BiznesINFO.pl
building-g060c3d495 1920

Pixabay

UE oficjalnie przyjmuje pakiet sankcji wobec Rosji

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Rada przyjęła dziś pakiet środków w odpowiedzi na decyzję Federacji Rosyjskiej o przystąpieniu do uznania pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty, a następnie decyzję o wysłaniu wojsk rosyjskich na te obszary.

– Takie decyzje są nielegalne i niedopuszczalne. Naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dalej eskalują kryzys – podkreślił Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

pilne zus

Ponad 4,5 tys. zł brutto emerytury honorowej. Nie wszyscy mogą ją jednak dostać

CZYTAJ DALEJ

W istniejących ramach sankcji UE rozszerzy restrykcjami na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych Doniecka i Ługańska „republik”.

Ponadto ukierunkowane środki ograniczające zostaną nałożone na dodatkowe 27 znanych osób i podmiotów , które odegrały rolę w podważaniu lub zagrażaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.

Należą do nich decydenci, tacy jak członkowie rządu, którzy brali udział w nielegalnych decyzjach, banki i biznesmeni/oligarchowie wspierający finansowo lub materialnie rosyjskie operacje na terytorium Doniecka i Ługańska lub czerpiący z nich korzyści, wyżsi oficerowie wojskowi, którzy odegrali rolę w akcjach inwazyjnych i destabilizacyjnych, oraz osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojny dezinformacyjnej przeciwko Ukrainie.

Pawel Wodzynski/East News

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

CZYTAJ DALEJ

Środki ograniczające obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

Ograniczenia w stosunkach gospodarczych z pozarządowymi obszarami obwodów donieckiego i ługańskiego

Nowe środki będą ukierunkowane na handel z dwóch regionów niekontrolowanych przez rząd do UE, aby zapewnić, że osoby odpowiedzialne wyraźnie odczuły ekonomiczne konsekwencje swoich nielegalnych i agresywnych działań.

Dzisiejsza decyzja wprowadzi w szczególności zakaz importu towarów z pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, ograniczenia w handlu i inwestycjach związanych z niektórymi sektorami gospodarki, zakaz świadczenia usług turystycznych oraz zakaz eksportu niektórych towarów i technologie.

EN 01507131 0038 1

Prezydent powołał nowych członków RPP

CZYTAJ DALEJ

Ograniczenia finansowe

Rada podjęła decyzję o wprowadzeniu sektorowego zakazu finansowania Federacji Rosyjskiej, jej rządu i Banku Centralnego. Ograniczając dostęp państwa i rządu rosyjskiego do rynków i usług kapitałowych i finansowych UE, UE dąży do ograniczenia finansowania eskalacji i agresywnej polityki.

UE wzywa Rosję do cofnięcia uznania pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, dotrzymania swoich zobowiązań, przestrzegania prawa międzynarodowego i powrotu do dyskusji w formacie normandzkim i Trójstronnej Grupy Kontaktowej. UE wzywa również inne państwa, aby nie postępowały zgodnie z bezprawną decyzją Rosji o uznaniu ogłoszonej niepodległości.

UE jest gotowa do szybkiego przyjęcia szerszych sankcji politycznych i gospodarczych w razie potrzeby i potwierdza swoje niezachwiane poparcie i zaangażowanie na rzecz niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na szczeblu międzynarodowym.

Jak czytamy w komunikacie odpowiednie akty prawne, w tym nazwiska zainteresowanych osób, zostaną wkrótce opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Tagi:

Rada UEUEUnia Europejska

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >