Polska to jeden z najstarszych krajów Europie. Cechuje ją niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Aktualną stolicą Polski jest Warszawa, a głową państwa jest prezydent Andrzej Duda. Dotychczasowy rząd składał się z przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość, jednak z uwagi na niedawne wybory parlamentarne należy się spodziewać, że wkrótce powstanie nowy rząd. Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, nasz kraj to demokratyczna republika parlamentarna.
Polska położona jest w Europie Środkowej. Na północy kraju znajduje się Morze Bałtyckie, do którego dostęp stanowi ważny element rodzimej gospodarki. Rzeczpospolita graniczy łącznie z siedmioma państwami. Są to Niemcy (na zachodzie), Czechy, Słowacja (na południu), Ukraina, Białoruś, Litwa (na wschodzie) oraz Rosja (na północy) przez obwód królewiecki.
Polska jest krajem stosunkowo homogenicznym, bo aż 97% społeczeństwa to Polacy. Dominuje religia katolicka, a walutą jest polski złoty. Rzeczpospolita Polska jest ponadto członkiem Unii Europejskiej oraz wielu ważnych organizacji międzynarodowych.
Gospodarka Polski rozwija się dość dynamicznie na wielu obszarach, a PKB rośnie z roku na rok. Według danych prezentowanych przez MFW, gospodarka naszego kraju znajduje się na 23 miejscu na świecie, a przez ONZ Polska jest uznawana za kraj bardzo wysoko rozwinięty. Podkreślić trzeba, że 25% PKB wytwarza sektor państwowy, za pośrednictwem między innymi takich spółek jak KGHM, Orlen, PKP, PGNiNG czy PZU. Podobnie rzecz wygląda chociażby we Francji czy w Niemczech.
Struktura zatrudnienia jest odmienna od tej, jaką obserwować możemy w Unii Europejskiej. Aż 12,6% Polaków pracuje w rolnictwie, podczas gdy średnia unijna w tym zakresie wynosi 5%. W przemyśle zatrudnionych jest 30,4% Polaków (średnia unijna to 24,9%), a w sektorze usługowym 57% Polaków (średnia w UE to 70,1%).
Najważniejszym partnerem handlowym dla Polski są Niemcy, zarówno pod kątem eksportu, jak i importu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Polska jest trzecim na świecie producentem jabłek i czwartym na świecie producentem mebli.
Wybory parlamentarne 2023 w Polsce przyniosły zmianę władzy, zapowiadającą rozliczne przeobrażenia w sferze gospodarczej naszego kraju. Program zwycięskiej koalicji zakłada reformy prawa w wielu rozmaitych kwestiach – przede wszystkim w gospodarce. Zmianie może ulec skala obciążeń fiskalnych, podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, a także wysokość i dostępność różnorakich świadczeń.
Do najważniejszych zmian zapowiadanych przez Donalda Tuska w Polsce należy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 złotych czy zniesienie podatku Belki. W planach jest również kredyt hipoteczny 0% dla młodych oraz dopłaty do czynszu w wysokości 600 złotych miesięcznie. Wprowadzony ma zostać także szereg ułatwień dla przedsiębiorców, między innymi jeden miesiąc wolny od składek ZUS.
Pokaż więcej
W ostatnich tygodniach wielu mieszkańców Polski mogło zauważyć zjawisko, które zazwyczaj kojarzy się z późnym latem lub wczesną jesienią - klucze dzikich ptaków, takich jak gęsi czy żurawie, przelatujące nad naszym krajem. Co jednak ciekawe, ptaki te powinny już dawno odlecieć na zimowiska w cieplejszych krajach, takich jak Hiszpania, Francja czy regiony Morza Śródziemnego. Co zatem, i dlaczego, się dzieje?
Październik to czas, w którym w Polsce można doświadczyć zróżnicowanej pogody, co najlepiej obrazuje prognoza na 42. tydzień 2024 roku: 14-20 października. W najbliższych dniach aura będzie podzielona na dwa główne okresy. Czego możemy się spodziewać?
Eksport i wymiana handlowa pozostaje jednym z najważniejszych czynników we wskaźnikach rozwoju gospodarek poszczególnych państw. Bank Światowy udostępnił nowe dane, które w przeważającej części obejmują już rok 2023 r. Polska znajduje na wysokim miejscu, pod względem wartości eksportowanych dóbr udało się prześcignąć m.in. Rosję.
“Finis Poloniae!”, czyli “Koniec Polski!”, miał według pruskiej propagandy krzyknąć Tadeusz Kościuszko po przegranej bitwie pod Maciejowicami pieczętującej trzeci rozbiór RP. Najświeższe dane wskazują jednak na coś innego - to, czego nie udało się ostatecznie osiągnąć siłom zewnętrznym dokonać może się za sprawą czynników demograficznych.
Wywołana rosyjską agresją wojna w Ukrainie toczy się już od ponad 30 miesięcy i nie zanosi się na to, by miała w najbliższym czasie się zakończyć. Sytuację za naszą wschodnią granicą z niepokojem śledzi wiele osób. Polacy zostali zapytani o stanowisko wobec przyszłości sąsiada: powiedzieli przykrą prawdę na temat tego, co sądzą o konflikcie. Odpowiedzi jeszcze nigdy nie były tak pesymistyczne.
Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie maksymalnych liczb powołań do wojska w 2025 roku. Chodzi nie tylko o służbę zawodową, służbę zasadniczą i WOT, ale i o rezerwistów, którzy mogą zostać wzywani na ćwiczenia. Co ciekawe, niektórzy otrzymają swoje powołania nawet pomimo tego, że są studentami.
Nie od dziś wiadomo, że łazienka jest siedliskiem bakterii. To pomieszczenie regularnie wymaga sprzątania, jednak nawet to nie jest w stanie zapobiec rozwojowi bakterii i wirusów. Naukowcy od dawna mieli tego świadomość, jednak najnowsze badania nawet ich wprawiło w zdziwienie. Po przeprowadzeniu testów na szczoteczkach do zębów znaleziono kilkaset różnych wirusów. To niebagatelne odkrycie, ponieważ o niektórych ich rodzajach ludzkość… nie miała wcześniej pojęcia!
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla osób z innych krajów. Obcokrajowców przyciąga niewygórowanymi kosztami życia, zróżnicowanym, łatwo dostępnym rynkiem pracy, a także zapotrzebowaniem na pracowników niewykwalifikowanych. W ciągu ostatnich lat szczególny przyrost pracowników obserwuje się wśród migrantów z jednego regionu świata. Wcale nie są to jednak Ukraińcy. Ani nawet Europejczycy.
Już niebawem Polacy ponownie przestawią zegarki na czas zimowy, co wzbudza coraz więcej pytań o sensowność tej praktyki. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że rząd może podjąć decyzję o jej likwidacji. Jakie są możliwe scenariusze? Czy zmiana czasu na dobre przejdzie do historii?
W ministerstwie kultury powstaje nowa ustawa medialna. Jednym z jej najważniejszych elementów będzie reforma finansowania mediów publicznych. W czerwcu stery w resorcie objęła Hanna Wróblewska, która porzuciła pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej. Wprowadzenie innego modelu ostatecznie potwierdził Maciej Wróbel z sejmowej podkomisji ds. mediów.
W ministerstwie rozwoju i technologii opracowano rozporządzenie, które stanowi odpowiedź na postulaty polskich działkowców. Akt ma zabezpieczyć tereny przeznaczone na ogródki działkowe, tak aby rozwój miast nie odbywał się kosztem terenów zielonych. Stanowisko w sprawie nowych regulacji zajął już Polski Związek Działkowców.
Na terenach leśnych i górskich można natknąć się na ciekawe znalezisko, jakim jest poroże jelenia. To okaz, który nie tylko wygląda pięknie jako element kolekcji, czy wystroju mieszkania, ale też może może stać się dla niektórych źródłem dodatkowego dochodu. W sieci roi się od ofert zakupu takiego poroża. Jeśli chcemy zbierać je legalnie, musimy jednak trzymać się pewnych zasad.
Wymiana opon na zimowe to coroczna rutyna dla wielu polskich kierowców, chociaż przepisy prawne w Polsce nie wymagają obowiązkowej zmiany opon letnich na zimowe. Niemniej jednak, koszty tej usługi rosną, a w tym sezonie kierowcy zapłacą jeszcze więcej niż w poprzednich latach. Warto więc przygotować się na wyższe ceny i dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczą ogumienia, aby uniknąć ewentualnych mandatów.
Pogoda potrafi być kapryśna, ale chyba nikt nie pomyślał, że października tak bardzo. Drugi tydzień miesiąca może okazać się najbardziej zaskakujący pod względem warunków atmosferycznych. W najbliższym tygodniu w ciągu dnia aura może być niemal letnia. Do czasu. Prognoza IMGW na październik.
3 października 2024 roku z pewnością zostanie zapamiętany przez jednego z mieszkańców Ełku. To właśnie tego dnia w punkcie LOTTO przy ulicy Mickiewicza 19 padła główna wygrana w Ekstra Pensji, która przyniesie szczęśliwemu graczowi 5 000 zł miesięcznie przez kolejnych dwadzieścia lat. Co ciekawe, jest to druga wygrana tego rodzaju w tym samym punkcie LOTTO, co potwierdza, że czasami szczęście może rzeczywiście sprzyjać określonym miejscom.
Rząd opracował i opublikował projekt rozporządzenia, które ma zabronić sprzedaży alkoholu w opakowaniach zachęcających do konsumpcji np. dzieci. Dziś można się już z nim zapoznać, dzięki czemu wiemy, że ograniczenia nie będą dotyczyć tylko niesławnych alkotubek. Restrykcje dot. opakowań będą sięgać znacznie szerzej.
Rząd wizerunkowo próbuje ograniczać szkody związane z sytuacją w IDEAS NCBR. Obsadzony przez lewicę resort nauki oskarżany jest o umocowanie na czele badań nad sztuczną inteligencją protegowanego. Po walnym sprzeciwie naukowców powołano nową instytucję, którą kierować będzie nie kto inny jak prof. Piotr Sankowski - czyli niewybrany w nowym konkursie, dotychczasowy szef IDEAS.
Polska została zaskarżona przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Choć po zmianie władzy premierowi Donaldowi Tuskowi udało się załagodzić konflikt z KE, to nie w całości - unijne organy mają zastrzeżenia co do wdrożenia w Polsce tzw. drugiego filaru globalnego podatku minimalnego.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek (3 października) trzy osoby podejrzewane o oszustwa znacznej wartości. Według nieoficjalnych ustaleń wśród nich jest były poseł, a obecnie celebryta udzielający się w mediach społecznościowych biznesmen zajmujący się produkcją alkoholi Janusz P. - założyciel m.in. Beczek Palikota.
Jakiś czas temu zapowiedziano utworzenie specjalnej formacji - Legionu Ukraińskiego w Polsce. Teraz okazuje się, że formacja nie powstanie Jak poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, liczba chętnych Ukraińców jest zbyt mała, by można było wprowadzić w życie Legion Ukraiński.
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje o chorobie niebieskiego języka, która miała pojawić się na terenie naszego kraju. W związku z tym opublikowano pilny komunikat w tej sprawie. Czym właściwie jest choroba niebieskiego języka i czy jest groźna dla człowieka?
Za publiczne znieważenie prezydenta grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Może się jednak okazać, że zakaz obrażania działa w dwie strony, ponieważ w październiku przyszłego roku Andrzej Duda stanie przed sądem za wypowiedź, w której obraził Polaków. Prezydenta pozwano za jego wypowiedź na temat osób, które zdecydowały się obejrzeć film ”Zielona granica”. Duda nawiązał wówczas do hasła z czasów okupacji hitlerowskiej.
Ogień trawi składowisko odpadów w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Na miejscu z żywiołem walczą strażacy. Z powodu gigantycznego pożaru rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców. Należy zachować szczególną ostrożność.
Wielkimi krokami zbliża się koniec października, co oznacza, że już niedługo ponownie cofniemy zegarki. Mimo że ta praktyka obowiązuje od dekad, coraz więcej osób zastanawia się, czy ma ona sens. Jakie są argumenty za, jakie przeciw i co tak naprawdę zmiana czasu oznacza dla nas w praktyce?
Wszyscy pamiętamy kuriozalną decyzję rządzących o zamknięciu lasów w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem leśnicy ostrzegają, żeby do lasów nie wchodzić. Sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. Zagajniki na terenach popowodziowych mogą okazać się śmiertelną pułapką. Wrocławskie Lasy Państwowe opublikowały alarmujący komunikat.
Początek jesieni to wbrew pozorom nie tylko sezon na kubki z gorącą herbatą, ciepłe koce i futrzane skarpetki. Jak się okazuje, dla wielu to także sezon na dodatkowy zarobek. W lasach, w parkach, w miastach i poza nimi – niemal wszędzie można się bowiem natknąć na coś, co większości kojarzy się jedynie z robieniem w dzieciństwie zabawnych ludków - kasztany. Dla innych, to leżące na ziemi pieniądze. I przy odpowiedniej skali – całkiem niemałe.
Już prawie dwie trzecie Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób – tak wynika z badania opublikowanego przez IPSOS. Otwartość na prawa osób będących w związkach jednopłciowych w Polsce wciąż rośnie, dzieje się to nawet w środowiskach konserwatywnych. Coraz większe jest także poparcie dla adopcji dzieci przez takie pary.
Najbliższe dni mogą być przełomowe dla pogody w Polsce. Prognozy wskazują na wyraźne załamanie w niektórych rejonach kraju. Temperatura może nawet spaść zdecydowanie poniżej zera.