Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koalicja: Donald Tusk i Ursula Von Der Leyen. Zapowiadają "Plan dla Europy"
Michał Górecki
Michał Górecki 07.05.2024 13:16

Koalicja: Donald Tusk i Ursula Von Der Leyen. Zapowiadają "Plan dla Europy"

Europejski Kongres Ekonomiczny
fot. Michał Górecki

Donald Tusk i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen, zainaugurowali Europejski Kongres Ekonomiczny. W Katowicach padły konkrety: zapowiedź utworzenia stanowiska europejskiego komisarza ds. obronności i postulat minimum 100 miliardów euro.

Donald Tusk i Ursulą Von Der Leyen przedstawiają "Plan dla Europy"

We wtorek 7 maja rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy, trzydniowa debata panelistów; polityków, samorządowców i przedstawicieli biznesu z całego świata. Spotkanie inaugurował szef polskiego rządu Donald Tusk wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von Der Leyen, która w 2024 r. ubiega się o reelekcję z ramienia partii łączącej ją z Donaldem Tuskiem w strukturach UE - Europejskiej Partii Ludowej.

Szefowa KE odniosła się do poniedziałkowej decyzji komisji o zaniechaniu postępowania wobec Polski z artykułu 7 (1) - o ryzyku naruszania praworządności. “Komisja uważa, że nie istnieje już ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce” - napisano w komunikacie z poniedziałku.

Chcę powiedzieć: Polska wróciła. Jako lider, Polska wróciła do Europy. Chcę pogratulować Donaldowi Tuskowi i jego rządowi, za zmianę, którą przeprowadzacie" - mówiła.

Jakie było minione 20 lat członkostwa Polski w UE?

Donald Tusk i Von Der Leyen. "Plan dla Europy": 100 mld euro na obronność i nowe stanowisko

Ursula Von Der Leyen, wobec prowadzonej w strukturach KE kampanii reelekcyjnej, podnosiła m.in. konkrety dot. jej programu na lata 2024-2029.

Obrona Europy to zadanie dla każdego z krajów. To miejsce, w którym wykuwamy wspólną przyszłość. Jeśli zostaną szefową KE na kolejną kadencję, zaproponuję powołanie stanowiska komisarza ds. obronności. 

Donald Tusk, przemawiający po Von Der Leyen, dodał postulat “przekazania minimum 100 mld euro na obronność Europy”. 

Ale także dodatkowych środków, na przykład niewykorzystanych z funduszy KPO, które odsuną wojnę od granicy Europy na długi czas, może nawet na stałe.

Tusk wrócił do wątki podnoszonego już wcześniej - Europejskiej Kopuły (na wzór tej izraelskiej) określanej mianem European Sky Shield. To koncepcja powołana do życia przez Niemcy w 2022 r. Te struktury funkcjonują, początkowo były złożone z 15 państw, a później rozrosły się do 21. Polski w strukturze nadal nie ma, choć takie zaproszenie było wystosowane w czasie rządów PiS. Zapowiedź Donalda Tuska może sugerować kroki podejmowane celem przyłączenia do grupy.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Po zakończeniu segmentu inauguracji EEC 2024 Donald Tusk udał się do Urzędu Województwa w Katowicach, gdzie odbędzie się, zapowiedziane w poniedziałek, wyjazdowe posiedzenie rządu.

Premier przyjechał do Katowic we wtorek ok. 9.00 pociągiem z Warszawy.