Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 28.04.2022 13:16

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

dotacja
pixabay

23 marca 2022 r. KE zdecydowała się przyznać polskim rolnikom 45 mln euro dopłaty do nawozów. Te pieniądze będą pochodzić z rezerwy kryzysowej przeznaczonej dla sektora rolnego państw UE. Łączna wartość uruchomionej rezerwy wynosi 497,3 mln euro. 

Ogromna dotacja dla rolników z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznana jest na podstawie zgody KE, która dała zielone światło by ubiegać się o dopłaty.

500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych  - tyle ma wynosić dopłata do nawozów dla rolników. Dopłata ma objąć nawozy nabyte od 1 września 2021 r. do 15 maja br.

250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk  - tyle ma wynosić dopłata do nawozów dla rolników. Dopłata ma objąć nawozy nabyte od 1 września 2021 r. do 15 maja br. 

Maksymalna powierzchnia wsparcia bezpośredniego nie może przekroczyć 50 ha.

Zasady udzielania dopłat do nawozów

W czwartek premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi - Henrykiem Kowalczykiem przedstawili zasady udzielania dopłat do nawozów. 

Pomoc jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, z wyłączeniem wapna nawozowego, wapna nawozowego zawierającego magnez.

Pomoc otrzyma producent rolny, który jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, a któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z turbulencjami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19.

Krok pierwszy

Najpierw należy złożyć za pośrednictwem aplikacji “eWniosekPlus”  wniosek o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r. 

Krok drugi 

Rolnik od poniedziałku 25 kwietnia do 15 maja  2022 r  może składać  wnioski o przyznanie dopłaty do zakupionych nawozów w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym dla miejsca zamieszkania  lub siedziby producenta rolnego.

Formularz dostępny jest na stronie internetowej ARiMR. Za datę złożenia podania uznaje się datę wpływu dokumentu do biura Agencji. PUE ARiMR znajduje się pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Do wniosku dołącza się kopie posiadanych faktur lub imienne dokumenty księgowe  dokumentujące zakup. 

Krok trzeci 

Pomoc przyznawana jest za pośrednictwem decyzji kierownika biura powiatowego Agencji.

Kolejne programy wsparcia rolników

1)Rolnicza emerytura przyznawana bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego

2) Program wsparcia dla sadowników po napaści i zaburzeniach na rynku jabłek. Mechanizm wsparcia obejmie sprzedaż jabłek deserowych do przetwórstwa

3) dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt. Z budżetu państwa dopłacane jest 65 proc. składki

Tagi: Dopłaty UE