BiznesINFO.pl

pixabay, photosbygreenwood

Zakaz palenia węglem i drewnem w Warszawie. Projekt uchwały już gotowy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką inicjatywę podjęło stowarzyszenie "Miasto jest nasze"

  • Czemu można dostać karę za palenie w kominku

  • Jakie zmiany chcą wprowadzić społeczni działacze

Zakazy dla dobra powietrza

"Roczne oceny jakości powietrza wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wskazują, że jakość powietrza w Warszawie jest bardzo zła. Przekroczone są dopuszczalne poziomy stężeń pyłów PM10 i  PM2,5, dwutlenku azotu oraz poziom docelowy benzo(a)pirenu" - napisali w komunikacie autorzy projektu cytowani przez Polsat News.

Autorami uchwały intencyjnej jest stowarzyszenie "Miasto jest nasze" oraz Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Czego dokładnie chcą społeczni działacze i dlaczego podają tak dramatyczne dane dotyczące warszawskiego powietrza?

Stowarzyszenie chce, aby Warszawa do października 2023 r. odeszła od palenia węglem i drewnem w domowych instalacjach grzewczych. Przedstawiciele Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi podkreślają, że zakaz miałby wynikać z fatalnego stanu powietrza w mieście.

Iwona Bojadżijewa informuje, że w przeciągu ostatniego roku ilość dni, w których zostało przekroczone dopuszczalne stężenie dobowe wyniosła 58. - To prawie tyle, ile trwają wakacje szkolne - podkreśla.

Kary za palenie w kominku

Z kolei Barbara Jędrzejczyk wiceprezes stowarzyszenia "Miasto jest nasze" podkreśliła, że Rafał Trzaskowski w 2019 r. obiecywał dodanie do uchwały antysmogowej punktu o zakazie palenia węglem i drewnem od 2023 r. Tłumaczy, że proekologiczna propozycja miałaby być nie tylko spełnieniem obietnicy prezydenta, ale także ograniczyć stosowanie paliw stałych.

- Zima, która właśnie dobiega końca wyraźnie pokazała, że powietrze w Warszawie się nie poprawia. Wystarczyło kilka tygodni mrozu i stolica Polski znów trafiła do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Dlatego wzywamy Radę Miasta do przyjęcia przygotowanej przez Miasto Jest Nasze oraz Fundację ClientEarth uchwały intencyjnej - mówi cytowany przez Polsat News Jan Mencwel prezes "Miasto jest nasze".

Już teraz grożą kary za używanie kominków w smogowe dni. Portal warszawa.naszemiasto.pl informuje, że "Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował 8 września 2020 r. nowy Program ochrony powietrza". Wszak nowe przepisy nie zakazują palenia w dni o czystym powietrzu, ale za ich złamanie grozi surowa kara.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat do 500 zł, a nawet grzywna w wysokości 5 tys. zł. Niestety, ale nie wszystkie miasta informują o tym swoich mieszkańców. Autor strony "Smog Wawerski" podkreśla, że w Józefowie i Otwocku nie ma żadnych danych na ten temat.

Powietrze w Warszawie jest dramatyczne. W okresie najgorszych mrozów stolica Polski znajdowała się na czele miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju. Mieszkańcy regularnie sprawdzają aplikacje monitorujące stan powietrza w stolicy, a potem debatują nad nim w mediach społecznościowych.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]