BiznesINFO.pl
unia europejska

East News

Komisja Europejska zatwierdziła program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

18 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Komisja Europejska zatwierdziła polski program rekompensat kosztów pośrednich emisji dla przedsiębiorstw energochłonnych. Zdaniem Komisji program ten jest konieczny, aby wspierać przedsiębiorstwa w radzeniu sobie z wyższymi cenami energii elektrycznej. 

Program rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych

Komisja Europejska zatwierdziła polski program dotyczący rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Uznała program za konieczny i odpowiedni.

Zgłoszony przez Polskę program częściowo pokryje wyższe ceny energii elektrycznej wynikające z wpływu opłat emisyjnych na koszty wytwarzania energii elektrycznej (tzw. “koszty pośrednie emisji”) poniesione w latach 2021-2030.

Przedsiębiorstwa otrzymają rekompensatę w postaci częściowego zwrotu kosztów emisji poniesionych w poprzednim roku. Maksymalna kwota pomocy wynosi 75 procent poniesionych kosztów pośrednich emisji. 

Aby otrzymać rekompensatę, beneficjenci muszą wdrożyć niektóre zalecenia z audytu energetycznego, pobierać co najmniej 30 procent zużywanej energii z odnawialnych źródeł energii (muszą mieć to udokumentowane), a także zainwestować co najmniej 50 procent kwoty pomocy w projekty prowadzące do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez instalacje do samodzielnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. 

Środek ten ma na celu zmniejszenie ryzyka “ucieczki emisji” czyli sytuacji, w której przedsiębiorstwa UE przenoszą produkcję do krajów prowadzących mniej ambitną politykę klimatyczną. Wartość programu wynosi 10 mld złotych.

Europejski Zielony Ład

Założenia Europejskiego Zielonego Ładu Komisja przedstawiła w grudniu 2019 roku. Zgodnie z planem do 2050 roku Europa ma stać się pierwszym kontynentem, który osiągnie neutralność klimatyczną, czyli równowagę między emitowanymi gazami cieplarnianymi, a ich składowaniem lub pochłanianiem przez zbiorniki wodne, lasy i gleby. 

Tagi:

Komisja Europejska

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >