BiznesINFO.pl
Unia Europejska

East News

UE zmienia zasady przyznawania wiz Rosjanom. Trudniej będzie otrzymać wizę

10 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Od przyszłego tygodnia Rosjanie będą dłużej czekać na wizy do strefy Schengen oraz więcej za nie zapłacą. Polska oraz kraje nadbałtyckie wprowadzą jednak twardsze ograniczenia wjazdów turystycznych z Rosji do UE.

Zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz

UE zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji. Wzrośnie opłata za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, wydłuży się także czas rozpatrywania wniosku Ponadto konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów uzasadniających wyjazd w przypadku wielokrotnego wjazdu. 

"Umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz zezwalają na uprzywilejowany wjazd do UE obywatelom państw, które są wiarygodnymi partnerami szanującymi te same wartości co my. Rosja, która prowadzi niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę napastniczą, w tym dopuszcza się masowych ataków na ludność cywilną, straciła tę wiarygodność i zdeptała podstawowe wartości naszej międzynarodowej wspólnoty. Dzisiejsza decyzja to bezpośredni skutek rosyjskich działań i kolejny dowód na nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców" - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych, cytowany przez portal Bankier.pl.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją obowiązuje od 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie uzyskiwania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.

Kraje nadbałtyckie za całkowitym zakazem wiz

Od 19 września kraje nadbałtyckie przestaną wydawać wizy Rosjanom. Premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz we wspólnie wydanym w czwartek oświadczeniu wyrazili zamiar ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

Jednocześnie cieszy ich decyzja UE o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych, gdyż jest to pierwszy krok w tej sprawie. Szefowie rządów krajów nadbałtyckich zwracają jednak uwagę, że potrzebne są o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby zmniejszyć przepływ rosyjskich obywateli w Unii Europejskiej i Szefie Schengen. 

PAP dotarła do listu skierowanego przez europosłów m.in z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Czech.  Podkreślają w nim, że " Dopóki obywatele ukraińscy cierpią z powodu okrucieństw rosyjskiej wojny agresywnej, obywatele rosyjscy nie powinni być mile widziani w Unii Europejskiej".

Tagi:

UEwizy

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >