Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

Polska – podstawowe informacje

Polska to jeden z najstarszych krajów Europie. Cechuje ją niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Aktualną stolicą Polski jest Warszawa, a głową państwa jest prezydent Andrzej Duda. Dotychczasowy rząd składał się z przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość, jednak z uwagi na niedawne wybory parlamentarne należy się spodziewać, że wkrótce powstanie nowy rząd. Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, nasz kraj to demokratyczna republika parlamentarna.

Polska położona jest w Europie Środkowej. Na północy kraju znajduje się Morze Bałtyckie, do którego dostęp stanowi ważny element rodzimej gospodarki. Rzeczpospolita graniczy łącznie z siedmioma państwami. Są to Niemcy (na zachodzie), Czechy, Słowacja (na południu), Ukraina, Białoruś, Litwa (na wschodzie) oraz Rosja (na północy) przez obwód królewiecki. 

Polska jest krajem stosunkowo homogenicznym, bo aż 97% społeczeństwa to Polacy. Dominuje religia katolicka, a walutą jest polski złoty. Rzeczpospolita Polska jest ponadto członkiem Unii Europejskiej oraz wielu ważnych organizacji międzynarodowych.

Gospodarka Polski – co ją charakteryzuje?

Gospodarka Polski rozwija się dość dynamicznie na wielu obszarach, a PKB rośnie z roku na rok. Według danych prezentowanych przez MFW, gospodarka naszego kraju znajduje się na 23 miejscu na świecie, a przez ONZ Polska jest uznawana za kraj bardzo wysoko rozwinięty. Podkreślić trzeba, że 25% PKB wytwarza sektor państwowy, za pośrednictwem między innymi takich spółek jak KGHM, Orlen, PKP, PGNiNG czy PZU. Podobnie rzecz wygląda chociażby we Francji czy w Niemczech.

Struktura zatrudnienia jest odmienna od tej, jaką obserwować możemy w Unii Europejskiej. Aż 12,6% Polaków pracuje w rolnictwie, podczas gdy średnia unijna w tym zakresie wynosi 5%. W przemyśle zatrudnionych jest 30,4% Polaków (średnia unijna to 24,9%), a w sektorze usługowym 57% Polaków (średnia w UE to 70,1%).

Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski są Niemcy, zarówno pod kątem eksportu, jak i importu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek i czwartym na świecie producentem mebli.

Jakie zmiany będą w Polsce w najbliższym czasie?

Wybory parlamentarne 2023 w Polsce przyniosły zmianę władzy, zapowiadającą rozliczne przeobrażenia w sferze gospodarczej naszego kraju. Program zwycięskiej koalicji zakłada reformy prawa w wielu rozmaitych kwestiach – przede wszystkim w gospodarce. Zmianie może ulec skala obciążeń fiskalnych, podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, a także wysokość i dostępność różnorakich świadczeń.

Do najważniejszych zmian zapowiadanych przez Donalda Tuska w Polsce należy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 złotych czy zniesienie podatku Belki. W planach jest również kredyt hipoteczny 0% dla młodych oraz dopłaty do czynszu w wysokości 600 złotych miesięcznie. Wprowadzony ma zostać także szereg ułatwień dla przedsiębiorców, między innymi jeden miesiąc wolny od składek ZUS.

Pokaż więcej

urna, kartka, ręka, znak
19.04.2024 21:14 Druga tura wyborów samorządowych. Surowe kary za złamanie ciszy wyborczej

Przed nami druga tura wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się już w niedzielę 21 kwietnia, a z piątku na sobotę zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Polacy powinni pamiętać, że za jej złamanie grożą potężne kary finansowe. 

lekarz, POZ
19.04.2024 12:44 Tego rejestracja medyczna nie może Ci odmówić. Mało który pacjent o tym wie

Po kolejnej próbie połączenia wreszcie ktoś odbiera. Ale chwilę później okazuje się, że tylko po to, by przekazać nam, że na dziś wolnych miejsc już nie ma. Przychodnie rodzinne (lub tzw. pierwszego kontaktu) często są przepełnione, a kolejki skutecznie uniemożliwiają nawet krótką konsultację. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, w odpowiedzi na setki pytań, o jednym, wartym zapamiętania, prawie. 

Zakopane
18.04.2024 12:54 Majówka w Zakopanem. Lepiej się pospieszyć, kończą się wolne noclegi

Wielu Polaków decyduje się na spędzenie długiego weekendu majowego w Zakopanem. Należy jednak pamiętać, że to miejsce jest bardzo popularne wśród turystów i warto nieco wcześniej zarezerwować nocleg. Choć do majówki zostały dwa tygodnie, miejsca w hotelach i pensjonatach powoli się kończą.

drzwi, mężczyzna
16.04.2024 10:59 Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków. Mandaty sięgają nawet 50 tys. zł

Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków w całej Polsce. Jeśli podczas wizyty zostaną ujawnione nieprawidłowości, mieszkańcy zapłacą ogromne kary finansowe. Wiadomo już, co dokładnie sprawdzą kontrolerzy. Przedstawiamy szczegóły. 

dowód osobisty
13.04.2024 19:29 Masz taki znak na dowodzie osobistym? Jesteś prawdziwym szczęściarzem

Jeśli masz dowód osobisty, który wydany został po 2019 roku, to jest duże prawdopodobieństwo, że widnieje na nim symbol, którego znaczenie jest dla wielu Polaków nieznane. Ma on tymczasem ważną funkcję, która sprawia, że przed posiadaczami dowodu otwierają się zupełnie nowe możliwości. 

telewizja polska
13.04.2024 19:22 Znamy zarobki szefów TVP. Horrendalne kwoty

Wysokość zarobków w mediach publicznych pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości dla wielu Polaków była oburzająca. Nic więc dziwnego, że z podobną uwagą śledzą oni informację na temat pensji aktualnych pracowników TVP. Uzyskanie informacji na ten temat nie jest jednak łatwe.

stomatolog
13.04.2024 17:15 500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ

Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny. 

ksiądz pieniądze
13.04.2024 14:44 Tyle zarabia ksiądz na etacie. Ujawnili kwoty

Choć księży najczęściej spotkać można w kościele, nie jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć zatrudnienie. Wielu kapłanów szuka także dodatkowych zajęć, podejmując się np. pełnienia funkcji kapelana w jakiejś instytucji. Przykładowo, w Krajowej Administracji Skarbowej pracuje obecnie aż 11 kapelanów, pobierających z tego tytułu miesięczną pensję. Z pytaniem o jej wysokość zwrócili się ostatnio do szefa KAS posłowie Szymona Hołowni. Znane są konkretne wyliczenia.

Lotto
13.04.2024 08:16 Wielka kumulacja Lotto rozbita. Wiemy, gdzie padły "szóstki"

Polska ma nowych milionerów. W miniony czwartek aż dwóm osobom udało się zgarnąć ponad 6,8 mln złotych w losowaniu Lotto. Jak zawsze, Totalizator Sportowy uchylił rąbka tajemnicy i ujawnił, gdzie zakupiono szczęśliwe losy. Co ciekawe, w przypadku obu wygranych nie doszło do skreślenia liczb, ale postawiono na ślepy los.

Ryszard Rembiszewski
11.04.2024 13:11 Przez 25 lat "rozdawał" Polakom miliony. Dzisiaj ma 76 lat i uciekł z Polski

Ryszard Rembiszewski zasłynął z prowadzenia kultowego “Studia Lotto”. Wystąpił w wielu różnych programach, choć większość widzów kojarzy go jako “Pan Lotto”. Znany prezenter jakiś czas temu zakończył swoją karierę. Co słychać dziś u Ryszarda Rembiszewskiego? 

fotowoltaika
11.04.2024 13:00 Polski rekord energii z fotowoltaiki. PV zasilało ponad pół kraju

Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.

świeczka
10.04.2024 10:49 Nie żyje założyciel znanego polskiego portalu. Odszedł w wieku 49 lat

Sieć obiegły smutne wieści. Odszedł założyciel i wieloletni prezes popularnego serwisu Money.pl, dzięki któremu Polacy mogli czerpać wiedzę na temat finansów. Portal pożegnał zmarłego w poruszających słowach. 

Lotto szyld
30.03.2024 16:41 80 osób trafiło "szóstkę" w Lotto. Historyczne losowanie sprzed 30 lat

Sobota 30 marca to czas, gdy wielu z nas przygotowuje się do wielkanocnego ucztowania, ale są i tacy, którzy właśnie dziś świętują zupełnie inne wydarzenie. Dokładnie 30 lat temu w Polsce miało miejsce historyczne losowanie Lotto. Było ono wyjątkowe, bowiem przyniosło ogromną radość aż 80 osobom, które trafiły mityczną “szóstkę”. Wydarzenie to do dziś pozostaje niewyjaśnionym fenomenem. Ile wygrali szczęśliwcy?

dziecko pieniądze
29.03.2024 11:55 "Babciowe" coraz bliżej. Pieniądze jeszcze w tym roku

Program “Aktywny rodzic” to jedno z tych rozwiązań, na które pracujący rodzice małych dzieci czekają z wielką niecierpliwością. W jego ramach do rodzin co miesiąc trafiać będzie mogło nawet dodatkowe 1500 zł. Tymczasem odpowiedzialny za projekt resort rodziny przekazuje, że prace nad ostatecznym kształtem ustawy są już na finiszu. Wiadomo, kiedy mogą ruszyć pierwsze wypłaty. Można szykować portfele.

zegarek
29.03.2024 10:08 Przykre konsekwencje zmiany czasu. Niewielu ma tego świadomość

Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca) przestawimy zegarki i będziemy spać o godzinę krócej. Niewyspanie oraz nadmierne zmęczenie to jednak nie wszystkie negatywne konsekwencje manipulowania wskazówkami, jakie powstają. Okazuje się, że praktyka ta rodzi wiele problemów. Mowa nawet o tych zdrowotnych i finansowych.

Donald Tusk
27.03.2024 22:09 Nauczyciele ocenili rząd Tuska. Konkretne zarzuty

Rząd Donalda Tuska został bezlitośnie rozliczony przez nauczycieli. Polska szkoła wskazała “hity” i “kity” 100 pierwszych dni rządów, które miały przynieść sporo zmian. Nie brakuje rozczarowania i brak prac domowych to jedynie czubek góry lodowej.

skrzynka pocztowa
27.03.2024 19:50 Poczta Polska potwierdza przerwę. Jest komunikat

Poczta Polska opublikowała ważny komunikat. W najbliższych dniach Polacy nie będą mogli wysłać listu ani odebrać paczki w placówkach w całym kraju. Zacznie się już w sobotę, 30 marca i potrwa przez trzy dni.

zegarki, pociąg
27.03.2024 17:59 Zmiana czasu z zimowego na letni 2024. Jest komunikat PKP

Nadchodzi zmiana czasu z zimowego na letni. W Wielkanoc przestawimy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 i będziemy spać o godzinę krócej. PKP Intercity poinformowała o zmianach związanych z przejściem na czas letni. Obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.

zegar
24.03.2024 11:54 Kiedy koniec ze zmianą czasu? Resort wskazał terminy

Już za kilka dni znów przestawimy zegarki na czas letni. Wiele osób jest niezadowolonych z tego powodu i wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ujednolicenia czasu od stycznia do grudnia, bez konieczności zmian co kilka miesięcy. Ministerstwo rozwoju wyjaśnia, kiedy może zapaść decyzja.

Poczta Polska
21.03.2024 09:57 Podwyżki na Poczcie już od 1 kwietnia. Zdrożeją podstawowe usługi

Poczta Polska potwierdziła zaskakujące informacje. Wiadomo, że już za kilka dni wzrosną ceny opłat niektórych przesyłek. Dotyczyć to będzie nawet najbardziej podstawowych usług pocztowych, zaś ceny wzrosną nawet o 2 zł. Klienci muszą o tym wiedzieć.

zegar, budzik
20.03.2024 20:57 Zmiana czasu 2024. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Czy przestawianie zegarków odchodzi już do historii? Zmiana czasu w 2024 roku budzi wiele emocji. Mimo wcześniejszych planów na ostatnią zmianę w marcu 2022 roku, projekty zostały zawieszone. Czy teraz nadszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcie?

świeczki
19.03.2024 14:49 Nie żyje jedna z najbogatszych Polek. Byłą "inspiracją dla nas wszystkich"

Krystyna Koelner nie żyje. Jedna z najbogatszych Półek zmarłą w wieku 86 lat. Wiadomości na temat odejścia przedsiębiorczyni, która z firmy w garażu stworzyła prawdziwe imperium, przekazała w specjalnym komunikacie spółka Rawlplug.

pieniądze
19.03.2024 11:22 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. ZUS wypłaca pieniądze

ZUS wypłaci ci ponad 620 zł w ramach specjalnego dodatku. Pieniądze należą się tylko konkretnej grupie ludzi. Od 1 marca 2024 r. wysokość tego świadczenia wzrosła. Wyjaśniamy, jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać tę pomoc.

pieniądze, Lotto
19.03.2024 09:23 Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Gracze Lotto liczą na trafienie tzw. szóstki i zgarnięcie wielkich pieniędzy. Wygrane zależne są od puli i tego, ile osób skreśli właściwe liczby. Jeden ze szczęśliwców wygrał w Lotto 17 milionów złotych, ale nie zobaczył ani złotówki z należnych pieniędzy.

gotówka
17.03.2024 11:55 Ten dodatek to ulga dla wielu Polaków, nawet 380 zł dopłaty. Trzeba spełnić trzy warunki

Dodatek mieszkaniowy to wsparcie, które wymaga spełnienia trzech warunków. Wszyscy uprawnieni do jego pobierania, mogą uzyskać nawet ponad 300 zł. Konkretna wysokość dodatku mieszkaniowego ustalana jest indywidualnie. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić? 

apteka
07.03.2024 12:44 Popularny lek przeciwbólowy wycofany. "Realne zagrożenie dla pacjentów"

GIF poinformował o pilnym wstrzymaniu w obrocie popularnego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W produkcie wykryto nieprawidłowości związane z jakością, które “stwarzają realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”.

praca przy komputerze
04.03.2024 16:52 Skrócony tydzień pracy to kiepski pomysł? Eksperci ostrzegają

Polacy niecierpliwie czekają na kolejne wieści w sprawie czterodniowego tygodnia pracy lub skrócenia czasu pracy do 35 godzin. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści. "To byłby strzał w oba kolana", ostrzega Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Z krótszego czasu pracy nici?

urna na głosy pieniądze
03.03.2024 21:17 Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić

Już za około miesiąc Polki i Polacy pójdą do urn, by wybrać władze samorządowe. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiadające za przygotowanie wyborów i czuwające nad ich przebiegiem komisje. Nabór do tych arcyważnych zespołów kończy się lada dzień, a dokładniej w piątek 8 marca. Chętni powinni się więc spieszyć, a z pewnością nie pożałują. Na członków czekają bowiem wysokie diety, wynoszące nawet 1500 zł.