Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Euro

Euro

Reprezentacja Polski
27.03.2024 08:45 Ogromne pieniądze dla reprezentacji Polski. Kwoty są imponujące

Wtorkowy wieczór dostarczył Polakom wiele emocji. Wygrany mecz z Walią zapewnił reprezentacji Polski nie tylko udział w mistrzostwach, ale także przypływ gotówki. Kwoty są naprawdę imponujące. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze, euro, portfel
16.03.2024 12:25 Euro byłoby lepsze niż polski złoty? Ekspert wyliczył konkretne skutki

Polska powinna przyjąć euro i zrezygnować z polskiego złotego? Zdaniem eksperta nasz kraj mógłby na tym sporo zyskać. Prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Gospodarki Światowej SGH wyliczył konkretne skutki pojawienia się euro w portfelach Polaków. Jego stanowisko jest jednoznaczne.

Banknoty euro
02.02.2024 22:19 Kolejny kraj wprowadza euro jako oficjalną walutę. Decyzja już zapadła

Początek lutego stał się przełomowym momentem dla jednego z europejskich krajów. Oficjalną walutą stało się bowiem w nim euro. Co najciekawsze, kraj ten nie znajduje się w Unii Europejskiej, zaś przez najbliższe kilka miesięcy nadal będzie akceptowana poprzednia waluta.

karta płatnicza
30.01.2024 18:59 Nowe limity płatności gotówką. Powyżej tej kwoty już nie zapłacisz w ten sposób

Unia Europejska planuje stanowczo ograniczyć możliwości płatności gotówkowych. Nowe przepisy mają za zadanie przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu, omijaniu sankcji czy praniu brudnych pieniędzy. Znamy konkretną kwotę.

Mężczyzna, portfel, pieniądze
30.01.2024 12:35 Trzeba uważać na dwa nominały banknotów. Eksperci przekazali niepokojące ustalenia

Jak się okazuje, problem dotyczący fałszowania pieniędzy staje się coraz poważniejszy i stale rośnie. Jest obecny także w Europie, a w jednym z krajów ujawniono kilkadziesiąt tysięcy podrobionych banknotów. Wszystko wskazuje na to, że oszuści skupiają się głównie na dwóch nominałach. Przedstawiamy szczegóły. 

Adam Glapiński
10.01.2024 21:02 Kiedy euro w Polsce? Padł możliwy termin, ale jest warunek

Temat wstąpienia Polski do strefy euro co jakiś czas staje się tematem dyskusji, a ostatnio wspomniał o tym prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński wspomniał o tym, jakie warunki musi spełnić Polska, by do tego doszło oraz kiedy może się to stać. 

Portfel
08.12.2023 17:00 Sprawdź, czy masz w domu te banknoty. Niebawem zostaną wycofane z produkcji

Europejski Bank Centralny wydał oficjalny komunikat dotyczący zaprzestania produkcji  banknotów euro o najwyższych nominałach. Okazuje się, że powodem tej decyzji jest między innymi coraz częstsze fałszowanie banknotów. 

unia-europejska-flaga-KPO
21.11.2023 13:29 Miliardy euro z KPO dla Polski. Właśnie zapadła przełomowa decyzja Komisji Europejskiej

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej kilkadziesiąt mld euro m.in. na realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną. Przez długi czas KE blokowała wypłatę środków, argumentując, iż polski rząd nie zrealizował kamieni milowych z zakresu praworządności. Dziś Radio Zet poinformowało, że Komisja Europejska zdecydowała, czy nasz kraj dostanie część pieniędzy z KPO.

Donald Tusk
16.11.2023 15:45 Euro w Polsce. Jest jasny sygnał dla nowego rządu

Jednym z tematów, który pobudza opinię publiczną do dyskusji jest kwestia przyjęcia euro w Polsce. Wiele osób opowiada się za wprowadzeniem wspólnej waluty, jednak nie brakuje również przeciwników takiego rozwiązania. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla Radia ZET pokazuje, czego tak naprawdę chcą Polacy, wskazując tym samym kierunek dla nowego rządu.

Banknoty euro
25.09.2023 14:36 Opóźnienie w strefie euro. Europejski kraj już ogłosił, podano datę

Rozszerzenie strefy euro w najbliższych latach natrafiło na spore opóźnienie. Jeden z europejskich krajów, który zamierzał przyjąć wspólną walutę, już ogłosił swoją decyzję.

euro-pieniadze-senior
07.09.2023 10:40 Nadchodzi europejska emerytura. ZUS nie weźmie w tym udziału

21 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (w skrócie: OIPE). Rozwiązanie to pozwoli gromadzić oszczędności w euro i to już od ukończenia 15. roku życia. Co trzeba wiedzieć o europejskiej formie emerytury, kto nie może z niej skorzystać i czy te pieniądze można dziedziczyć?

chorwacja split biznesinfo
18.07.2023 12:22 Ceny w Chorwacji poszły w górę. „Nasz kraj nie był gotowy na wprowadzenie euro”

Ciepła, krystaliczna woda, piękne widoki i wspaniała kultura od lat przyciągają turystów z Polski. Pod koniec czerwca było już wiadomo, iż Chorwację odwiedziło w tym roku 257 tys. Polaków – o 14,3 proc. więcej niż rok temu. Zainteresowanie wypoczynkiem w Chorwacji stanowczo nie słabnie, mimo iż dość często w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że ceny w tym kraju poszły znacznie do góry. Czy rzeczywiście tak jest? Ile zapłacimy za nocleg, obiad w restauracji i wybrane produkty?

