Załamanie pogody nad Bałtykiem. W tym miesiącu turyści przeżyją przykre rozczarowanie

Polacy od dawna wiedzą, że trafić na ładną pogodę nad polskim morzem — i to jeszcze na cały urlop — to prawdziwy cud. Jednak w ubiegłych latach wakacje nad Bałtykiem należały pod tym względem do wyjątkowo udanych. Dla odmiany lato 2025 nie rozpieszcza już turystów w równym stopniu. Jak wygląda prognoza pogody na najbliższe dni?
Turyści marzną nad Morzem Bałtyckim. Nie na taką pogodę liczyli
W ostatnich dniach warunki nad Bałtykiem pozostawiają sporo do życzenia. Jak na połowę lipca temperatury są niskie, w okolicach 20 stopni, a chmury i silny wiatr nie zachęcają do plażowania — oczywiście nawet nie wspominając o deszczu. Co więcej, również samo morze jest jeszcze zimniejsze niż zwykle, bo w wielu miejscach temperatura wody nie przekracza 17 st. C.
Co bardziej optymistyczni wczasowicze mogą spodziewać się zmiany aury; w końcu gdy pogoda dopisuje, to właśnie jej zmienności na północy kraju obawiamy się najbardziej. I rzeczywiście, wkrótce do Polski zawita fala upałów. Problem polega na tym, że nie do całej.
Wraca fala upałów. Ci Polacy będą rozczarowani
Już w najbliższym tygodniu temperatura w Polsce znów przekroczy 30 stopni. Zwłaszcza południe i wschód kraju powinny przygotować zapas kremu z filtrem i odkurzyć okulary przeciwsłoneczne po ostatnich załamaniach pogody. To szczególnie dobra wiadomość na terenach zagrożonych podtopieniami, których mieszkańcy w ostatnim czasie zostali zasypani alertami RCB.
Zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia, do 16 lipca, Polacy mogą się spodziewać zdecydowanego rozpogodzenia… ale nie wszędzie. Na północy kraju pogoda wciąż będzie mało wakacyjna. Jak wygląda prognoza pogody dla wszystkich, którzy lipcowy urlop spędzają nad Bałtykiem?

Prognoza pogody nad polskim morzem. Nie tylko ręce opadają
W tegorocznym lipcu o ciepłym morzu można — przynajmniej na razie — zapomnieć nawet w rejonie Zatoki Gdańskiej. W poprzednich sezonach woda przekraczała tu 20 st. C., co rzecz jasna wiązało się z ogólnie wyższą temperaturą i dużymi ilościami słońca. Dzisiaj natomiast, 12 lipca 2025, Bałtyk był najcieplejszy w Międzyzdrojach, Mrzeżynie i Świnoujściu, gdzie odnotowano 19 st. C. Na Helu natomiast, temperatura nie przekroczyła 16,9 stopni.
Zimna woda to jednak nie wszystko. Zdjęcia i nagrania z nad morza pokazują, że można mówić o prawdziwym załamaniu pogody — poza szarymi chmurami i sztormem, w Jantarze z powodu silnego wiatru piasek przysypał nawet jeden z barów na plaży. Nagranie z akcji “odkopywania” lokalu opublikował profil “Na Mierzeję” na Facebooku.
W najbliższych dniach pogoda nad morzem również nie będzie dopisywać. Przez cały tydzień turyści mogą spodziewać się przelotnych opadów, nawet jeśli w prognozie zobaczą słońce, a momentami pojawią się nawet gwałtowne burze. W pierwszej połowie tygodnia temperatura ma nieco wzrosnąć (w Gdańsku do maksymalnie 23 stopni), ale później zapowiadane jest ponowne ochłodzenie. Temperatury na Wybrzeżu powinny wahać się w okolicach 17-20 st. C. Przez resztę lipca sytuacja prawdopodobnie będzie wyglądać podobnie — wczasowiczów czekają wahania temperatur do nawet 25 stopni, ale z dużą ilością chmur i regularnymi opadami.



































