Zakaz palenia w miejscach publicznych
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 15 Listopada 2020

Mija dekada od wprowadzenia kontrowersyjnego zakazu. Polacy nadal podzieleni

Zakaz palenia w miejscach publicznych został wprowadzony w Polsce dokładnie 10 lat temu. Choć kontrowersyjne przepisy w dalszym ciągu budzą wątpliwości to coraz mniej Polaków sięga po papierosy.

Zakaz palenia od 10 lat. Społeczeństwo podzielone

Od 15 listopada 2010 r. obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadziła zakaz palenia w miejscach publicznych. Katalog miejsc, w których nie można palić tytoniu jest długi.

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówW Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówCzytaj dalej

Od dekady obowiązuje zakaz palenia m.in. na dworcach, w publicznych obiektach kultury, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej oraz w środkach publicznego transportu, w obiektach sportowych, w zakładach opieki zdrowotnej i szkołach. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat do 500 zł.

Wprowadzeniu przepisów towarzyszył duży sprzeciw społeczny. Część wypowiedzi Polaków z tamtego czasu przypomina TVN24. - Prawdopodobnie przestanę chodzić do lokali publicznych w tej sytuacji, bo nie mam 15 lat, żeby wyskakiwać "na dymka" – przyznał jeden z rozmówców stacji.

Jednak zakaz palenia krytykowali nie tylko klienci, ale i pracownicy gastronomii. Tuż po wprowadzeniu ograniczeń zdecydowanie spadła liczba gości. - U mnie w lokalu, gdzie ja pracuję, dużo mniej ludzi się teraz pojawia. […] Jeżeli ktoś nie chce wdychać biernie tytoniu to nie powinien po prostu chodzić do takich lokali – przyznała jedna z rozmówczyń.

ONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćONZ dostrzega zupełnie inny powód pandemii, niż się powszechnie wydaje. Zmiana jednego nawyku może nas ustrzec na przyszłośćCzytaj dalej

Inny pracownik lokalu zwrócił uwagę, że zakaz palenia przełożył się na dużo większą rotację klientów. - Kiedyś ludzie siedzieli przy jednym piwie i całej paczce papierosów, teraz wypiją piwo i idą do domu - oznajmił.

Jednak w tym gąszczu krytyki znalazły się również osoby, które zakaz palenia oceniały pozytywnie. - Ja się nawet cieszę z tego, że mogę wyjść. Po pierwsze, mniej palę, po drugie - mniej śmierdzę -przyznał inny rozmówca TVN24.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Zakaz palenia a nawyki Polaków. Jak zmieniło się podejście obywateli do papierosów?

Oficjalne wyliczenia zaprezentowane przez ekspertów m.in. z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wskazują, że rok po wejściu kontrowersyjnego zakazu palenia po papierosy sięgało 31 proc. obywateli. W 2019 r. odsetek palaczy wyniósł 21 proc.

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaKsięża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaCzytaj dalej

Według badania CBOS z sierpnia 2019 r. po papierosy sięgało 26 proc. – co piąty regularnie, a co dwudziesty sporadycznie. Mimo że wyliczenia CBOS są wyższe niż szacunki ekspertów, to dane z 2019 r. są i tak najniższe w historii badań nad palaczami prowadzonymi przez ten ośrodek. Dla porównania w Kanadzie i Szwecji na wyroby tytoniowe decyduje się odpowiednio 13 proc. i 14 proc. całej populacji.

Na przestrzeni lat 2011-2019 odsetek palących mężczyzn spadł z 39 proc. do 24 proc., a kobiet – z 23 proc. do 18 proc. Puls Medycyny podaje, że wśród kobiet wyliczenia utrzymują się od kilku lat na zbliżonym poziomie. W 2015 r. po papierosy sięgało 15 proc. Polek, a w 2017 r. – 20 proc.

Tym, co cieszy ekspertów z GUM zaangażowanych w kampanie antynikotynowe, jest fakt, że jest coraz więcej Polaków, którzy nigdy nie zapalili papierosa (łącznie 67 proc., kobiety - 74 proc.). Jednak, mimo zakazu palenia, w dalszym ciągu po papierosy sięga dość duża liczba osób - ok. 8 mln obywateli.

Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńZakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Mandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawęMandat za wymianę opon spędza sen z powiek wielu kierowcom. Ministerstwo Zdrowia jasno wytłumaczyło sprawęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News