Nowa Komisja Europejska z Ursulą von der Leyen na czele powoli odkrywa karty. Wśród komisarzy znalazł się Polak, Piotr Serafin, który obejmie tekę ds. budżetu i administracji publicznej. Jakie wyzwania czekają Serafina i jakie zmiany wprowadzi jego nominacja? Kto jeszcze zasiądzie na ważnych stanowiskach w unijnych strukturach?
Ursula von der Leyen przygotowuje się do walki o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej, tymczasem pojawiają się informacje o kluczowej roli, jaką w nowym rozdaniu może odegrać Polak. Czy to zapowiedź nowego rozdziału w polityce Unii Europejskiej?
Kebaby, choć w Polsce nie mają zbyt wiele wspólnego z daniami, które serwuje się w zachodniej części Azji, stały się jednym z ulubionych nad Wisłą przysmaków. To się jednak może zmienić przynajmniej w kwestii nomenklatury. O prawo do nazwy kebab upomnieli się bowiem Turcy. Wywierają oni na Komisję Europejską presję, aby uregulować stosowanie nazwy kebab i przestać sprzedawać pod tą nazwą dania, które w ich ocenie prawdziwym tureckim kebabem nie są.
Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Komisja Europejska podjęła decyzję i ogłosiła ją w środę (19.06). Bezpośrednim powodem uruchomienia procedury był fakt, iż deficyt budżetowy przekroczył 3 proc. PKB. Czekają nas kolejne cięcia budżetowe?
Donald Tusk i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen, zainaugurowali Europejski Kongres Ekonomiczny. W Katowicach padły konkrety: zapowiedź utworzenia stanowiska europejskiego komisarza ds. obronności i postulat minimum 100 miliardów euro.
Choć długo na to czekaliśmy, w Polsce są już pierwsze pieniądze wypłacone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ich największa część przeznaczona ma zostać na realizację celów klimatycznych, w tym np. program “Czyste powietrze”. Ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków, co tylko powinno cieszyć. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego studzą jednak entuzjazm, wskazując na wiele wciąż nierozwiązanych problemów i braki w polskim KPO, mogące skutecznie zatrzymać zieloną transformację.
Rewizja KPO. Kluczowy zwrot akcji tuż przed majówką. Polski rząd przekazuje, że Rewizja KPO, zmiany w Krajowym Planie Odbudowy uchwalonym z Komisją Europejską przez poprzedni rząd, przeszła przez Radę Ministrów, a jej najbardziej kontrowersyjny zapis o usunięciu z planu podatku od samochodów spalinowych został zatwierdzony przez KE. Rewizja KPO przyjęta. Co to oznacza?
Już za kilka dni znów przestawimy zegarki na czas letni. Wiele osób jest niezadowolonych z tego powodu i wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie ujednolicenia czasu od stycznia do grudnia, bez konieczności zmian co kilka miesięcy. Ministerstwo rozwoju wyjaśnia, kiedy może zapaść decyzja.
Poczta Polska jest na najlepszej drodze do uzyskania 2 mld złotych. “Tak” dla dotacji właśnie powiedział jednym głosem polski parlament. Pieniądze są spółce bardzo potrzebne, zważając na to, że około 80 proc. jej placówek nie przynosi zysków. Teraz dalszy los noweli Prawa Pocztowego leży już tylko w rękach prezydenta.
Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?
Już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu. Komisja Europejska zdradza, czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Sprawdziliśmy, jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w tym dniu będą pracować godzinę dłużej.
Początek reform w Poczcie Polskiej już ruszył. W piątek, 9 lutego, podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, akcjonariusze spółki odwołali aż trzech członków rady nadzorczej. Zmiany spodziewane są już wkrótce także w zarządzie.
Trudna sytuacja Poczty Polskiej nie jest tajemnicą co najmniej od początku tego roku. Wciąż pojawiają się sygnały o planach na finansowe wsparcie, do tej pory jednak dość mgliste. Teraz jednak Borys Budka zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej i uzyskał jasną deklarację.
Komisja Europejska właśnie podjęła decyzję o zatwierdzeniu programu, z którego skorzystają tysiące polskich pracowników. Jak się okazuje, jego wysokość to aż 300 milionów euro, które będą przeznaczone dla osób, które stracą pracę w wyniku zamykania kopalni węgla. Przedstawiamy szczegóły.
Po informacjach dotyczących odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, trwa oczekiwanie na ostateczną ich wypłatę. W związku z tym stosowną informację co do terminu przekazała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Komisja Europejska opublikowała wyniki ankiety dotyczące życia mieszkańców w europejskich miastach. Co zaskakujące, w czołówce zestawienia znalazło się polskie miasto. Nie jest nim Warszawa, chociaż stolica Polski jest obecna na liście, razem z kilkoma innymi polskimi ośrodkami miejskimi.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej kilkadziesiąt mld euro m.in. na realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną. Przez długi czas KE blokowała wypłatę środków, argumentując, iż polski rząd nie zrealizował kamieni milowych z zakresu praworządności. Dziś Radio Zet poinformowało, że Komisja Europejska zdecydowała, czy nasz kraj dostanie część pieniędzy z KPO.
W czwartek 16 listopada Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem chodzi o dodatkowe koszty w transgranicznym handlu gazem ziemnym.
Unijne miliardy euro mogą niedługo ponownie popłynąć z Brukseli do Polski. Co więcej, nie ma żadnych warunków wstępnych, aby środki z funduszy spójności uzyskać. Problem dotyczy z kolei pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Donald Tusk jedzie do Brukseli i wszystko wskazuje, że na szali znajdują się wielkie pieniądze w ramach KPO. Lider Koalicji Obywatelskiej spotka się z najważniejszymi politykami w Unii Europejskiej i wszystko wskazuje na to, że tematem nieoficjalnych rozmów będą zablokowane środki. Mowa aż o 158,5 miliardach złotych.
To świetna wiadomość dla młodych Europejczyków. W środę, 4 października, ruszyła kolejna edycja popularnego programu, w którym można wygrać 36 tys. bezpłatnych biletów na podróże koleją po Europie. W ubiegłorocznej edycji darmowe bilety trafiły do 2,7 tys. Polaków.
Urządzenie do bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach o nazwie Smart Kid Belt już od kilku lat jest niszczone na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej przez działania czterech największych graczy z branży fotelikarskiej. Pomimo pozytywnych wyników dziesiątek testów zderzeniowych, prawidłowych wyników badań bezpieczeństwa oraz posiadanej homologacji, Smart Kid Belt wciąż musi walczyć o uznanie konsumentów. Produkt wielokrotnie udowadniał swoje bezpieczeństwo urzędnikom Komisji Europejskiej, którzy zostali wrogo nastawieni do niego przez producentów fotelików z USA, Wielkiej Brytanii, Chin oraz Kanady - czyli państw spoza Unii Europejskiej. Komisja Europejska, która powinna chronić interesów członków UE, zajmuje się niszczeniem polskiej innowacyjnej firmy i jej opatentowanego produktu. W ten sposób Komisja działa ręka w rękę z producentami fotelików, którym nie podoba się oparta na jakości konkurencja i utrata wpływów ze sprzedaży fotelików.
Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy w całej Unii Europejskiej. Procedowane zmiany miałyby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niektóre propozycje, o których informuje portal „Money.pl", wydają się kontrowersyjne.
Po przejęciu od Lotosu ponad 410 obiektów, Węgrzy otworzyli pierwszą stację. MOL jest przedsiębiorstwem zajmującym się przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego, a przy tym jednym z największych przedsiębiorstw naftowo-gazowniczych w Europie Środkowej.Jesienią 2022 r. w Polsce było głośno o przejęciu Grupy Lotos przez Orlen. Komisja Europejska postawiła kilka warunków, które polska spółka musiała spełnić, aby doszło do fuzji.Jednym z nich było zawarcie umowy pomiędzy PKN Orlen a MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company - podaje „Interia.pl”.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony, bo prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski.- Hannibal ante portas. Rosja zagraża dziś naszej wolności. Wojna ekonomiczna z Europą, wojna hybrydowa i informacyjna, (put)inflacja, cena energii – to wielkie wyzwania współczesności, przekazuje na swoim koncie na facebooku premier.
Komisja Europejska zatwierdziła polski program rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych. Zdaniem Komisji program ten jest konieczny, aby wspierać przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z wyższymi cenami energii elektrycznej.
Zmiany w systemie energetycznym to główny temat na dzisiejszej konferencji z udziałem szefowej KE. Zostanie zaproponowane obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej UE w godzinach szczytu.
Komisja Europejska szuka rozwiązań na panujący od wybuchu wojny kryzys energetyczny. Najnowszy pomysł KE, to zmniejszenie natężenia ciepła w kaloryferach, co zmniejszy zużycie gazu ziemnego. Unia Europejska nie zakłada, że do najbliższej zimy kryzys energetyczny w Europie się rozwiąże. Wynika to m.in. z transformacji, która ma uniezależnić Europę od rosyjskich surowców energetycznych, a ten proces będzie trwał co najmniej parę lat.