Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Frank Szwajcarski

Frank Szwajcarski

Waluta narodowa Szwajcarii, jedna z najważniejszych na świecie ze względu na wyjątkowo mocno rozwinięty sektor bankowy Szwajcarii.

Szwajcaria
04.07.2023 10:20 Szwajcaria świętuje. Frankowicze niekoniecznie

Szwajcarzy osiągnęli swój cel w walce z inflacją i mogą świętować. Nie oznacza to jednak dobrych wieści dla frankowiczów, ponieważ zapowiedzi analityków nie są optymistyczne.

bankomat
31.05.2023 18:21 Znany polski bank na skraju upadku. Pieniądze mogą przepaść

Frankowicze którzy wzięli kredyty w Getin Noble Banku muszą się śpieszyć. Jak wynika z medialnych doniesień, sytuacja banku jest zła - i jeżeli klienci chcą unieważnienia umów, to muszą to zrobić jak najszybciej.

euro-markus-spiske-ms6N-gBtbCQ-unsplash
29.11.2022 17:33 Inflacja w Europie w dół, złotówka umacnia się. Dobre wieści z giełdy

Złotówka umocniła się na giełdach w stosunku do głównych walut. Ma to związek ze spadkiem inflacji na Zachodzie, a to nie koniec dobrych wieści.Dzisiejsze notowania giełdowe powinny ucieszyć osoby posiadające kredyty w obcych walutach. Złoty umocnił się w stosunku do głównych walut, których ceny spadły.Jak podaje portal forsal.pl, za dolara trzeba było zapłacić 4,51 zł, tj. o 2 gr mniej niż wczoraj. Frank szwajcarski potaniał o 3 gr, do ceny 4,74 zł. Natomiast najmniej spadła cena euro, bo tylko o 1 gr - do 4,67 zł.

EN 01160552 0025
24.08.2022 14:41 Kurs franka blisko 5 złotych, złotówka znowu słabnie. Frankowicze mają powody do zmartwień

Zła wiadomość dla osób spłacających swoje kredyty we frankach. Szwajcarska waluta notuje rekordy i jest najdroższa w historii.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
22.03.2022 09:28 PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita" kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy branża nie zastrasza klientów . Jak wynika z z nieoficjalnych informacji dziennika, PKO BP rozpoczął wysyłanie frankowiczom wezwań do zapłaty, "żądając nie tylko zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy, ale też opłaty za to, że klient przez kilkanaście lat mógł z niego korzystać". Po mBanku kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Według "Rz" najprawdopodobniej skala tego zjawiska nie jest duża, wezwania trafiają głównie do niektórych klientów frankowych PKO BP, którzy w sądzie kwestionują umowę kredytu mieszkaniowego i chcą jej unieważnienia. – W niektórych przypadkach kwota żądanej opłaty jest spora i może sięgać nawet ponad 60 proc. wartości kapitału wypłaconego początkowo kredytobiorcy – pisze dziennik. Dodaje, że PKO BP do zamknięcia tego wydania "Rzeczpospolitej" nie odniósł się do sprawy.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:28 mBank skarży swoich klientów. Bank chce się tak zabezpieczyć

mBank wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich – przekazał mbank w odpowiedzi na pytania PAP. Jak dodano, instytucja zamierza domagać się m.in. opłaty za korzystanie z kapitału. Kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej też pozwy, domagając się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Coraz więcej instytucji decyduje się na wejście na drogę sądową ze swoimi klientami. Pod koniec trzeciego kwartału 2020 roku toczyło się 12 150 indywidualnych postępowań sądowych, które zostały wszczęte przez klientów banku w związku z umowami kredytów we frankach szwajcarskich, a łączna wartość roszczeń wynosi 3 mld zł. Pozew złożyło lub złoży około 24 proc. kredytobiorców walutowych – wynika z raportu o wynikach Grupy mBanku.Zapytany przez PAP o sprawę pozwów wobec frankowiczów mBank poinformował, że "wysłał wezwania do zapłaty do niektórych kredytobiorców, którzy pozwali bank w sprawie swojego kredytu we frankach szwajcarskich". Dodał, iż "wezwania do zapłaty i pozwy dotyczą tylko tych kredytobiorców, którzy wystąpili na drogę sądową przeciwko bankowi".Według mBanku w sprawach, w których nie doszło jeszcze do wydania wyroku, wezwania kierowane są do tych kredytobiorców, którzy najdawniej wnieśli pozwy. – Podkreślamy, że decyzję o zasadności tych roszczeń w każdym wypadku podejmie sąd – wskazał mBank.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion
22.03.2022 09:27 Banki pozywają swoich klientów. Pozwów będzie coraz więcej

Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita" banki pozywają frankowiczów. Domagają się od klientów spłaty kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Zdaniem ekspertów takich spraw będzie przybywać.Kredytodawcy coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych. Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.Jak podaje "Rz" pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie. Potwierdzenie zasadności roszczeń o opłatę za kapitał wskazuje stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowane na wniosek Sądu Najwyższego (obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału).

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:22 Kłopoty mBanku. Znów będzie na sprzedaż?

mBank może zostać ponownie wystawiony na sprzedaż. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta po przeanalizowaniu skutków orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie hipotek frankowych. Potencjalne zainteresowanie zakupem instytucji, która obsługuje ponad 4,6 mln klientów, wyraziło już kilka czołowych banków. Z tego artykułu dowiesz się:Z jakim problemem zmaga się mBankKto miałby go przejąćKiedy może zapaść decyzja w tej sprawie

Wikimedia Commons/By MOs810, CC BY-SA 4.0
22.03.2022 09:01 TSUE ostrzega klientów polskich banków. Chodzi o kredyty frankowe

Kredyty frankowe znalazły się w centrum zainteresowania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W czwartek unijny sąd wyda orzeczenie, które może być początkiem końca sporu klientów i banków. Jednak rozstrzygnięcie korzystne z punktu widzenia frankowiczów nie oznacza, że ich problemy całkowicie znikną. Konsekwencje mogą odczuć także klienci, którzy nie zaciągnęli kredytów we frankach.Z tego artykułu dowiesz się:Ile kredytów frankowych zaciągnięto w PolsceKtóre pytania, przed którymi stanął TSUE, są kluczoweJakie mogą być konsekwencje orzeczenia

Fran szwajcarski w dół
22.03.2022 08:57 Frankowicze mogą spać spokojnie. Szwajcarska waluta pikuje

Frank szwajcarski pikuje. Pozostałe waluty także tracą na rzecz złotego. Przyglądamy się najnowszym kursom walut. Wiele osób ma powody do radości.

Frank szwajcarski, dolar i euro w górę
22.03.2022 08:57 Psychologiczna bariera przebita. Kurs franka szwajcarskiego rośnie

Poniedziałkowy kurs walut przyniósł informację o wzrostach franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Złotówka traci jednak i do pozostałych najważniejszych walut. Kredytobiorcy zadłużeni w walutach obcych nie zaczną tego tygodnia od najlepszych wiadomości. Prezentujemy poniżej oficjalną tabelę średnich kursów Narodowego Banku Polskiego z 06.07.2020 z 6:00.

Frankowicze wygrywają z bankiem
22.03.2022 08:56 Dobra wiadomość dla frankowiczów. Małżeństwo wygrało w sądzie z Getin Bankiem

Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądami. A te w dużej mierze przyglądają się umowom jakie były zawierane z bankami i wyrokują na korzyść kredytobiorców. Tym razem warszawski sąd zarządził w sprawie jaka podzieliła frankowiczów i Getin Bank.

Frankowicze wygrywają z mBankiem
22.03.2022 08:55 Frankowicze mogą świętować. Bank wycofał apelację

Frankowicze mogą w końcu strzelać korkami od szampana. A ten chłodził się 10 lat - tyle trwał przed sądem spór między nimi a mBankiem. Bank w końcu dał za wygraną i wycofał apelację w sprawie wyroku, który dotyczy aż 1247 osób. Chodzi o decyzję, która zapadła w lipcu 2013 roku w sprawie odszkodowań za zawyżone oprocentowanie rat kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim. Zostało to oficjalnie potwierdzone przez mBank w specjalnym komunikacie.

