Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rada Ue

Rada Ue

Anna Moskwa
26.10.2022 11:33 Posiedzenie Rady Europejskiej. Pojawił się dokument o cenie maksymalnej gazu

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ceny maksymalnej za gaz. O pracach poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.

Ładowarka
04.10.2022 14:55 Jedna ładowarka do wielu urządzeń. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie jednego typu ładowarki, który będzie pasować do wszystkich urządzeń. Takie rozwiązanie pozwoli konsumentom sporo zaoszczędzić.

building-g060c3d495 1920
23.02.2022 01:00 UE oficjalnie przyjmuje pakiet sankcji wobec Rosji

Rada przyjęła dziś pakiet środków w odpowiedzi na decyzję Federacji Rosyjskiej o przystąpieniu do uznania pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty, a następnie decyzję o wysłaniu wojsk rosyjskich na te obszary. – Takie decyzje są nielegalne i niedopuszczalne. Naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dalej eskalują kryzys – podkreślił Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.W istniejących ramach sankcji UE rozszerzy restrykcjami na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych Doniecka i Ługańska „republik”. Ponadto ukierunkowane środki ograniczające zostaną nałożone na dodatkowe 27 znanych osób i podmiotów , które odegrały rolę w podważaniu lub zagrażaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy. Należą do nich decydenci, tacy jak członkowie rządu, którzy brali udział w nielegalnych decyzjach, banki i biznesmeni/oligarchowie wspierający finansowo lub materialnie rosyjskie operacje na terytorium Doniecka i Ługańska lub czerpiący z nich korzyści, wyżsi oficerowie wojskowi, którzy odegrali rolę w akcjach inwazyjnych i destabilizacyjnych, oraz osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojny dezinformacyjnej przeciwko Ukrainie. Środki ograniczające obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

EN 01316824 0057
18.02.2022 01:00 Premier rozmawiał z szefową KE. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie

W Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie.Premier Morawiecki uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska, a także brał udział nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.– Spotkałam się z premierem Morawieckim. Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu Ukrainy i wzywamy Rosję do deeskalacji. Dyplomacja to jedyna odpowiedź. W razie dalszej agresji nasza reakcja będzie szybka i silna – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.Komentując działania Rosji, premier stwierdził, że mamy do czynienia z "ogromnym wyzwaniem".– Konstruujemy pakiet bardzo konkretnych sankcji, które mają być dużo mocniejsze od tych, które wdrożono po agresji Rosji w 2014 roku – przekazał szef rządu. Dyskutowano też o Krajowym Planie Odbudowy.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
14.02.2022 01:00 Polska nie przesłała do Brukseli istotnego dokumentu. Zagrożone pieniądze

Deklarowana kwota dla Polski z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 1,6 mld EUR na działania związane z poprawą efektywności energetycznej.Jak wynika z opublikowanego w grudniu 2021 dokumentu Komisji Europejskiej „Analiza krajowych długoterminowych strategii renowacji” tylko Polska nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Brak przyjęcia strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE, które w przypadku Polski są ogromne – podała Konfederacja Lewiatan.

Przepisy o ciężarówkach
13.07.2020 02:00 Mają zaledwie kilka tygodni, by przygotować się na kosztowne zmiany. Firmy transportowe czeka rewolucja

Firmy transportowe mają zaledwie kilka tygodni na dostosowanie się do najnowszych regulacji prawnych. Pierwsze przepisy z tak zwanego pakietu mobilności zaczną obowiązywać już w sierpniu. Sprawdzamy zmiany, które dotkną tysięcy pracowników branży transportowej. Nowości jest wiele, nie wszyscy będą zachwyceni z uchwalonego prawa.