Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > UE zmienia zasady przyznawania wiz Rosjanom. Trudniej będzie otrzymać wizę
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 10.09.2022 10:42

UE zmienia zasady przyznawania wiz Rosjanom. Trudniej będzie otrzymać wizę

Unia Europejska
East News

Od przyszłego tygodnia Rosjanie będą dłużej czekać na wizy do strefy Schengen oraz więcej za nie zapłacą. Polska oraz kraje nadbałtyckie wprowadzą jednak twardsze ograniczenia wjazdów turystycznych z Rosji do UE.

Zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz

UE zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wzrośnie opłata za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, wydłuży się także czas rozpatrywania wniosku Ponadto konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów uzasadniających wyjazd w przypadku wielokrotnego wjazdu. 

"Umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz zezwalają na uprzywilejowany wjazd do UE obywatelom państw, które są wiarygodnymi partnerami szanującymi te same wartości co my. Rosja, która prowadzi niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę napastniczą, w tym dopuszcza się masowych ataków na ludność cywilną, straciła tę wiarygodność i zdeptała podstawowe wartości naszej międzynarodowej wspólnoty. Dzisiejsza decyzja to bezpośredni skutek rosyjskich działań i kolejny dowód na nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców" - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych, cytowany przez portal Bankier.pl.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją obowiązuje od 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie uzyskiwania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

Kraje nadbałtyckie za całkowitym zakazem wiz

Od 19 września kraje nadbałtyckie przestaną wydawać wizy Rosjanom. Premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz we wspólnie wydanym w czwartek oświadczeniu wyrazili zamiar ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

Jednocześnie cieszy ich decyzja UE o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych, gdyż jest to pierwszy krok w tej sprawie. Szefowie rządów krajów nadbałtyckich zwracają jednak uwagę, że potrzebne są o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby zmniejszyć przepływ rosyjskich obywateli w Unii Europejskiej i Szefie Schengen. 

PAP dotarła do listu skierowanego przez europosłów m.in z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Czech.  Podkreślają w nim, że " Dopóki obywatele ukraińscy cierpią z powodu okrucieństw rosyjskiej wojny agresywnej, obywatele rosyjscy nie powinni być mile widziani w Unii Europejskiej".

Tagi: UE wizy