biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > Nowy wiek emerytalny dla ważnej grupy zawodowej. Będą pracować nawet do 70-tki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.07.2025 16:49

Nowy wiek emerytalny dla ważnej grupy zawodowej. Będą pracować nawet do 70-tki

seniorzy
Fot. jhenning/Pixabay

Czy wiek emerytalny w Polsce zostanie podniesiony? W Sejmie odbyło się głosowanie za zmianami w tym zakresie dla jednej grupy. Osoby w tym zawodzie mogą pracować nawet do momentu ukończenia 70 lat. Nie wszystkie omawiane zmiany spotkały się jednak z powszechnym poparciem. Nowelizacja dla pozostałych pracowników to tylko kwestia czasu?

Wiek emerytalny w górę! Sejm już zdecydował

Obecnie powszechny wiek emerytalny wyznacza granicę, od kiedy pracownikom przysługuje świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podniesienie lub wyrównanie tego wieku jest stale powracającym tematem, z kilku powodów. Przede wszystkim ZUS stale apeluje do Polaków, by zaczekali ze złożeniem wniosku o emeryturę. Dodatkowo wiele osób optuje za tym, by wiek emerytalny był taki sam dla kobiet i mężczyzn — w świetle aktualnych przepisów, kobiety mogą przejść na emeryturę pięć lat wcześniej, po osiągnięciu 60. roku życia.

Warto jednak podkreślić, że zasady przechodzenia na emeryturę, jak również wiek emerytralny, nie są identyczne dla wszystkich grup zawodowych. Kogo dokładnie dotknie zmiana przegłosowana w Sejmie?

"Pożera" cztery razy więcej prądu niż nowa lodówka. Polacy wciąż mają ten sprzęt w swojej kuchni Te kobiety dostaną wezwanie do wojska w 2026 roku. Za niestawiennictwo grozi sroga kara

Emerytura dopiero po 70-tce?

Poza ,,standardowym” wiekiem emerytalnym pozostają przykładowo pracownicy służb mundurowych, w przypadku których istotny jest staż pracy, ale również rok wstąpienia do służby. Funkcjonariusze mogą więc przejść na emeryturę znacznie szybciej, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są również stanowiska, na których po osiągnięciu danego wieku pracownik ma obowiązek zakończenia aktywności zawodowej.

Do tej ostatniej grupy należą komornicy sądowi, którzy obecnie nie mogą pracować dłużej niż do 65. roku życia. Właśnie w tej sprawie odbyło się w ostatnich dniach głosowanie w Sejmie. 174 posłów było przeciwnym zmianom, ale aż 234 poparło nowelizację. 19 osób wstrzymało się od głosu. Co to oznacza dla komorników i pozostałych grup zawodowych?

poetry-album-4922800_1280.jpg
Fot. Carola68/Pixabay

Obowiązkowa emerytura dla jednej grupy. Nadchodzą kolejne zmiany?

Propozycja zmian została przygotowana przez resort sprawiedliwości. Jak wyjaśnił wiceminister Arkadiusz Myrcha, do tej pory komornicza grupa zawodowa była dyskryminowana na tle innych zawodów prawniczych. Aktualnie obowiązek odejścia z urzędu w wieku 65 lat obejmował jedynie komorników. Pozostali pracownicy, np. notariusze, mogli poczekać właśnie do 70. roku życia. W przypadku sędziów było to możliwe po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia zdrowotnego, za zgodą Krajowej Rady Sądownictwa. Górna granica wieku nie obejmuje natomiast adwokatów i radców prawnych.

Czy taka zmiana oznacza też rewolucję wieku emerytalnego dla pozostałych grup zawodowych? Przy okazji takich rozważań warto pamiętać, że komornicy sądowi mają możliwość przejścia na emeryturę wcześniej, po uzyskaniu prawa do świadczenia. Wykonywanie zawodu do 70. roku życia pozostaje możliwością, nie obowiązkiem – oczywiście najpierw będzie trzeba zaczekać, aż decyzje o uchwaleniu ustawy podejmie Senat.

Nowelizacja spotkała się już z wyraźnym protestem ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Jak przypomniał były wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, poprzednia reforma z 2019 roku spowodowała dwukrotny wzrost liczby komorników. Mimo to wniosek o odrzucenie projektu nie uzyskał większości. Poza nowelizacją wieku obligatoryjnej emerytury, propozycja ma znieść również maksymalny okres trwania asesury komorniczej, do sześciu lat.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: