BiznesINFO.pl
Pixnio

domena publiczna

Od dzisiaj obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej

10 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Od środy 10 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla do Unii Europejskiej. O trzymanie się unijnych przepisów mają dbać kraje członkowskie. Tym samym zakończył się okres przejściowy, kiedy kraje miały czas na zmianę kierunków importu węgla.

Zakaz importu rosyjskiego węgla do UE

Bruksela nie przewidziała żadnych wyjątków w przepisach, które od dziś weszły w życie. O ich przestrzeganie będą dbały poszczególne kraje unijne.

Decyzja o zakazie importu rosyjskiego węgla została podjęta jednomyślnie w Radzie UE, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, podaje forsal.pl

Rzecznik przypomniał również, że kraje, które nie dostosują się do unijnych przepisów muszą być gotowe na dotkliwe kary.

Polska już wcześniej zrezygnowała z rosyjskiego węgla

Polska odcięła się od rosyjskich dostaw węgla długo przed wejściem w życie unijnej dyrektywy. Nagły brak dostaw węgla z Rosji doprowadził do znacznych wzrostów cen surowca.

Teraz rząd w Warszawie stara się zapełnić lukę po rosyjskim węglu zakupami surowca w innych częściach świata. Do Polski przypłynął już węgiel m.in. z Indonezji i Kolumbii.

Tagi:

węgielUERada UE

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wesprze górników?

Energetyka

Nadchodzą następne wypłaty inflacyjne dla górników

Czytaj więcej >
Ceny gazu rosną

Energetyka

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Do Sejmu wpłynął projekt

Czytaj więcej >

Energetyka

Koszt ogrzania domu rośnie. Analitycy: podwyżki nie ominęły nikogo

Czytaj więcej >

Energetyka

Kopalnie PGG wydobędą więcej węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes URE Rafał Gawin. W Polsce nie powinno zabraknąć węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Spór o unijną cenę gazu. Pułap cenowy wydaje się nierealny

Czytaj więcej >