BiznesINFO.pl
Certyfikat Covidowy od 1 lipca

Circle Dyner

Certyfikaty Covid będą obowiązywać już od 1 lipca

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Od 1 lipca zaczną obowiązywać unijne certyfikaty Covidowe. Znajdzie się w nich informacja o przejściu lub negatywnym teście na koronawirusa, a także o zaszczepieniu. Certyfikat ma ułatwiać przemieszczanie się po Europie. Sprawdźcie w jakich sytuacjach w poszczególnych państwach dokument może okazać się niezbędny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 lipca zacznie obowiązywać certyfikat Covidowy

  • Jakie możliwości daje dokument

  • Gdzie w poszczególnych krajach UE nie dostaniemy się bez certyfikatu

Certyfikat Covidowy od 1 lipca

Zgodnie z przewidywaniami od czwartku 1 lipca w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać Certyfikat Covid. Zawiera on informację potwierdzającą przejście Covid-19 bądź aktualny (negatywny) wynik testu na obecność koronawirusa, lub informację o zaszczepieniu przeciw Covid-19.

Certyfikat jak przypomina Polska Agencja Prasowa może mieć formę cyfrową bądź tradycyjną formę papierową. Kluczowy jest kod QR (sprawdzany jest w całej UE), który pojawia się zarówno w pierwszej jak i drugiej formule.

Celem wprowadzenie certyfikatu od początku było ułatwienie podróżowania po Europie, co ma szczególne znaczenie w okresie wakacyjnym. Jego jednolitość ma być gwarantem, że wynik testu czy informacja o zaszczepieniu będzie uznawana na terenie całej Unii, co w praktyce oznacza, że jeżeli zaszczepiliśmy się np. w Niemczech, to nikt nie będzie nam robił problemu z rezerwacją noclegu chociażby w Czechach.

Jak przypomina jednak PAP, o regulacjach dotyczących wjazdu (bądź innych sytuacjach w których konieczne jest zaświadczenie sanitarne) do poszczególnych państw decydują ich władze, stąd zasady w różnych krajach mogą się nieco różnić.

Należy też przypomnieć, że certyfikatu nie można mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który wciąż jest konieczny przy przekraczaniu granic krajów unijnych, które nie należą do Schengen (m.in. Chorwacja, Bułgaria, Rumunia czy Irlandia).

Gdzie nie wejdziemy bez certyfikatu?

W jakich sytuacjach w poszczególnych krajach UE mogą się przydać certyfikaty? Poniżej podajemy wybrane przykłady.

W Niemczech występują pod tym względem różnice w zależności od landu. W Berlinie są one wymagane przy wejściu do środka lokalu gastronomicznego (nie są natomiast konieczne w ogródkach restauracyjnych).

Certyfikat nie będzie konieczny we francuskich restauracjach, podobnie w sklepach czy hotelach. Przyda się natomiast w przypadku udziału w imprezie masowej, w której uczestniczy ponad tysiąc osób.

Bez certyfikatu nie dostaniemy się na dyskotekę we Włoszech (od lipca wznawiają one działalność). W tym kraju również dokument wymagany jest od uczestników imprez masowych. Podobne zasady - odnośnie imprez masowych i dyskotek - obowiązują w Hiszpanii.

Powracając do naszych sąsiadów, to w Czechach bez certyfikatu niemożliwe będzie wejście do muzeum czy galerii, ale też meldunek w hotelu. Jak zauważa PAP, dokument warto mieć przy sobie w restauracji czy kawiarni. Co prawda pracownicy tych lokali nie mają prawa sprawdzania certyfikatów, ale może zrobić to policja, a także pracownicy służb sanitarnych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

UE

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >