BiznesINFO.pl
uniaeuropejska-pixabay-1582223699

Domena publiczna

Komisja Europejska przedstawia plan na kryzys energetyczny

7 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Zmiany w systemie energetycznym to główny temat na dzisiejszej konferencji z udziałem szefowej KE. Zostanie zaproponowane obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej UE w godzinach szczytu.

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej w UE

Ursula von der Leyen w środę wydała oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym.

 Szefowa KE przedstawiła propozycję m.in. limitu cenowego na rosyjski gaz. Jak zaznaczyła, należy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania okrutnej wojny z Ukrainą. Z projektu dokumentu, do którego dotarł Reuters wynika, że plan zakłada wprowadzenie unijnego pułapu 200 euro za megawatogodzinę ceny energii elektrycznej z generatorów, które nie są zasilane gazem.

“Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm paliw kopalnych, ponieważ wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu. Państwa członkowskie powinny zainwestować te dochody we wsparcie gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji”: powiedziała szefowa KE. 

Padł również pomysł, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej UE w godzinach szczytu. Szefowa KE nie doprecyzowała, o co dokładnie chodzi, jednak na podstawie wcześniejszych wywiadów można wywnioskować, że plan zakłada, aby niektóre energochłonne procesy w firmach produkcyjnych wykonywać nocami lub w weekendy, kiedy zużycie energii jest najmniejsze (Business Insider). 

Dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

Jeszcze przed konferencją szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała na Twitterze udzielenie dodatkowego wsparcia finansowego do Ukrainy. Do Ukrainy ma trafić 5 miliardów euro w formie pożyczek. Wcześniej Ukraina otrzymała ponad milion euro.

Propozycję przesłania dodatkowego wsparcia wcześniej blokowały Niemcy, argumentując, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek. 

Wprowadzeniu limitów cenowych na dostawy ropy i gazu sprzeciwia się prezydent Rosji. 

- Nie będziemy dostarczać niczego, jeśli będzie to sprzeczne z naszymi interesami, w tym przypadku ekonomicznymi. Żadnego gazu, żadnej ropy, żadnego węgla, żadnego oleju opałowego, niczego - powiedział Władimir Putin.

Tagi:

UEKomisja Europejska

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >