BiznesINFO.pl
european-parliament-g99cf27543 1920

Pixabay

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii

1 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej i rozpoczął procedurę rekrutacyjną.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Z zadowoleniem przyjmujemy wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem – przekazała we wtorek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

EN 01514403 0091

Japonia zamraża aktywa Putina i przyłącza się do odcięcia rosyjskich banków od SWIFT

CZYTAJ DALEJ

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola potwierdziła we wtorek, że Parlament Europejski przyjął wniosek prezydenta Ukrainy Wołydymyra Zełenskiego o przyjęcie jego kraju do wspólnoty Unii Europejskiej.

– Nasz styl życia jest wart obrony. Jest wart swojej ceny. Dla następnego pokolenia, dla wszystkich wierzących w Europę na Ukrainie i na całym świecie. Dla wszystkich, którzy chcą być wolni – apelowała Roberta Metsola.

Cztery ważne zasady dla przyszłości Unii Europejskiej

Przemawiając na nadzwyczajnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w sprawie „rosyjskiej agresji na Ukrainę”, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego określiła cztery ważne zasady dla przyszłości Unii Europejskiej.

Po pierwsze, Europa nie może dłużej polegać na kremlowskim gazie. „Musimy podwoić nasze wysiłki na rzecz dywersyfikacji naszych systemów energetycznych w kierunku Europy, która nie jest już na polecenie autokratów. To wzmocni nasze bezpieczeństwo energetyczne”.

Po drugie, prezydent Metsola powiedział, że Europa nie może dłużej przyjmować gotówki Kremla i udawać, że nie ma żadnych zobowiązań. „Oligarchowie Putina i ci, którzy go finansują, nie powinni już dłużej wykorzystywać swojej siły nabywczej do ukrywania się za pozorem szacunku w naszych miastach, społecznościach lub klubach sportowych”.

Po trzecie, inwestycje w naszą obronę muszą odpowiadać naszej retoryce. Prezydent Metsola podkreślił, że „Europa musi iść, aby mieć prawdziwą Unię bezpieczeństwa i obrony. W zeszłym tygodniu pokazaliśmy, że jest to możliwe i pożądane, a przede wszystkim jest konieczne”.

Po czwarte, Metsola mówiła o znaczeniu walki z dezinformacyjną kampanią Kremla. „Wzywam media społecznościowe i konglomeraty technologiczne do poważnego potraktowania swojej odpowiedzialności i zrozumienia, że ​​nie ma neutralności między ogniem a strażą pożarną”.

Posiedzenie Przewodniczących Parlamentu Europejskiego

Posłowie do Parlamentu Europejskiego debatują obecnie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josephem Borrellem na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ogłoszenie ostatecznego głosowania nad projektem uchwały zaplanowano na 17.15. Projekt rezolucji złożony przez grupy polityczne jest dostępny tutaj .

Tagi:

UkrainaUE

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wojna w Ukrainie

Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

USA chcą przekazać niemal 3 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy i Polski

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Polska hubem humanitarnym dla Ukrainy. Rząd ostrzega przed rosyjską propagandą

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

Czytaj więcej >