Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz palenia na balkonie. Na początku roku wprowadził go sąsiad Polski
Maria Glinka
Maria Glinka 04.01.2021 01:00

Zakaz palenia na balkonie. Na początku roku wprowadził go sąsiad Polski

Zakaz palenia na balkonach
Marek BAZAK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są powody wprowadzenia zakazu palenia

  • Jaka jest kara za łamanie zasad

  • Ile osób pali papierosy na Litwie

Zakaz palenia na Litwie rozszerzony po wieloletniej dyskusji

Zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, barach, klubach, dyskotekach i na terenie innych obiektów usługowych obowiązuje na Litwie od 2007 r. Po ponad sześciu latach debaty rząd w Wilnie postanowił znacznie rozszerzyć dotychczasowe ograniczenia.

Portal noizz.pl podaje, że ustawowy zakaz palenia nie tylko w miejscach publicznych to inicjatywa litewskiego ministra zdrowia Aurelijusa Verygi. Zgodnie z zasadami zakaz palenia obowiązuje na prywatnych balkonach, tarasach oraz loggiach. Warunkiem jego obowiązywania jest zgłoszenie sprzeciwu przez najbliższych sąsiadów.

Co więcej, zapisy wskazują, że nie można palić także na przystankach autobusowych, placach zabaw dla dzieci, w kawiarnianych ogródkach. Restrykcje dotyczą również zewnętrznych obiektów sportowych.

Spór o zakaz palenia rozpoczął się w 2014 r. Zwolennicy nowych obostrzeń argumentowali, że jest to niezbędny krok w celu ochrony osób narażonych na bierne palenie. Przeciwnicy wskazywali, że tak daleko idący zakaz palenia będzie martwym prawem, ponieważ jest praktycznie niemożliwy do wyegzekwowania. Ostatecznie koncepcja zaostrzenia restrykcji zyskała większe poparcie i parlament przyjął stosowną ustawę, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r.

Onet podaje, że za przestrzeganie zakazu palenia na balkonach grozi kara między 30 a 60 euro. Litewska policja wystosowała już apel do obywateli o zgłaszanie przypadków palenia na balkonach.

Zakaz palenia na Litwie odbił się głośnym echem na portalach społecznościowych. W komentarzach pojawiły się także głosy Polaków. „No i nareszcie. Są mieszkania, w których smród papierosa dostaje się do wszystkich pomieszczeń i nieraz trzeba zamykać okna”, „Jestem osobą palącą. Taki zakaz mi się podoba. Nie mamy żadnego prawa truć innych przez swój nałóg”, czytamy we wpisach.

Zakaz palenia na balkonach zmniejszy odsetek uzależnionych?

Odsetek osób regularnie sięgający po papierosy wynosi na Litwie ok. 25 proc. To zaledwie kilkuprocentowy spadek względem czasów sprzed wprowadzenia pierwszego zakazu palenia. Za kilka lat okaże się, jak na nawyki Litwinów wpłynęło rozszerzenie restrykcji.

Z wynikiem bliskim 30 proc. Litwini plasują się w okolicach średniej unijnej. Komisja Europejska podaje, że liczba palaczy wynosi ok. 26 proc. całej populacji UE. Odsetek osób palących w przedziale wiekowym 15-24 to aż 29 proc.

Chcąc zmniejszyć liczbę osób uzależnionych od nikotyny, UE postanowiła wdrożyć zakaz sprzedaży papierosów mentolowych na terenie wszystkich państw członkowskich. O potencjalnych skutkach tej decyzji informowaliśmy kilka miesięcy temu.

Portal euromonitor.eu podaje, że tendencja do rezygnacji z tradycyjnych papierosów była zauważalna na Litwie jeszcze przed wdrożeniem zakazu sprzedaży mentoli na terenie UE. W 2019 r. zaobserwowano wzrost zainteresowania e-papierosami i urządzeniami do podgrzewania tytoniu. Czy zakaz palenia na balkonach sprawi, że nawet i oni porzucą nałóg?