BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Domena publiczna

Obowiązkowe ograniczanie energii w UE. Polska się na to nie zgodzi

8 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Komisja Europejska zaproponowała przymusowe ograniczanie zużycia energii w UE. Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska się na to nie zgodzi. 

Ograniczenie energii elektrycznej 

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, kiedy pobór energii kosztuje najwięcej. Mówiąc o tym, zaznaczyła, że “musimy oszczędzać prąd w sposób inteligentny”. 

Ursula von der Leyen chce także, by firmy produkujące energię elektryczną po niskich kosztach kierowały swoje zyski na wsparcie słabszych ludzi i firm, byłaby to tzw. opłata solidarnościowa. Szefowa KE oceniła, że sytuacja jest paradoksalna, ponieważ klienci płacą astronomiczne rachunki, a wielkie firmy energetyczne mają ogromne zyski (PAP).

Polska przeciwna

W środę na antenie Polsat News o opinię na temat pomysłu Komisji Europejskiej zapytano minister środowiska i klimatu Annę Moskwę.

– Będziemy przeciwko. Każde przedsiębiorstwo ma prawo podejmować decyzję samodzielnie, każde państwo w polityce energetycznej ma swoje własne kompetencje. Rozumiem, że pani przewodnicząca by chciała, żebyśmy oszczędzali energię i może apelować, może zachęcać, może pokazywać dobre przykłady, ale nie ma żadnych kompetencji, żeby jakiekolwiek państwo do tego zmuszać — powiedziała minister Moskwa.

Minister przypomniała, że wcześniej Komisja zaproponowała przymusowe ograniczenie zużycia gazu, czemu Polska również się sprzeciwiła. Ostatecznie ograniczenie jest dobrowolne. Ma nadzieję, że dyskusja o ograniczeniu energii elektrycznej zakończy się podobnie. 

Anna Moskwa została także zapytana o pomysł wprowadzenia opłaty solidarnościowej od koncernów energetycznych, dzięki której państwa członkowskie miałby wspierać gospodarstwa domowe. Minister uznała, że to ten pomysł również leży w kompetencjach państw, a nie Komisji Europejskiej. 

Tagi:

UEceny prądu

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >