Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.08.2022 13:45

Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

mapa polska (1)
domena publiczna

Od środy 10 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej. O trzymanie się unijnych przepisów mają dbać kraje członkowskie. Tym samym zakończył się okres przejściowy, kiedy kraje miały czas na zmianę kierunków importu węgla.

Zakaz importu rosyjskiego węgla do UE

Bruksela nie przewidziała żadnych wyjątków w przepisach, które od dziś weszły w życie. O ich przestrzeganie będą dbały poszczególne kraje unijne.

Decyzja o zakazie importu rosyjskiego węgla została podjęta jednomyślnie w Radzie UE, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, podaje forsal.pl

Rzecznik przypomniał również, że kraje, które nie dostosują się do unijnych przepisów muszą być gotowe na dotkliwe kary.

Polska już wcześniej zrezygnowała z rosyjskiego węgla

Polska odcięła się od rosyjskich dostaw węgla długo przed wejściem w życie unijnej dyrektywy. Nagły brak dostaw węgla z Rosji doprowadził do znacznych wzrostów cen surowca.

Teraz rząd w Warszawie stara się zapełnić lukę po rosyjskim węglu zakupami surowca w innych częściach świata. Do Polski przypłynął już węgiel m.in. z Indonezji i Kolumbii.

Tagi: węgiel UE