Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 29.11.2022 17:33

Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
Domena publiczna

Złotówka umocniła się na giełdach w stosunku do głównych walut. Ma to związek ze spadkiem inflacji na Zachodzie, a to nie koniec dobrych wieści.

Dzisiejsze notowania giełdowe powinny ucieszyć osoby posiadające kredyty w obcych walutach. Złoty umocnił się w stosunku do głównych walut, których ceny spadły.

Jak podaje portal forsal.pl, za dolara trzeba było zapłacić 4,51 zł, tj. o 2 gr mniej niż wczoraj. Frank szwajcarski potaniał o 3 gr, do ceny 4,74 zł. Natomiast najmniej spadła cena euro, bo tylko o 1 gr - do 4,67 zł.

“Stara Unia” odnosi sukces w walce z inflacją

Ceny spadłyby jeszcze wczoraj, gdyby nie zmiana w notowaniach euro do dolara. Dzisiaj jednak wzmocnienie złotówki było możliwe dzięki informacjom z Europy Zachodniej.

Niemcy oraz Hiszpania poinformowały, że poziom inflacji w tych krajach spadł. Według forsal.pl, ma to dać nadzieję na kontynuację spadku inflacji i zmniejszanie ryzyka recesji.

Pozwala to również sądzić, że podwyżki stóp procentowych wprowadzane przez Europejski Bank Centralny będą niższe niż przewidywano. Nie jest to jednak koniec.

USA: rynek pracy w gorszej sytuacji

Zza oceanu docierają informacje, że rynek pracy w USA odczuł spowolnienie amerykańskiej gospodarki. Oznacza to, że inflacja w Stanach powinna niedługo spaść z powodu większej presji, a podwyżki stóp procentowych przez Fed mają być mniejsze.

Jak podaje Marcin Kiepas, analityki Tickmill dla forsal.pl, jest jednak jeden warunek. Prognozy rynku pracy w USA muszą się sprawdzić. Jeżeli sytuacja będzie gorsza, to w konsekwencji podjętych działań na giełdach złoty osłabnie.