BiznesINFO.pl > Energetyka > Ważne ogłoszenie Joe Bidena. Europa uzupełni niszę po gazie rosyjskim
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 25.03.2022 13:17

Ważne ogłoszenie Joe Bidena. Europa uzupełni niszę po gazie rosyjskim

48651174747 ed0a4b1b71 o
flickr

Joe Biden po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen ogłosił, że USA zintensyfikują eksport gazu LNG do Unii Europejskiej. Współpraca energetyczna pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą ma być znacznie większa.

Prezydent USA rozmawiał w piątek z szefową KE Ursulą von der Leyen, a tematem przewodnim była energetyka. W obliczu polityki energetycznej, którą prowadzi Rosja, Europa planuje znaczne odcięcie się od surowców pochodzących z Syberii.

W celu zniwelowania ryzyka braku surowców przy założeniu "zakręcenia kurka" z ropą i gazem przez Kreml, Unia Europejska planuje importować więcej surowców ze Stanów Zjednoczonych.

15 mld m. sześc. LNG z USA w 2022 r.

Umowa zawarta pomiędzy Bidenem i der Leyen mówi o 15 mld m. sześc. gazu LNG, jakie miałyby być dostarczone do Unii Europejskiej jeszcze w 2022 r. Umowa przewiduje także, że do 2030 r. kraje UE będą importować z USA 50 mld m. sześc. LNG rocznie.

Z danych europejskich instytucji wynika, że obecnie cała Unia Europejska importuje z Rosji 155 mld m sześc. gazu rocznie. Nowe kontrakty z Amerykanami pozwolą więc na zastąpienie około jednej trzeciej importu z Rosji.

Przy założeniu, że Bruksela całkowicie zrezygnuje z rosyjskiego gazu potencjalne inne kierunki dostaw, gdzie Europa może szukać kontrahentów, to poza USA Izrael i Egipt.

Unia Europejska zmienia strategię gazową

Przyjęcie większej ilości gazu ze Stanów Zjednoczonych wiąże się ze zmianami infrastrukturalnymi. Gaz do Europy z Rosji dociera najczęściej za pomocą gazociągów. Przyjmowanie surowca z USA będzie wymagało rozbudowy sieci gazoportów w krajach UE i stworzenia większej floty jednostek pływających, które dokonają regazyfikacji.

LNG przypłynie do Europy w formie płynnej i za pomocą specjalnych procesów i maszyn będzie wymagał powtórnej gazyfikacji.

Do życia powołana zostanie także specjalna komisja do straw energetyki złożona z przedstawicieli Białego Domu i Komisji Europejskiej - informuje PAP.

Gazoport w Świnoujściu obsługiwany przez GAZ-SYSTEM

Polski gazoport zlokalizowany w Świnoujściu zaczął działać w 2016 r. i od początku swojej działalności przyjął już ponad 24 mln m. sześc. LNG, co dało 12 mld m. sześc. gazu po dokonaniu regazyfikacji.

Operator gazoportu firma GAZ-SYSTEM najwięcej dostaw przyjmuje z Kataru, transporty gazu z USA również jednak docierają do Świnoujścia.

GAZ-SYSTEM poinformował w piątek za pomocą mediów społecznościowych, że trwają prace nad rozbudową terminalu LNG, który znacznie zwiększy zdolności przeładunkowe w Świnoujściu.

Polecane