Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Ue

las biznes info
26.01.2023 13:36 Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Unia Europejska chce, by leśnictwo należało do kompetencji wspólnych UE. Polska jest przeciwna.

Dmitrij Miedwiediew w swoim wpisie w mediach społecznościowych zagroził Polsce powrotem do czasów zaboru.
27.12.2022 20:08 Przepowiednie Miedwiediewa na 2023r.: Upadek euro i dolara, rozpad UE, wojna domowa w USA, rozbiór Polski, wojna Francja - IV Rzesza

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, na koniec roku postanowił pobawić się w futurologa i podzielić się na Twitterze swoimi przepowiedniami na rok 2023. Wiele z nich jest na tyle szalonych, że sporo komentatorów uważa, że swoje tweety Miedwiediew pisał pod wpływem spore ilości alkoholu lub czegoś mocniejszego.

mateusz morawiecki zatrucie odry
14.12.2022 14:56 Premier o pieniądzach z KPO. Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Rząd zmienił zdanie w sprawie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jeszcze w tym tygodniu odbędą się czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem
06.12.2022 18:05 Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Węgry zablokowały plan pomocy finansowej dla Ukrainy, który został zaproponowany przez Radę Europejską. Według agencji Interfax-Ukraina, rząd Viktora Orbána sprzeciwił się planowi wsparcia dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro

flaga-UE-pixabay-pixel2013
24.11.2022 12:14 Spór o unijną cenę gazu. Pułap cenowy wydaje się nierealny

Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Przedstawiciele niektórych krajów uważają, że propozycja dotycząca limitów cen gazu to żart.

Ładowarka
04.10.2022 14:55 Jedna ładowarka do wielu urządzeń. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie jednego typu ładowarki, który będzie pasować do wszystkich urządzeń. Takie rozwiązanie pozwoli konsumentom sporo zaoszczędzić.

Unia Europejska
10.09.2022 10:42 UE zmienia zasady przyznawania wiz Rosjanom. Trudniej będzie otrzymać wizę

Od przyszłego tygodnia Rosjanie będą dłużej czekać na wizy do strefy Schengen oraz więcej za nie zapłacą. Polska oraz kraje nadbałtyckie wprowadzą jednak twardsze ograniczenia wjazdów turystycznych z Rosji do UE.

ceny-pradu
08.09.2022 14:37 Obowiązkowe ograniczanie energii w UE. Polska się na to nie zgodzi

Komisja Europejska zaproponowała przymusowe ograniczanie zużycia energii w UE. Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska się na to nie zgodzi.

ursula von der leyen unia europejska ukraina rosja sankcje
07.09.2022 16:56 Unia Europejska wypłaci Ukrainie 5 mld euro

W ramach pomocy finansowej dla Ukrainy, Komisja Europejska zdecydowała, że UE pożyczy Ukrainie 5 mld euro. Pełny pakiet wsparcia ma wynieść 9 mld euro.

uniaeuropejska-pixabay-1582223699
07.09.2022 15:00 Komisja Europejska przedstawia plan na kryzys energetyczny

Zmiany w systemie energetycznym to główny temat na dzisiejszej konferencji z udziałem szefowej KE. Zostanie zaproponowane obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej UE w godzinach szczytu.

flaga-UE-pixabay-pixel2013
29.08.2022 08:56 Europejskie stowarzyszenia zaskarżyły decyzję Rady UE. Chodzi o KPO

Europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły w Sądzie Unii Europejskiej decyzję Rady UE o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy - podaje agencja Reuters. Zdaniem rzecznika rządu takie działania nie wpływają na ważność decyzji.

mapa polska (1)
10.08.2022 13:45 Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

Od środy 10 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej. O trzymanie się unijnych przepisów mają dbać kraje członkowskie. Tym samym zakończył się okres przejściowy, kiedy kraje miały czas na zmianę kierunków importu węgla.

dotacja
28.04.2022 13:16 Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

23 marca 2022 r. KE zdecydowała się przyznać polskim rolnikom 45 mln euro dopłaty do nawozów. Te pieniądze będą pochodzić z rezerwy kryzysowej przeznaczonej dla sektora rolnego państw UE. Łączna wartość uruchomionej rezerwy wynosi 497,3 mln euro. Ogromna dotacja dla rolników z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznana jest na podstawie zgody KE, która dała zielone światło by ubiegać się o dopłaty.500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych - tyle ma wynosić dopłata do nawozów dla rolników. Dopłata ma objąć nawozy nabyte od 1 września 2021 r. do 15 maja br.250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk - tyle ma wynosić dopłata do nawozów dla rolników. Dopłata ma objąć nawozy nabyte od 1 września 2021 r. do 15 maja br. Maksymalna powierzchnia wsparcia bezpośredniego nie może przekroczyć 50 ha.

european-parliament-g99cf27543 1920
01.03.2022 01:00 Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczął procedurę rekrutacyjną.– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem – przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła we wtorek, że Parlament Europejski przyjął wniosek prezydenta Ukrainy Wołydymyra Zełenskiego o przyjęcie jego kraju do wspólnoty Unii Europejskiej. – Nasz styl życia jest wart obrony. Jest wart swojej ceny. Dla następnego pokolenia, dla wszystkich wierzących w Europę na Ukrainie i na całym świecie. Dla wszystkich, którzy chcą być wolni – apelowała Roberta Metsola.

building-g060c3d495 1920
23.02.2022 01:00 UE oficjalnie przyjmuje pakiet sankcji wobec Rosji

Rada przyjęła dziś pakiet środków w odpowiedzi na decyzję Federacji Rosyjskiej o przystąpieniu do uznania pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty, a następnie decyzję o wysłaniu wojsk rosyjskich na te obszary. – Takie decyzje są nielegalne i niedopuszczalne. Naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dalej eskalują kryzys – podkreślił Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.W istniejących ramach sankcji UE rozszerzy restrykcjami na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych Doniecka i Ługańska „republik”. Ponadto ukierunkowane środki ograniczające zostaną nałożone na dodatkowe 27 znanych osób i podmiotów , które odegrały rolę w podważaniu lub zagrażaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy. Należą do nich decydenci, tacy jak członkowie rządu, którzy brali udział w nielegalnych decyzjach, banki i biznesmeni/oligarchowie wspierający finansowo lub materialnie rosyjskie operacje na terytorium Doniecka i Ługańska lub czerpiący z nich korzyści, wyżsi oficerowie wojskowi, którzy odegrali rolę w akcjach inwazyjnych i destabilizacyjnych, oraz osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojny dezinformacyjnej przeciwko Ukrainie. Środki ograniczające obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

EN 01316824 0057
18.02.2022 01:00 Premier rozmawiał z szefową KE. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie

W Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie.Premier Morawiecki uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska, a także brał udział nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.– Spotkałam się z premierem Morawieckim. Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu Ukrainy i wzywamy Rosję do deeskalacji. Dyplomacja to jedyna odpowiedź. W razie dalszej agresji nasza reakcja będzie szybka i silna – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.Komentując działania Rosji, premier stwierdził, że mamy do czynienia z "ogromnym wyzwaniem".– Konstruujemy pakiet bardzo konkretnych sankcji, które mają być dużo mocniejsze od tych, które wdrożono po agresji Rosji w 2014 roku – przekazał szef rządu. Dyskutowano też o Krajowym Planie Odbudowy.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
14.02.2022 01:00 Polska nie przesłała do Brukseli istotnego dokumentu. Zagrożone pieniądze

Deklarowana kwota dla Polski z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 1,6 mld EUR na działania związane z poprawą efektywności energetycznej.Jak wynika z opublikowanego w grudniu 2021 dokumentu Komisji Europejskiej „Analiza krajowych długoterminowych strategii renowacji” tylko Polska nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Brak przyjęcia strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE, które w przypadku Polski są ogromne – podała Konfederacja Lewiatan.

flaga-UE-pixabay-pixel2013
05.02.2022 01:00 Czy regulacje UE powinny uwzględniać mniejszą szkodliwość podgrzewania tytoniu w porównaniu z papierosami tradycyjnymi?

Dr hab. Maciej Niewada w wywiadzie dla termedia.pl mówi, że mniejsza szkodliwość podgrzewaczy wiąże się "z niższą temperaturą, która w efekcie przekłada się na brak wytwarzania się ciał smolistych. W papierosach tradycyjnych wynosi ona około 1000 stopni, przy tytoniu podgrzewanym -200-300 stopni, co powoduje, że związki chemiczne uznane za niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne przez WHO oraz FDA uwalniają się w mniejszych ilościach niż w papierosach tradycyjnych." - Aromaty i smaki wkładów tytoniowych mogą ułatwiać dorosłym palaczom przejście z papierosów na te potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy - zaznacza Joanna Trzaska-Wieczorek. Zaznacza, że każda regulacja w tym obszarze powinna uwzględniać możliwości redukcji ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu. Przedstawicielka BAT mówi, że ocena proponowanych zmian będzie możliwa dopiero w momencie, gdy pojawi się oficjalny dokument w tej sprawie. Ważne w tym kontekście są deklaracje i inicjatywy służące bezwzględnej walce z dostępem osób nieletnich do nikotyny.- Należy pamiętać, że wyroby nikotynowe, w tym podgrzewacze tytoniu, przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wciąż podkreślamy, że nasza oferta jest skierowana tylko do osób dorosłych, wystarczy wspomnieć choćby kampanię „Zero kompromisów”, w której apelujemy o respektowanie prawa i bezkompromisowe sprzeciwianie się dostępowi nieletnich do nikotyny, dodaje.- Nie tędy droga do ograniczenia palenia. Wyroby tytoniowe stanowią dla handlu w Polsce dużą część sprzedaży. Wszelkiego rodzaju ograniczenia w handlu, które mogą być zastosowane u nas, jak i te wdrażane w innych krajach, są więc uderzeniem w handel. Jako PIH zawsze staliśmy na stanowisku, że nie powinno się ograniczać dostępu do legalnych produktów, bo stymuluje to szarą strefę, komentował niedawno dla „Rzeczpospolitej”.- Wiemy, że (podgrzewacze, przyp. red.) nie uwolniły nas od nałogu, ale wiemy, że przynajmniej uwolniły nas od papierosów (…) Dlatego z dużym niepokojem zareagowaliśmy na działania Komisji Europejskiej, która z dnia na dzień chce zdelegalizować mentolowe i smakowe wkłady do podgrzewania. Kompletnie nie rozumiemy powodów takiej decyzji. Ten zakaz wycina ze sprzedaży ogromną część produktów lepszych od papierosów, które mogłyby być szansą dla innych palaczy, by rzucili palenie. A my sami nie chcemy ich kupować od ukraińskich sprzedawców z grup na Facebooku - piszą byli palacze i jednocześnie zwracają uwagę, że handel wkładami do podgrzewaczy tytoniu przeniesie się do szarej strefy.Zakaz może wynikać z dyrektywy tytoniowej z 2014 r., umożliwiającej wprowadzanie ograniczeń sprzedaży produktów zawierających tytoń, jeżeli ich udział w rynku europejskim przekroczy 2,5 proc. W Polsce smakowe wkłady są ogromnie popularne - kupuje je prawie dwie trzecie spośród około miliona Polaków podgrzewających tytoń. Coraz częściej pojawiają się informacje, że być może już w pierwszej połowie roku Komisja Europejska wprowadzi zakaz sprzedaży wkładów do podgrzewaczy tytoniu o tzw. “charakterystycznym aromacie”, czyli innym niż tytoniowy. Ma to się stać przy zastosowaniu wyjątkowo krótkiego okresu przejściowego.Miłośnikom tytoniu grozi zakaz sprzedaży smakowych i mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. Przeciwko planowanym zmianom protestują koncerny tytoniowe.Zdaniem Joanny Trzaski-Wieczorek z BAT Polska, koncernu tytoniowego mającego w portfolio produktów alternatywnych również podgrzewacze tytoniu, regulacje dotyczące produktów o zmniejszonym ryzyku, czyli m.in. podgrzewaczy tytoniu, powinny być oparte na najlepszych dostępnych danych i dowodach naukowych odnoszących się do różnic między tradycyjnymi papierosami a produktami tytoniowymi do podgrzewania. Według Macieja Ptaszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Handlu wszystkie działania ograniczające sprzedaż są problematyczne i przywołuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych z 2020 r.Dla byłych palaczy tradycyjnych papierosów podgrzewacze stanowią mniej szkodliwą alternatywę dla tradycyjnego palenia. W petycji opublikowanej kilka dni temu w serwisie petycje-online.com piszą, że choć podgrzewacze też szkodzą, to szkodzą jednak mniej niż palenie.

Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
22.07.2021 02:00 Jak zrealizować projekt PPP ze wsparciem funduszy UE?

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia…Łączenie funduszy unijnych z partnerstwem publiczno-prywatnym może być bardzo efektywnym sposobem realizacji inwestycji publicznych. Oto jak – krok po kroku – przygotować i zrealizować taki projekt. Prowadzenie inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) to wiele korzyści dla podmiotu publicznego. Przede wszystkim to dostęp do wiedzy i doświadczenia sektora prywatnego przez co możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu usług publicznych przez cały, wieloletni okres trwania umowy o PPP. Dodatkowe wsparcie ze środków unijnych pozwala na obniżenie płatności za dostępność lub opłat pobieranych od końcowych użytkowników. Tego typu przedsięwzięcie nazywane jest hybrydowym PPP. By zapewnić sukces takiego projektu, konieczne jest dobre przygotowanie, a przede wszystkim właściwa identyfikacja projektu, który będzie możliwy do realizacji w PPP oraz będzie spełniał kryteria dofinansowania UE.Od czego zacząć? Po pierwsze podmiot publiczny, po weryfikacji własnych potrzeb inwestycyjnych powinien przeprowadzić ocenę efektywności danego projektu oraz sprawdzić, czy może on otrzymać dofinansowanie UE w ramach krajowego lub regionalnego programu operacyjnego.Ocena efektywności potwierdza wykonalność projektu, zasadność jego realizacji ze społeczno-ekonomicznego punktu widzenia, a przede wszystkim efektywność PPP w porównaniu z tradycyjną metodą realizacji projektu (Value for Money). W ramach oceny efektywności warto uwzględnić również dodatkowe analizy, które mogą być wymagane jako załącznik do wniosku o dofinansowanie dla określonego projektu, takie jak badania środowiskowe czy dodatkowe założenia dotyczące wpływu dofinansowania UE na dostępność finansową projektu i dodatkowe korzyści społeczne. Należy także zbadać rynek partnerów prywatnych i potwierdzić zainteresowanie tych podmiotów realizacją projektu hybrydowego.Teraz krok drugi. Po potwierdzeniu celowości i efektywności realizacji projektu w formule PPP podmiot publiczny powinien podjąć decyzję kiedy i kto złoży wniosek o dofinansowanie. Wniosek o dofinansowanie może być złożony przed wyborem partnera prywatnego, ale wówczas może to zrobić jedynie podmiot publiczny. W drugim przypadku – po wyłonieniu partnera prywatnego – wniosek może złożyć każda strony umowy – zarówno publiczna jak i prywatna. Jeśli złożenie wniosku o dotację ma miejsce przed wyborem partnera prywatnego, wówczas podmiot publiczny może uwzględnić warunki przyznania dotacji w postępowaniu na wybór partnera prywatnego.Czas na wybór partnera prywatnego. W przypadku projektów hybrydowych najlepszą formą wyboru partnera jest dialog konkurencyjny. Ten tryb zapewnia wysoką transparentność postępowania. Pamiętajmy, że dokumentacja przetargowa powinna być spójna z zakresem projektu opisanym we wniosku o dofinansowanie UE. Umowa o PPP natomiast powinna uwzględniać kwestie związane z dofinansowaniem UE, w tym specyficzny podział ryzyka, mechanizm dofinansowania, kwalifikowalność wydatków oraz obowiązki raportowania określone przez instytucje udzielające dofinansowania.O czym jeszcze warto pamiętać? Bardzo często wniosek o dofinansowanie jest procedowany równolegle z postępowaniem PPP. Podmiot publiczny powinien monitorować proces oceny wniosku do czasu jego akceptacji przez instytucję przyznającą finansowanie unijne. Przejdźmy do etapu zarządzania umową o PPP. To czas, kiedy podmiot publiczny powinien monitorować ponoszone przez partnera prywatnego wydatki kwalifikowane oraz wskaźniki realizacji celów projektu. Z kolei partner prywatny jest odpowiedzialny za przygotowanie raportów z postępu prac na etapie inwestycyjnym, dokumentowanie wydatków kwalifikowanych tak, aby były one zgodne z wnioskiem o dofinansowanie.Więcej o projektach hybrydowych dowiesz się z poniższej wideoinfografiki: Czym jest PPP?Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na długoletniej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa i utrzymanie szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza podstawowymi wyjaśnieniami czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.Fundusze EuropejskieMateriał informacyjny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Certyfikat Covidowy od 1 lipca
01.07.2021 02:00 Certyfikaty Covid będą obowiązywać już od 1 lipca

Od 1 lipca zaczną obowiązywać unijne certyfikaty Covidowe. Znajdzie się w nich informacja o przejściu lub negatywnym teście na koronawirusa, a także o zaszczepieniu. Certyfikat ma ułatwiać przemieszczanie się po Europie. Sprawdźcie w jakich sytuacjach w poszczególnych państwach dokument może okazać się niezbędny.Z tego artykułu dowiesz się:Od 1 lipca zacznie obowiązywać certyfikat CovidowyJakie możliwości daje dokument Gdzie w poszczególnych krajach UE nie dostaniemy się bez certyfikatu

dock-441989 960 720
31.05.2021 02:00 Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Na czym to polega?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to sytuacja, w której towar jest wywożony do kraju należącego do Unii Europejskiej. Istnieją jednak konkretne warunki, które musi spełniać takie działanie, aby było nazwane WDT. Sprawdź, jak rozróżnić dostawę od eksportu.

money-1836 640
28.05.2021 02:00 Działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE

Prawo UE daje polskim przedsiębiorcom swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, z której wynika między innymi możliwość prowadzenia działań rynkowych na terenie całej UE. Często przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić firmę na terenie UE zastanawiają się jednak, w jakim państwie podlegać będą ubezpieczeniu społecznemu lub gdzie zapłacą podatki. Z artykułu dowiesz się:Co daje przedsiębiorcom członkostwo w UE? Jakie są zasady ubezpieczenia społecznego przy działalności na terenie UE?Jak przy działalności gospodarczej na terenie UE ustalić kraj, w którym podlega się ubezpieczeniu?Gdzie płacić podatki przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie UE?Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości, co oznacza, że mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie całej UE, na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, w którym chcą taką działalność założyć. Polscy przedsiębiorcy mogą również korzystać ze swobody świadczenia usług w UE, co oznacza, że mogą świadczyć usługi na terenie całej UE bez konieczności zakładania działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż Polska. Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona na terenie UE wymaga kwalifikacji, przedsiębiorca może bez problemu potwierdzić kwalifikacje nabyte w innym kraju UE.

Marcin Smulczynski/EAST NEWS
28.04.2021 02:00 Bezrobocie w Wielkopolsce najniższe w całej Unii Europejskiej. I jedno z najniższych na świecie

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym, dość niskim poziomie. Szczególne powody do dumy ma Wielkopolska. Według danych Eurostatu ten region odnotował najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i plasuje się w ogólnoświatowej czołówce.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie jest bezrobocie w Polsce według EurostatuJaki wskaźnik odnotowała WielkopolskaW których regionach europejskich bezrobocie jest najwyższe

UOKiK wprowadza nowe etykiety
16.03.2021 01:00 Nowe etykiety energetyczne już w mocy. UOKiK tłumaczy, co oznaczają

Z tego artykułu dowiesz się:Na jakich urządzeniach UOKiK umieścił nowe etykietyCo oznaczająCzym jest prawo do naprawy

Odkrycie w Norwegii
23.01.2021 01:00 Spektakularne odkrycie złoża w Norwegii. Pozwoli uczynić UE jeszcze silniejszą organizacją

Z tego artykułu dowiesz się:Co udało się znaleźć w NorwegiiDo czego wykorzystuje się odnalezione surowceDlaczego odkrycie jest tak ważne dla UE

OIPE kolejną opcją dla tych co chcą oszczędzać na emeryturę
15.01.2021 01:00 Nadchodzi europejska emerytura. Polacy mogą mieć powody do zadowolenia

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest OIPEKiedy pojawi się w PolsceDla kogo może to być szczególnie atrakcyjne rozwiązanie

Belgia wolna od ASF
25.12.2020 01:00 Udało się w jednym kraju UE. Oficjalnie ogłosili, są wolni od ASF

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest ASF,Jakie działania wdrożyła Belgia,Jakie kroki w walce z ASF podejmują inne kraje m.in. Polska.

Rumunia zrównała się poziomem życia z Polską
18.12.2020 01:00 Ugryź się w język, zanim opowiesz żart o Rumunach. Poziomem życia dorównali Polakom

Z tego artykułu dowiesz się:Rumunia zrównała się poziomem życia z Polską,Kogo pod tym względem wyprzedzamy,W jakim kraju poziom życia wyraźnie wyprzedza średnią unijną.

  • 1
  • 2