Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.01.2023 13:36

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

las biznes info
Biznes info

Unia Europejska chce, by leśnictwo należało do kompetencji wspólnych UE. Polska jest przeciwna.

UE chce się zająć lasami

We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE, informuje Puls Biznesu. Aby jednak zmiana doszła do skutku, muszą się zgodzić na na nią wszystkie kraje członkowskie.

Kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie dotyczą m.in. rynku wewnętrznego, transportu i środowiska. Gospodarka leśna jest jednak obszarem, który pozostaje w kompetencjach krajowych. 

Lasy to sprawa państwa

Rzecznik rządu Piotr Müller w Radio Wnet był pytany m.in. o pomysł Unii Europejskiej dotyczący przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

 "Absolutnie w ogóle nie ma możliwości rozszerzania kompetencji unijnych nawet o skrawek dodatkowych rzeczy związanych z lasami" - odpowiedział. Zapewnił, że w tej sprawie będzie weto Polski. 

Podobne zdanie wyraziła również minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie – napisała na Twitterze. 

Z kolei rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zwrócił także uwagę, że zmiany te przyczyniłyby się upadku polskiego przemysłu drzewnego i osłabienia całej gospodarki.

Tagi: UE polityka