Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Premier rozmawiał z szefową KE. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie
Joanna Leja
Joanna Leja 18.02.2022 01:00

Premier rozmawiał z szefową KE. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie

EN 01316824 0057
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie.

Premier Morawiecki uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska, a także brał udział nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.

– Spotkałam się z premierem Morawieckim. Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu Ukrainy i wzywamy Rosję do deeskalacji. Dyplomacja to jedyna odpowiedź. W razie dalszej agresji nasza reakcja będzie szybka i silna – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Komentując działania Rosji, premier stwierdził, że mamy do czynienia z "ogromnym wyzwaniem".

– Konstruujemy pakiet bardzo konkretnych sankcji, które mają być dużo mocniejsze od tych, które wdrożono po agresji Rosji w 2014 roku – przekazał szef rządu. Dyskutowano też o Krajowym Planie Odbudowy.

Co dalej z pieniędzmi na KPO dla Polski

Szanse na podpisanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską lekko wzrosły po piątkowych rozmowach w Brukseli – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Według szefa rządu do ostatecznego wynegocjowania z KE pozostało około 5 procent spornych kwestii.

– Pewne kwestie nas dzielą, nie chciałbym przedwcześnie tworzyć jakichkolwiek oczekiwań, ponieważ z mozołem posuwamy się do przodu. Jest ustawa prezydenta, która trafiła do Sejmu. Ona jest odbierana jako krok konstruktywny, ale dalece niewystarczający, czy niewystarczający, bo nie chcę wypowiadać się za Komisję Europejską – powiedział premier.