BiznesINFO.pl

Biznes info

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Unia Europejska chce, by leśnictwo należało do kompetencji wspólnych UE. Polska jest przeciwna.

UE chce się zająć lasami

We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE, informuje Puls Biznesu. Aby jednak zmiana doszła do skutku, muszą się zgodzić na na nią wszystkie kraje członkowskie.

Kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie dotyczą m.in. rynku wewnętrznego, transportu i środowiska. Gospodarka leśna jest jednak obszarem, który pozostaje w kompetencjach krajowych. 

Lasy to sprawa państwa

Rzecznik rządu Piotr Müller w Radio Wnet był pytany m.in. o pomysł Unii Europejskiej dotyczący przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

 "Absolutnie w ogóle nie ma możliwości rozszerzania kompetencji unijnych nawet o skrawek dodatkowych rzeczy związanych z lasami" - odpowiedział. Zapewnił, że w tej sprawie będzie weto Polski. 

Podobne zdanie wyraziła również minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie – napisała na Twitterze. 

Z kolei rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zwrócił także uwagę, że zmiany te przyczyniłyby się upadku polskiego przemysłu drzewnego i osłabienia całej gospodarki.

Tagi:

UEpolityka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]