Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spektakularne odkrycie złoża w Norwegii. Pozwoli uczynić UE jeszcze silniejszą organizacją
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:32

Spektakularne odkrycie złoża w Norwegii. Pozwoli uczynić UE jeszcze silniejszą organizacją

Odkrycie w Norwegii
Flickr/David Abercrombie, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co udało się znaleźć w Norwegii

  • Do czego wykorzystuje się odnalezione surowce

  • Dlaczego odkrycie jest tak ważne dla UE

Odkrycie o niebotycznych rozmiarach

Okrycie, które padło łupem firmy Wurmser, to jedno z najbardziej spektakularnych znalezisk ostatnich tygodni. Na początku współpracująca przy wydobyciu spółka Norge Mining szacowała, że głębokość złóż to maksymalnie 300-400 m. Jednak po ponownych odwiertach i wnikliwych badaniach laboratoryjnych specjaliści doszli do wniosku, że mineralizacja skały wynosi co najmniej 2200 m. Firmy liczą na ostateczny wynik w granicach 4500 m.

Odkrycie złóż w Norwegii może poważnie wpłynąć na rynek surowców. Według wstępnych analiz w regionie Dalane znajduje się ok. 70-80 mld ton rudy fosforytowej. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to znalezisko stanie się największym rezerwuarem fosforytów na świecie. Obecnie prym wiodą Maroko (około 50 mld ton) i Chiny (ok. 3 mld ton).

Surowce kluczowe dla wielu gałęzi gospodarki

Interia podaje, firma Wurmser natrafiła na wanad, tytan i fosforyt. To bardzo ważne odkrycie z punktu widzenia długoterminowej energetyki. Wanad jest bowiem określany mianem „surowca przyszłości”.

Obecnie około 10 proc. tego surowca wykorzystuje się do produkcji baterii o wysokiej wydajności. Akumulatory stanowią poważną konkurencję dla powszechnie używanych baterii litowo-jonowych. Ich atutem jest dziesięciokrotnie szybsze tempo ładowania i rozładowywania. Co więcej, są bardziej podatne na recykling.

Z kolei tytan to surowiec, od którego uzależniony jest przemysł stalowy. Stopy tytanu wykorzystuje się także w lotnictwie do budowy silników odrzutowych. To właśnie ten surowiec jest częstym składnikiem wszelkiego rodzaju protez. Natomiast z fosforytów przygotowuje się nawozy sztuczne.

Odkrycie o ogromnym znaczeniu dla UE

Odkrycie dodatkowych złóż tych surowców to dobry sygnał nie tylko dla wszystkich branż, które bazują na wykorzystaniu wanadu, tytanu i fosforytów. Na znalezisku może zyskać także Unia Europejska, która już niebawem będzie potrzebowała uzupełnić swoje energetyczne niedobory.

Wszystkie trzy kopaliny odnalezione w Norwegii znajdują się na unijnej liście „surowców krytycznych”. Większość z tych pierwiastków musi być importowana. Obecnie UE bazuje przede wszystkim na dostawach z Chin (60 proc.), które często ulegają ograniczeniu. Państwo Środka zastrzega sobie bowiem prawo do wstrzymywania eksportu rzadkich surowców z uwagi na potrzeby krajowe.

Zdaniem berlińskiej organizacji unijnej EIT RawMaterials, zapotrzebowanie na wanad wzrośnie o 58 proc. do 2030 r. Odkrycie w Norwegii mogłoby pomóc zdywersyfikować źródła pozyskiwania minerałów.

Jak na razie nie wiadomo ile surowców trafi do UE, choć Komisja Europejska poinformowała, że już prowadzi rozmowy w tej sprawie z władzami Norwegii. Obecnie trwają prace wykopaliskowe, a wydobycie minerałów ma rozpocząć się za około pięć lat. Zawarcie współpracy na linii Oslo-UE może być milowym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., która bazuje na ekologicznych technologiach.

Jednak nie tylko UE interesuje się norweskim odkryciem. - Co dziesięć dni jest telefon z Chin - przekazał Michael Wurmser. Jego zdaniem Chińczycy mogą próbować odkupić firmę, ale zarządca zastrzega, że Państwo Środka jest traktowane wyłącznie jako potencjalny klient.