach skrzynki ma konkretne znaczenie. I zdecydowanie ułatwia życie jej właścicielowi. 

pieniądze
11.06.2024 21:07 Wypłacą nawet 1500 zł miesięcznie. Program ruszy lada chwila

Program Aktywny Rodzic, inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadzorowanego przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy świętuje podpis prezydenta pod projektem ustawy. Podczas wtorkowej konferencji prasowej 11 czerwca Dziemianowicz-Bąk z Aleksandrą Gajewską zdradziły pierwsze szczegóły. Od kiedy nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic?

Lotto
11.06.2024 15:34 Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Totalizator Sportowy prowadzący w Polsce loterie Lotto informuje o kolejnych wysokich wygranych. Tym razem w ramach popularnej gry Ekstra Pensja, sporą kwotę zgarnie mieszkaniec Wrocławia. Pieniądze nie trafią do gracza od razu.