Banknoty euro
05.07.2023 08:38 Węgrzy chcą przyjęcia euro. Ale dopiero w przyszłości

Zdecydowana większość mieszkańców Węgier chce wprowadzenia euro w kraju. Z drugiej strony Węgrzy uważają również, że obecnie jest na taki ruch za wcześnie.

euro-portfel
19.06.2023 09:36 W tym miasteczku możesz wynająć dom za 1 euro. Włosi wyciągają rękę do obcokrajowców

Za 1 euro można tu było najpierw kupić dom. Teraz natomiast pora na drugą część projektu, czyli wynajem nieruchomości za 1 euro miesięcznie. Z taką inicjatywą wyszły władze wioski Ollolai znajdującej się w samym sercu Sardynii – informuje serwis bankier.pl.

pieniądze-gotówka-euro
05.03.2023 21:39 Holandia. Nastolatkowie fałszowali banknoty euro na zwykłej drukarce. Wystarczyła im instrukcja z Google'a

Dziennik "Financieele Dagblad" poinformował w piątek o piątce holenderskich nastolatków, którzy fałszowali banknoty euro używane w 22 krajach. Jeden z zatrzymanych wyznawał policji, że było to wręcz dziecinnie proste — wystarczyła im drukarka atramentowa i instrukcja z Google'a.

euro - unsplash
01.02.2023 18:25 Dobre wieści inflacyjne z Chorwacji. Powodem wprowadzenie euro

Początek roku oznaczał zastąpienie chorwackiej kuny europejską wspólną walutą. Pierwsze doniesienia mówiły o drożyźnie. Jednak oficjalne dane urzędów statystycznych zdają się przeczyć tej tezie.W narracji przeciwko przyjęciu euro, według doniesień Business Insidera, miała brać udział Telewizja Polska. Na chorwackich bazarach mieli szukać osób niezadowolonych z wprowadzenia wspólnej waluty.

To był trudny rok dla Mateusza Morawieckiego jako Prezesa Rady Ministrów.
10.01.2023 18:30 Morawiecki: Kilka dni temu Chorwacja weszła do strefy euro, ceny wzrosły o 70%

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączyła do strefy euro i pożegnała swoją narodową walutę. Kuny i lipy, które Polacy kojarzą ze słonecznymi wakacjami na południu Europy, odchodzą.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
05.01.2023 19:55 Glapiński: „Przyjęcie euro przez Polskę szkodliwe, oznaczałoby radykalny spadek tempa wzrostu”

Coraz więcej sąsiadów Polski przyjmuje europejską walutę, zdaje się, że nie jest to w tych krajach temat tak dzielący jak w Polsce. Wielu Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj tej waluty byłoby w tej chwili szkodliwe. Opinię tę, którą często widzimy w komentarzach internautów pod artykułami podejmującymi kwestię euro w Polsce podziela prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Unia Europejska
01.01.2023 19:58 Chorwacja przyjęła euro. Sikorski, Bosak, Miller i inni komentują

Kilka dni temu informowaliśmy, że Chorwacja dołączyła do strefy euro, żegna się ze swoją narodową walutą – kuną. Kraj ten staje się więc już 20 członkiem strefy euro.Coraz więcej sąsiadów Polski przyjmuje europejską walutę, zdaje się, że nie jest to w tych krajach temat tak dzielący jak w Polsce. W naszym kraju kwestia ta jest bardzo kontrowersyjna i każda wzmianka o euro w Polsce niesie za sobą lawinę komentarzy i ostrych publicznych debat.

euro - unsplash
30.12.2022 10:04 Włochy: kobieta przez przypadek spaliła w kominku 20 tys. euro

Włoska gazeta Il Messaggero poinformowała, że w jeden ze świątecznych wieczorów mieszkanka Rzymu spaliła w kominku 20 tys. euro. Kobieta nie wiedziała, że jej mąż umieścił tam pocztowe obligacje oszczędnościowe o takiej wartości.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
29.12.2022 21:31 Chorwacja przyjmuje euro. Szykują się zmiany

Kuny i lipy, kojarzące się Polakom ze słonecznymi wakacjami nad Adriatykiem, odchodzą do lamusa. 1 stycznia 2023 r. Chorwacja dołączy do strefy euro i pożegna swoją narodową walutę. Od 5 września 2022 r. wszystkie sklepy i punkty usługowe w Chorwacji musiały podawać ceny w dwóch walutach: euro i kunach. Sami Chorwaci już wcześniej mogli się jednak dość dobrze zaznajomić ze wspólną walutą. – Na co dzień posługuje się nią blisko 70 proc. przyjeżdżających z zagranicy turystów. Co więcej, euro jest bardzo mocno zakorzenione w chorwackim sektorze bankowym: większość depozytów, jak i kredytów jest we wspólnej walucie lub do niej indeksowanych. Na strefę euro przypada także lwia część obrotów handlowych kraju – wyjaśnia Bartosz Sawicki, analityk fintechu wielowalutowego Cinkciarz.pl.

GIEŁDA
20.12.2022 16:42 Bez KPO złoty będzie dużo słabszy

Brak porozumienia między Polską a Komisją Europejską ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy może pogorszyć sytuację złotego na rynku. Według ekspertów, w przyszłym roku złoty może znacznie osłabnąć względem euro.Obecnie kurs złotego do euro powoli spada. W październiku unijna waluta kosztowała 4,90 zł, zaś teraz - już poniżej 4,70 zł. Tak wynika z informacji portalu Interia.pl.Wszystko dzięki umacnianiu się euro w stosunku do dolara. Obecnie kosztuje ono 1,06 dol., schodząc o 1 centa od informacji Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stóp procentowych.Na takiej sytuacji korzysta złoty. Jednak zapowiedzi nie są do końca optymistyczne jeżeli chodzi o przyszły rok.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
29.11.2022 17:33 Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

Złotówka umocniła się na giełdach w stosunku do głównych walut. Ma to związek ze spadkiem inflacji na Zachodzie, a to nie koniec dobrych wieści.Dzisiejsze notowania giełdowe powinny ucieszyć osoby posiadające kredyty w obcych walutach. Złoty umocnił się w stosunku do głównych walut, których ceny spadły.Jak podaje portal forsal.pl, za dolara trzeba było zapłacić 4,51 zł, tj. o 2 gr mniej niż wczoraj. Frank szwajcarski potaniał o 3 gr, do ceny 4,74 zł. Natomiast najmniej spadła cena euro, bo tylko o 1 gr - do 4,67 zł.

Kto zapłaci za czołgi?
16.07.2021 02:00 Euro w Polsce chce coraz więcej Polaków. Pozytywnych ponad 50 proc. badanych

Ponad połowa Polaków opowiada się za wprowadzeniem w naszym kraju euro - wynika z badania Eurobarometru. Aż trzy czwarte respondentów obawia się jednak, że wspólna europejska waluta doprowadził do wzrostu cen.Z tego artykułu dowiesz się:Ilu Polaków chce przyjęcia euroIlu respondentów obawia się wzrostu cen Kiedy według Polaków powinniśmy przyjąć europejską walutę

Jan Bielecki/East News
25.06.2021 02:00 Adam Glapiński wprost o złotym. Waluta powinna zostać na zawsze

Adam Glapiński, prezes NBP, nie ukrywa, że jest zagorzałym zwolennikiem polskiej waluty. Jego zdaniem nasz kraj powinien zachować odrębność pieniężną „na zawsze”. Złoty daje bowiem znacznie większe szanse na dogonienie Zachodu niż euro.Z tego artykułu dowiesz się:Do czego zobowiązała się Polska w chwili akcesji do Unii EuropejskiejCo na temat przyjęcia unijnej waluty uważa Adam GlapińskiKto odniósłby korzyści na zmianie waluty

Gigantyczne odszkodowanie dla bezdomnego
23.03.2021 01:00 Odszkodowanie 40 tys. euro dla koczownika z metra. Pozwał gazetę i wygrał

Z tego artykułu dowiesz się:Kloszard z paryskiego metra dostał 40 tys. euro odszkodowaniaZa co otrzymał tak gigantyczne pieniądzeNa jaki gest zdobył się po otrzymaniu gotówki 48-latek

Bułgaria chce przyjąć euro w ciągu trzech lat, kiedy my?
07.03.2021 01:00 Bułgaria ma wejść do strefy euro w 2024 roku. Władze kraju mają już plan

Z tego artykułu dowiesz się:Bułgaria chce w 2024 roku przystąpić do strefy euroDlaczego zdaniem mediów będzie to trudneJak przebiega w Polsce dyskusja w tej kwestii

Kurs złotego w lutym 2021 r.
17.02.2021 01:00 Kursy walut: Upadek złotego, giganci zyskują

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest kurs złotego względem najważniejszych walutJakie wydarzenia miały wpływ na notowania złotówkiCo w perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej oznacza deprecjacja waluty

  • 1
  • 2