Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.02.2024 16:57

To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew

Rozliczenie podatku
Arkadiusz Ziolek/East News

Wielkimi krokami zbliża się składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Wszystko wskazuje na to, że tym razem Polacy nie będą mogli liczyć na wysokie zwroty, tak jak miało to miejsce w 2023 r. Jednak okazuje się, że wybrane grupy osób otrzymają przelewy. Kto dokładnie może spodziewać się zwrotu?

Rekordowe zwroty podatku w ubiegłym roku

Rozliczenie podatku za 2022 rok przyniosło dla wielu Polaków spore korzyści. Zwroty były bowiem rekordowo wysokie, a na konta podatników z tego tytułu wpłynęło ponad 27 miliardów złotych. Średnio taki zwrot był na poziomie 1715,45 złotych.

Wszystko to było spowodowane zamieszaniem, które wywołał program Polski Ład. Chodzi dokładnie o to, że w pierwszej połowie 2022 roku podatnicy płacili wyjątkowo wysokie zaliczki na podatek, a nadpłaty odzyskiwali dopiero podczas zeznania rocznego.

Action sprzedaje hitowe produkty za grosze. Trzeba się spieszyć

Wysokie zwroty podatku to już przeszłość

W tym roku, w zdecydowanej większości przypadków nie należy się spodziewać informacji o wysokich nadpłatach. Jednak, jak tłumaczy cytowany przez portal “Interia Biznes” Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w InFakt, nie są to wcale aż tak złe wieści, jak mogłoby się wydawać. Zwroty, które otrzymali Polacy w ubiegłym roku były bowiem spowodowane tylko i wyłącznie zamieszaniem, które wynikło w związku z programem Polski Ład.

Zobacz także: Ważny termin dla Polaków, zacznie się już 15 lutego. Zapomnisz o tym obowiązku i słono zapłacisz

Te osoby mogą liczyć na zwrot podatku w tym roku

Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP przekazuje “Interii Biznes”, że są grupy podatników, które będą mogły liczyć na zwrot podatku. Będą to głównie podatnicy, którzy skorzystają z wszelkiego rodzaju ulg podatkowych.

Na zwrot będą mogły liczyć także małżeństwa, które rozliczają się razem. Jak zauważa ekspert, mogą zrobić to nawet te pary, które pobrały się w ciągu poprzedniego roku. Warunkiem jest tylko wspólność majątkowa obowiązująca do końca roku podatkowego.

Na informację o nadpłacie podatku mogą liczyć także pracujący seniorzy w wieku emerytalnym, którzy nadal otrzymują przychody ze stosunku pracy lub umów zlecenia i z tego właśnie tytułu podlegają ubezpieczeniom społecznym. Ostatnie dwie grupy to osoby, które w trakcie roku przeniosły rezydencję podatkową do Polski oraz ci, którzy zatrudnieni są na podstawie umów cywilnoprawnych.