Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jakie było minione 20 lat członkostwa Polski w UE?
Materiał partnera
Materiał partnera 23.04.2024 12:55

Jakie było minione 20 lat członkostwa Polski w UE?

flaga UE
Fot. Pixabay/NakNakNak

Już 7-9 maja 2024 r. podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w ramach ponad 180. sesji, szeroko dyskutowane będą europejska i światowa gospodarka, przemiany społeczne i trendy cywilizacyjne oraz wyzwania współczesności. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

Przez ostatnie 15 lat, od samego początku istnienia, cele Kongresu pozostają niezmienne. Wydarzenie promuje niezależną, różnorodną i otwartą dyskusję na temat przyszłości gospodarki europejskiej i polskiej, analizując przy tym wyzwania społeczne.

Jakie było minione 20 lat członkostwa Polski w UE?

Jednym z głównych tematów tegorocznej edycji Kongresu będzie "Europa i geopolityka". Przez trzy dni scena kongresowa stanie się miejscem dyskusji nad najistotniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoi gospodarka europejska. Temat ten szczególnie mocno wybrzmi w tegorocznej agendzie wydarzenia, ponieważ w 2024 roku Polska obchodzi 20. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to najciekawsza i najlepsza edycja kongresu w dotychczasowej historii. Mamy nową sytuację polityczną w Polsce, mamy ogromne wyzwania geopolityczne, w tym właśnie wyzwania związane z transformacją. Kongres odbędzie się po sześciu miesiącach funkcjonowania nowego rządu, po wyborach samorządowych, na miesiąc przed wyborami do Europarlamentu, a także w rocznicę 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obserwujemy ogromne zainteresowanie i oczekiwanie otwartego dialogu, a kongres zawsze był platformą do dyskusji – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zaproszeni do udziału w debatach goście wezmą na tapet między innymi strefę euro. Wspólnie zastanowią się, czy w najbliższych latach warto w ogóle wrócić do dyskusji na temat przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty. W dyskusji pojawią się przykłady doświadczeń krajów, które wprowadziły u siebie euro w niedalekiej przeszłości: Litwy, Słowenii, Słowacji i Chorwacji.

Wśród debat nie zabraknie również tematu konkurencyjności europejskiej gospodarki. Jak Unia wypada na tle gospodarczych potęg, takich jak USA, Chiny czy Japonia? Co może być receptą na sukces na globalnym rynku i wygraną w technologicznym wyścigu? Na te pytania odpowiedzi poszukają zaproszeni eksperci.

Podobnie jak podczas dwóch poprzednich edycji Kongresu, tak i w tym roku wiele debat będzie dotyczyło też odbudowy Ukrainy i jej drogi do wspólnoty europejskiej. Prelegenci zastanowią się m.in. nad tym, na jakich zasadach oprzeć relacje Ukraina-Polska Europa i jak pogodzić interes wspólny oraz biznesowe racje poszczególnych branż i środowisk.

Równie ważnym aspektem rozmów będą także rozmowy o migracji i rynku pracy w UE. Eksperci spróbują ustalić jakiej polityki migracyjnej potrzebujemy w Polsce i jak nie popełnić błędów państw Zachodu.

Swój udział w XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym potwierdzili już m.in.: Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej; Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej; Kadri Simson, komisarz UE ds. energii, a także: Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz, Departament Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi (ADDED), Zjednoczone Emiraty Arabskie; Tobias Gotthardt, sekretarz stanu Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii; Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej; Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012, Karolis Žemaitis, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki i Innowacji, Borys Budka, minister aktywów państwowych Polski; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady programowej EEC; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Leszek Miller, prezes Rady Ministrów w latach 2001–2004, poseł do Parlamentu Europejskiego; Andrzej Szejna, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Jolanta Szymańska, koordynatorka programu Unii Europejskiej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych czy Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna za pion ds. Unii Europejskiej.

W kongresowych sesjach udział wezmą też przedstawiciele największych firm i instytucji w Polsce, m.in.: Brunon Bartkiewcz, prezes ING Banku Śląskiego; Rafał Brzoska, prezes InPost; Michał Fijoł, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, prezes Polskiej Grupy Lotniczej; Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Banku Polska; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Wiktor Janicki, prezes firmy AstraZeneca Pharma Poland; Maciej Kornacki, prezes home.pl; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Poland; Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Dr Irena Eris; Artur Popko, prezes Budimeksu; Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex; Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED czy Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor Holding.

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenie pod linkiem:
https://www.eecpoland.eu/2024/pl/rejestracja,3211/.
Podstawowy udział w XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym jest bezpłatny.

Materiał partnera.

Tagi: Finanse