Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier o pieniądzach z KPO. Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 14.12.2022 14:56

Premier o pieniądzach z KPO. Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

mateusz morawiecki zatrucie odry
East News

Rząd zmienił zdanie w sprawie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jeszcze w tym tygodniu odbędą się czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Podczas spotkania w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zaapelował do opozycji o jak najszybsze procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, informuje portal money.

Nowelizacja ta jest jednym z tzw. kamieni milowych potrzebnych, aby móc odblokować środki z Krajowego Programu Odbudowy. Zgodnie z projektem sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny. Na stronie Sejmu opublikowano już projekt nowelizacji ustawy. 

Zdaniem premiera środki z KPO "doprowadzą do obniżenia inflacji przez wzmocnienie złotówki". Premier podkreślił, że pieniądze te są Polsce potrzebne.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiedział, że pierwsze czytanie projektu o Sądzie Najwyższym odbędzie się w Sejmie już w czwartek, natomiast we wtorek drugie i trzecie czytanie.

Pieniądze z KPO. Grosze leżące na ulicy

Premier zmienił swoje zdanie dotyczące środków z KPO. Jeszcze w lipcu Mateusz Morawiecki przekonywał, że wielu ludziom wydaje się, że fundusze europejskie są jedynym źródłem finansowania inwestycji, a teraz tak nie jest.

Podobnie uważał europoseł PiS Karol Karski, który porównywał unijne środki do “20 groszy, które leżą na ulicy”. 

Krajowy Plan Odbudowy to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. Rzekome “grosze” jakie Polska ma otrzymać z UE na realizację KPO to 158,5 mld mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.

Tagi: Pieniądze UE