Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 300 mln euro dla tych pracowników. Jest oficjalna decyzja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.02.2024 18:47

Dodatkowe 300 mln euro dla tych pracowników. Jest oficjalna decyzja

Pieniądze
Iberion

Komisja Europejska właśnie podjęła decyzję o zatwierdzeniu programu, z którego skorzystają tysiące polskich pracowników. Jak się okazuje, jego wysokość to aż 300 milionów euro, które będą przeznaczone dla osób, które stracą pracę w wyniku zamykania kopalni węgla. Przedstawiamy szczegóły.  

Zapowiedzi wsparcia dla branży górniczej

Już pod koniec ubiegłego roku mówiono o tym, że wsparcie dla górników jest jednym z priorytetów rządu. Mówiła o tym minister przemysłu, która podkreślała, że to najpilniejsze zadanie jej resortu. 

Jak państwo doskonale wiecie, od dwóch lat takie postępowania toczą się przed Komisją Europejską - i nie udało się poprzednikom dopiąć tego tematu. Ja się wybieram do Brukseli i mam nadzieję, że tam przeprocedujemy ten wniosek, który jest od dwóch lat w zamrażarce unijnej - mówiła Marzena Czarnecka.

Action sprzedaje hitowe produkty za grosze. Trzeba się spieszyć

Jest oficjalna decyzja Komisji Europejskiej

Zgodnie z zapowiedziami, szefowa resortu przemysłu, Marzena Czarnecka wybrała się do Brukseli. W poniedziałek 5 lutego wraz z Borysem Budką spotkali się z komisarzami Margrethe Vestager i Marošem Šefčovičem. 

Tego samego dnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwowej, którego celem będzie wsparcie dla pracowników zamykanych elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego w Polsce.

Aż 300 mln euro dla górników

W ramach tego programu pracownicy będą mogli zdecydować się na odprawę roczną, zamiast tej, która przewidziana jest w obowiązujących układach zbiorowych pracy. Polska również część pieniędzy chce zainwestować w płatne urlopy. Takie rozwiązanie przysługiwałoby w wymiarze nie większym niż 4 lata i byłoby przeznaczone dla pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego. Na program wsparcia zostanie przeznaczone aż 300 mln euro.

Zobacz także: To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew