Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wojna w Ukrainie > Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii
Joanna Leja
Joanna Leja 01.03.2022 01:00

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii

european-parliament-g99cf27543 1920
Pixabay

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczął procedurę rekrutacyjną.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem – przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła we wtorek, że Parlament Europejski przyjął wniosek prezydenta Ukrainy Wołydymyra Zełenskiego o przyjęcie jego kraju do wspólnoty Unii Europejskiej.

– Nasz styl życia jest wart obrony. Jest wart swojej ceny. Dla następnego pokolenia, dla wszystkich wierzących w Europę na Ukrainie i na całym świecie. Dla wszystkich, którzy chcą być wolni – apelowała Roberta Metsola.

Cztery ważne zasady dla przyszłości Unii Europejskiej

Przemawiając na nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w sprawie „rosyjskiej agresji na Ukrainę”, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego określiła cztery ważne zasady dla przyszłości Unii Europejskiej. Po pierwsze, Europa nie może dłużej polegać na kremlowskim gazie. „Musimy podwoić nasze wysiłki na rzecz dywersyfikacji naszych systemów energetycznych w kierunku Europy, która nie jest już na polecenie autokratów. To wzmocni nasze bezpieczeństwo energetyczne”. Po drugie, prezydent Metsola powiedział, że Europa nie może dłużej przyjmować gotówki Kremla i udawać, że nie ma żadnych zobowiązań. „Oligarchowie Putina i ci, którzy go finansują, nie powinni już dłużej wykorzystywać swojej siły nabywczej do ukrywania się za pozorem szacunku w naszych miastach, społecznościach lub klubach sportowych”. Po trzecie, inwestycje w naszą obronę muszą odpowiadać naszej retoryce. Prezydent Metsola podkreślił, że „Europa musi iść, aby mieć prawdziwą Unię bezpieczeństwa i obrony. W zeszłym tygodniu pokazaliśmy, że jest to możliwe i pożądane, a przede wszystkim jest konieczne”. Po czwarte, Metsola mówiła o znaczeniu walki z dezinformacyjną kampanią Kremla. „Wzywam media społecznościowe i konglomeraty technologiczne do poważnego potraktowania swojej odpowiedzialności i zrozumienia, że ​​nie ma neutralności między ogniem a strażą pożarną”.

Posiedzenie Przewodniczących Parlamentu Europejskiego

Posłowie do Parlamentu Europejskiego debatują obecnie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josephem Borrellem na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ogłoszenie ostatecznego głosowania nad projektem uchwały zaplanowano na 17.15. Projekt rezolucji złożony przez grupy polityczne jest dostępny tutaj .

Tagi: Ukraina UE