BiznesINFO.pl
Abonament RTV na nowych zasadach

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Abonament RTV w górę, ale jest też dobra wiadomość. Przedsiębiorcy na razie nie muszą płacić

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Abonament RTV został podwyższony pierwszy raz od czterech lat. Na podwyżkę muszą przygotować się zarówno zwykli obywatele, którzy używają odbiorników radiowych i telewizyjnych, jak i przedsiębiorcy. Jednak część z nich nie musi na raz

Z tego artykułu dowiesz się:

 • O ile wzrósł abonament RTV w 2021 r.

 • Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy nie muszą wnosić opłaty

 • Kto jest odgórnie zwolniony z należności

Abonament RTV podwyższony

Abonament RTV to obowiązkowa należność z tytułu korzystania z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wysokość stawek ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która w 2021 r. zdecydowała się na pierwszą od czterech lat podwyżkę.

Miesięczna opłata za radio wzrosła o 50 gr (do 7,50 zł), a za telewizor - o 1,80 zł (do 24,50 zł). Użytkownik, który zapłaci z góry za konkretny okres może liczyć na niższe stawki.

Od 1 stycznia 2021 r. abonament RTV dla właścicieli radia, którzy zapłacą za dwa miesiące wynosi 14,60 zł, za trzy miesiące - 21,60 zł, za sześć miesięcy - 42,80 zł, a za rok - 81 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego należy przekazać za dwa miesiące - 47,50 zł, za trzy miesiące - 70,60 zł, za sześć miesięcy - 139,70 zł, a za rok - 240,60 zł.

Abonament RTV nie dla wszystkich. Niektórzy mogą zapłacić później. Inni nie płacą wcale

Abonament RTV muszą płacić wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany odbiornik. O zmiany w tym zakresie postulowali przedsiębiorcy zmagający się z trudną kondycją finansową w czasie pandemii. Na konieczności przekazywania opłaty straciły przede wszystkim hotele, które pozostawały zamknięte od 28 grudnia 2020 r.

Portal gazeta.pl informuje, że jeden z dużych beskidzkich hoteli musiał zapłacić aż 8 tys. zł. To ogromne wydatki, zważając na to, że w czasie kwarantanny narodowej hotel nie mógł przyjmować gości i sam na siebie nie zarabiał.

Po tygodniach niesprawiedliwości rząd postanowił uregulować tę kwestię. Fakt donosi, że przedsiębiorcy korzystający z tarczy antykryzysowej mogą liczyć na częściowe zwolnienie z abonamentu RTV.

Zapisy pakietu ratunkowego wprowadziły odroczenie płatności do końca pandemii. Abonament RTV na razie ich nie dotyczy, ale należność będą musieli uregulować, gdy zostanie zniesiony stan epidemii na terenie kraju. To zatem tylko częściowe udogodnienie.

Na zdecydowanie bardziej uprzywilejowanej pozycji niż przedsiębiorcy są obywatele, którzy mogą liczyć na ustawowe zwolnienie z konieczności płacenia za odbiorniki. Abonament RTV nie dotyczy:

 • osób po 75 roku życia,

 • osób po 60 roku życia, które pobierają emeryturę w wysokości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia,

 • osób z I grupą inwalidzką,

 • osób całkowicie niezdolnych do pracy,

 • osób o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,

 • osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,

 • osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,

 • osób bezrobotnych,

 • kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi (lub ich rodzin),

 • osób posiadających prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Wszyscy pozostali, którzy korzystają z odbiorników, ale abonamentu RTV nie płacą narażają się na konsekwencje finansowe. Wraz ze wzrostem stawek abonamentu RTV zwiększyły się także mandaty za jego niepłacenie. Każdy, kto uchyla się od obowiązku zapłaty musi liczyć się z koniecznością przekazania trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu RTV. W 2020 r. było to 681 zł, a w 2021 r. - 735 zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >