Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niebywałe odkrycie w dalekiej Tanzanii. Rzuca nowe światło na historię człowieka
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 20.01.2021 01:00

Niebywałe odkrycie w dalekiej Tanzanii. Rzuca nowe światło na historię człowieka

PHOTO MAREK BARCZYNSKI / SE / EAST NEWS MIROW-BOBOLICE WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE W JASKINI STAJNIA POLSCY NAUKOWCY Z UNIWERSYTETOW SZCZECINSKIEGO I WROCLAWSKIEGO POKAZALI PIERWSZE SZCZATKI NEANDERTALCZYKA Z TERENOW NASZEGO KRAJU. W JASKINI STAJNIA (JURA
East News, Marek Barczyński

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego odkrycia dokonano w Tanzanii

  • Jak wpływa ono na historię człowieka zręcznego

  • Co potwierdza w kwestii Afryki

Odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na człowieka zręcznego

W ostatnim czasie odkrycia archeologiczne zaskakują nas raz po raz i nie dają o sobie zapomnieć. Ma to oczywiście dobre strony, ponieważ w wypadku niejednego z nich dowiadujemy się jeszcze więcej o historii i przeszłości. Tym razem odkrycia dokonano w Tanzanii i rzuca ono zupełnie inny cień na historię człowieka zręcznego.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Tanzanii i Kanady, ale we współpracy z zespołami z Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Odnaleźli oni narzędzia kamienne oraz kościane. Biznes Interia informuje, że "uczeni zbadali również drobne mikroskopijne odłamki krzemionki, pyłki roślinne i unoszący się w powietrzu węgiel drzewny powstający w wyniku naturalnych pożarów występujący na równinach Serengeti".

Efekty ich badań są imponujące. Wskazują one na istnienie w tym miejscu człowieka zręcznego (Homo Habilis) i to do nich prawdopodobnie należą odkryte narzędzia. Dla porównania warto zaznaczyć, że człowiek zręczny był jednym z naszych przodków, jednakże kategoryzowany jest jako inny gatunek.

Z badań wynika, że odkryte narzędzia pochodzą sprzed 2 mln lat. Pokazuje to, że już tak dawno temu przodkowie człowieka używali różnego rodzaju przedmiotów i narzędzi. Rzuca to zupełnie nowe światło na historię człowieka zręcznego. Czy naukowcy dowiedzieli się czegoś jeszcze?

Człowiek zręczny naszym przodkiem, innym gatunkiem. Jak odkrycie wpływa na naszą historię?

Oczywiście, że uczeni znaleźli na miejscu jeszcze inne wartościowe informacje. Według nich narzędzia należą do kultury olduwajskiej. Co więcej, dalsza weryfikacja potwierdziła to, że dawne plemiona osiadały głównie wokół źródeł wodnych - dodaje portal android.com.pl.

Warto zaznaczyć, że dawniej ludzie mieli umiejętność przetrwania w zmieniającym się środowisku, a badania wykazały, że ludzie przybywali do do Ewass Oldupa w celu wykorzystania lokalnych zasobów przez ponad 200 000 lat.

Odkrycie jest tym bardziej imponujące, bo potwierdza fakt, że Afryka jest kolebką ludzkości. Niestety, ale od wieków Czarny Ląd jest marginalizowany na mapie historii i odkryć. Tymczasem odkrycie w wąwozie Olduvai potwierdza, że to właśnie Afryka jest jednym z istotniejszych punktów na mapie do zbadania historii świata.

Tagi: Odkrycie