BiznesINFO.pl
Odkrycie w Norwegii

Flickr/David Abercrombie, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Spektakularne odkrycie złoża w Norwegii. Pozwoli uczynić UE jeszcze silniejszą organizacją

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Spektakularne odkrycie miało miejsce w Norwegii. Firma wydobywcza natrafiła na gigantyczne złoża fosforu, wanadu i tytanu. To surowce niezwykle rzadkie, które mogą pomóc Unii Europejskiej uzyskać niezależność energetyczną i zwiększą szanse na osiągnięcie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co udało się znaleźć w Norwegii

  • Do czego wykorzystuje się odnalezione surowce

  • Dlaczego odkrycie jest tak ważne dla UE

Odkrycie o niebotycznych rozmiarach

Okrycie, które padło łupem firmy Wurmser, to jedno z najbardziej spektakularnych znalezisk ostatnich tygodni. Na początku współpracująca przy wydobyciu spółka Norge Mining szacowała, że głębokość złóż to maksymalnie 300-400 m. Jednak po ponownych odwiertach i wnikliwych badaniach laboratoryjnych specjaliści doszli do wniosku, że mineralizacja skały wynosi co najmniej 2200 m. Firmy liczą na ostateczny wynik w granicach 4500 m.

Odkrycie złóż w Norwegii może poważnie wpłynąć na rynek surowców. Według wstępnych analiz w regionie Dalane znajduje się ok. 70-80 mld ton rudy fosforytowej. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to znalezisko stanie się największym rezerwuarem fosforytów na świecie. Obecnie prym wiodą Maroko (około 50 mld ton) i Chiny (ok. 3 mld ton).

Surowce kluczowe dla wielu gałęzi gospodarki

Interia podaje, firma Wurmser natrafiła na wanad, tytan i fosforyt. To bardzo ważne odkrycie z punktu widzenia długoterminowej energetyki. Wanad jest bowiem określany mianem „surowca przyszłości”.

Obecnie około 10 proc. tego surowca wykorzystuje się do produkcji baterii o wysokiej wydajności. Akumulatory stanowią poważną konkurencję dla powszechnie używanych baterii litowo-jonowych. Ich atutem jest dziesięciokrotnie szybsze tempo ładowania i rozładowywania. Co więcej, są bardziej podatne na recykling.

Z kolei tytan to surowiec, od którego uzależniony jest przemysł stalowy. Stopy tytanu wykorzystuje się także w lotnictwie do budowy silników odrzutowych. To właśnie ten surowiec jest częstym składnikiem wszelkiego rodzaju protez. Natomiast z fosforytów przygotowuje się nawozy sztuczne.

Odkrycie o ogromnym znaczeniu dla UE

Odkrycie dodatkowych złóż tych surowców to dobry sygnał nie tylko dla wszystkich branż, które bazują na wykorzystaniu wanadu, tytanu i fosforytów. Na znalezisku może zyskać także Unia Europejska, która już niebawem będzie potrzebowała uzupełnić swoje energetyczne niedobory.

Wszystkie trzy kopaliny odnalezione w Norwegii znajdują się na unijnej liście „surowców krytycznych”. Większość z tych pierwiastków musi być importowana. Obecnie UE bazuje przede wszystkim na dostawach z Chin (60 proc.), które często ulegają ograniczeniu. Państwo Środka zastrzega sobie bowiem prawo do wstrzymywania eksportu rzadkich surowców z uwagi na potrzeby krajowe.

Zdaniem berlińskiej organizacji unijnej EIT RawMaterials, zapotrzebowanie na wanad wzrośnie o 58 proc. do 2030 r. Odkrycie w Norwegii mogłoby pomóc zdywersyfikować źródła pozyskiwania minerałów.

Jak na razie nie wiadomo ile surowców trafi do UE, choć Komisja Europejska poinformowała, że już prowadzi rozmowy w tej sprawie z władzami Norwegii. Obecnie trwają prace wykopaliskowe, a wydobycie minerałów ma rozpocząć się za około pięć lat. Zawarcie współpracy na linii Oslo-UE może być milowym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., która bazuje na ekologicznych technologiach.

Jednak nie tylko UE interesuje się norweskim odkryciem. - Co dziesięć dni jest telefon z Chin - przekazał Michael Wurmser. Jego zdaniem Chińczycy mogą próbować odkupić firmę, ale zarządca zastrzega, że Państwo Środka jest traktowane wyłącznie jako potencjalny klient.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >