Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.11.2023 13:29

Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej

unia-europejska-flaga-KPO
Zhao Dingzhe/Xinhua News/East News

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej kilkadziesiąt mld euro m.in. na realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną. Przez długi czas KE blokowała wypłatę środków, argumentując, iż polski rząd nie zrealizował kamieni milowych z zakresu praworządności. Dziś Radio Zet poinformowało, że Komisja Europejska zdecydowała, czy nasz kraj dostanie część pieniędzy z KPO.

Miliardy euro z KPO. W Brukseli właśnie zapadła decyzja

Komisja Europejska zatwierdziła plan na dodatkowe pieniądze przeznaczone na uniezależnienie energetyczne od Rosji. Z tytułu nowego rozdziału KPO mamy dostać ok. 5 mld euro (mniej więcej 22 mld zł), na które składają się: 4,5 mld euro z puli nowych pożyczek na niezależność energetyczną oraz 551 mln euro z puli grantów – unijni komisarze mają jeszcze dziś oficjalnie ogłosić decyzję w tej sprawie (formalnie została ona już przyjęta).

Wypłata tych środków nie zależy od realizacji kamieni milowych dot. praworządności w Polsce. W tym przypadku wystarczyło wypełnić wnioski, za co odpowiadał rząd Mateusza Morawieckiego.

Wydał 12,50 zł i stał się milionerem. Wielka wygrana w Eurojackpot w Poznaniu Średnio 8391 złotych z ZUS. Kto może otrzymać to świadczenie?

Decyzja KE zapadła. Kiedy dostaniemy pieniądze?

Decyzja Komisji Europejskiej musi zostać zaakceptowana przez ministrów finansów z 27 krajów – nie ma się co jednak obawiać, by ci nie wyrazili zgody. W tym przypadku mówimy bowiem o kwestiach formalnych. Niemniej, niektóre media informują, że pierwszy przelew mógłby popłynąć do Polski z końcem tego roku, jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Inne uważają, że będzie to raczej początek 2024 roku, gdyż brukselskich urzędników czeka niebawem przerwa świąteczna.

Premier Morawiecki podał datę wypłaty środków z KPO

Przypomnijmy, że kilka dni temu o terminach wypłat pierwszych transz z KPO mówił Mateusz Morawiecki. “Teraz Komisja Europejska przyjęła korekty przedstawione przez nas i pierwsze pieniądze z KPO mają szansę wpłynąć już w grudniu albo na początku przyszłego roku” – przekazał premier podczas piątkowej konferencji prasowej.