W Norwegii m.in. zakaz sprzedaży alkoholu
Wikimedia/Mariusz Hermansdofer
Autor Radosław Święcki - 25 Stycznia 2021

W Norwegii wprowadzają prohibicję. Sznury ludzi przed monopolowymi, zdjęcia robią wrażenie

W związku z nową odmianą koronawirusa władze Norwegii ogłosiły zamknięcie Oslo i dziewięciu sąsiadujących gmin. Zakaz prowadzenia działalności objął m.in. sklepy monopolowe, co skłoniło Norwegów do zrobienia zapasów. Kolejki po alkohol robią wrażenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od soboty w Norwegii częściowy lockdown w związku z nowym szczepem koronawiursa
  • Zamknięte zostały sklepy monopolowe, co skłoniło Norwegów do robienia zapasów
  • Ile dotychczas odnotowano zgonów i zakażeń koronawirusem w Norwegii

Zakaz działalności sklepów monopolowych

Niedawno informowaliśmy, iż w związku z nową odmianą koronawirusa wykrytego pod koniec ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii lockdown przedłużyli Niemcy. Tymczasem częściowe zamknięcie z tego samego powodu nastąpiło również w Norwegii.

Władze tego kraju ogłosiły w sobotę zamknięcie Oslo, a także 9 sąsiadujących gmin, w tym jak podaje RMF FM Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiej odmiany koronawirusa. Dotychczas w gminie tej potwierdzono 17 przypadków mutacji, z czego tylko w niedzielę było 11. Na terenie całego kraju odnotowano do tej pory 70 przypadków nowego szczepu koronawirusa, co istotne żadna z zakażonych osób nie przebywała w Wielkiej Brytanii.

W ostatnim czasie jak podaje rozgłośnia zmarło w wyniku zakażenia dwóch starszych pensjonariuszy domu opieki. Oni również nie przebywali w Wielkiej Brytanii i nie jest znana droga ich zainfekowania. Specjaliści analizują obecnie 250 próbek pobranych wcześniej od mieszkańców gminy.

Nordre Follo i pozostałe gminy w tym stolica Norwegii w związku z zamknięciem musi liczyć się z szeregiem restrykcji jak m.in. odwołanie imprez sportowych, częściowe nauczanie zdalne, a także zakaz działalności galerii handlowych. Otwarte mają pozostać sklepy sprzedające artykuły pierwszej potrzeby.

Lockdown do końca tego miesiąca obejmie również sklepy monopolowe, co w praktyce oznacza prohibicję, gdyż jak przypomina Gazeta.pl alkohol w Norwegii sprzedawany jest tylko w takich sklepach.

Zapowiedź zakazu działalności sklepów monopolowych spowodował, że mieszkańcy wspomnianych gmin z marszu postanowili zrobić zapasy. O tym jak wiele osób wpadło na ten sam pomysł świadczą długie kolejki przed sklepami, które możemy zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym przez jednego z internautów na Twitterze.

t

Ci, którzy nie zdążyli zrobić zaopatrzenia przed wejściem w życie zakazu, udali się do gmin, gdzie najostrzejsze restrykcje nie obowiązują. Tam również utworzyły się kolejki po alkohol.

Szwecja zamyka granice

W związku z obecną sytuacją w Norwegii zamknięcie granic z tym krajem ogłosiła Szwecja. Zakaz wjazdu z Norwegii do Szwecji obowiązywać będzie od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.

- Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte – powiedział Mikael Damberg, minister spraw wewnętrznych Szwecji, cytowany przez RMF FM.

Od początku pandemii na koronawirusa w Norwegii zachorowało ponad 61 tys. osób. Liczba zgonów z powodu wirusa to 544.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News