BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Domena publiczna

Obowiązkowe ograniczanie energii w UE. Polska się na to nie zgodzi

8 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Komisja Europejska zaproponowała przymusowe ograniczanie zużycia energii w UE. Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska się na to nie zgodzi. 

Ograniczenie energii elektrycznej 

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, kiedy pobór energii kosztuje najwięcej. Mówiąc o tym, zaznaczyła, że “musimy oszczędzać prąd w sposób inteligentny”. 

Ursula von der Leyen chce także, by firmy produkujące energię elektryczną po niskich kosztach kierowały swoje zyski na wsparcie słabszych ludzi i firm, byłaby to tzw. opłata solidarnościowa. Szefowa KE oceniła, że sytuacja jest paradoksalna, ponieważ klienci płacą astronomiczne rachunki, a wielkie firmy energetyczne mają ogromne zyski (PAP).

Polska przeciwna

W środę na antenie Polsat News o opinię na temat pomysłu Komisji Europejskiej zapytano minister środowiska i klimatu Annę Moskwę.

– Będziemy przeciwko. Każde przedsiębiorstwo ma prawo podejmować decyzję samodzielnie, każde państwo w polityce energetycznej ma swoje własne kompetencje. Rozumiem, że pani przewodnicząca by chciała, żebyśmy oszczędzali energię i może apelować, może zachęcać, może pokazywać dobre przykłady, ale nie ma żadnych kompetencji, żeby jakiekolwiek państwo do tego zmuszać — powiedziała minister Moskwa.

Minister przypomniała, że wcześniej Komisja zaproponowała przymusowe ograniczenie zużycia gazu, czemu Polska również się sprzeciwiła. Ostatecznie ograniczenie jest dobrowolne. Ma nadzieję, że dyskusja o ograniczeniu energii elektrycznej zakończy się podobnie. 

Anna Moskwa została także zapytana o pomysł wprowadzenia opłaty solidarnościowej od koncernów energetycznych, dzięki której państwa członkowskie miałby wspierać gospodarstwa domowe. Minister uznała, że to ten pomysł również leży w kompetencjach państw, a nie Komisji Europejskiej. 

Tagi:

UEceny prądu

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Banki zaczynają zwracać pieniądze. Nie potrzeba żadnego wniosku

Czytaj więcej >
Rząd wprowadzi podatek katastralny?

Finanse

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

Czytaj więcej >
Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Finanse

Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus

Czytaj więcej >

Finanse

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dziś upływa termin składania wniosków

Czytaj więcej >

Finanse

Przez błąd w systemie ZUS wypłacał dwa świadczenia jednej osobie. Potem zażądał zwrotu pieniędzy

Czytaj więcej >