Zatrudnienie w dół
22.03.2022 08:55 Dwa tysiące pracowników na wylocie. Szwajcarska firma redukuje zatrudnienie

Zatrudnienie musi zostać zredukowane - taką informację wydała firma Schindler, producent wind i ruchomych schodów, które są bardzo popularne także w Polsce. Agencja Reutersa podała, że w ciągu najbliższych dwóch latach wypowiedzenia otrzyma nawet 2 tysiące pracowników.

Flickr/NoHoDamon, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
22.03.2022 08:49 PKO BP oszacował straty na 2,6 mld zł. Są dwie przyczyny kryzysu

PKO BP nie może zaliczyć ubiegłego roku do najbardziej udanych okresów w swojej ponad stuletniej historii. Według najnowszych szacunków starta największego polskiego banku wyniesie ok. 2,6 mld zł. Tak niekorzystny wynik ma związek zarówno z pandemią, jak i przyszłymi ugodami w sprawie kredytów we frankach.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakim wynikiem PKO BP zakończyło 2019 r.O ile wzrosną koszty z powodu porozumień z frankowiczamiJaki wpływ na bank ma pandemia

Kredyty do zwrotu
22.03.2022 08:48 Spłaciłeś kredyt we frankach? Tobie też może należeć się zwrot pieniędzy

Kredyt spłacony? Nie szkodzi, nadal możesz ubiegać się o zwrot roszczeń od banku. Sprawdzamy kto nie powinien odpuszczać i może ubiegać się o pokaźne zwroty od bankowych instytucji. Okazuje się bowiem, że całkowita spłata kredytu nie oznacza zamknięcia drogi do pozwania banku. Jeżeli czujesz się pokrzywdzony przez swój bank, w którym spłaciłeś kredyt we frankach, podpowiadamy co możesz zrobić.

Kursy walut
22.03.2022 08:45 Złoty w tarapatach. Takiego kursu polskiej waluty nie było od marca

Ten tydzień nie jest najlepszy dla osób, które mają zobowiązania w obcych walutach. Kursy walut drenują złotówkę. Amerykański dolar tylko w ciągu tygodnia podrożał o 15 groszy, ale więcej trzeba zapłacić także za euro, funty, czy franka szwajcarskiego.

Raty kredytów górę
22.03.2022 08:42 Listopad będzie czarnym miesiącem dla frankowiczów. Mogą zapłacić najwyższą ratę w historii

Coraz słabsza złotówka spędza sen z powiek osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. Jak wskazują eksperci z Expandera, tegoroczny listopad może zaowocować najwyższą w historii ratą. Frankowicze nie mają powodów do radości.

BNP Paribas zwiększa rezerwę
22.03.2022 08:34 Stało się, wielki bank utworzył gigantyczną rezerwę na kredyty frankowe. Spodziewają się najgorszego

Z tego artykułu dowiesz się:Jaką rezerwę utworzył BNP ParibasDlaczego zdecydował się na ten krokCzy można spodziewać się szybkiego rozwiązania problemów kredytowych

PKO BP z przełomową decyzją. Ugody frankowiczów z bankami stają się rzeczywistością.
22.03.2022 08:31 Bezprecendensowa decyzja PKO BP. Ugoda z frankowiczami stała się faktem

Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega propozycja KNFCzemu PKO BP zawarł ugodęCzy są znane szczegóły ugody

Frankowicze
22.03.2022 08:31 Nad bankami zbierają się ciemne chmury. A frankowicze mogą świętować

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie działania podejmuje Sąd NajwyższyNa jakie rozwiązania od banków będą mogli liczyć frankowiczeJaka jest propozycja rozwiązania problemów z kredytami we frankach

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 03.12.2019. Cd. procesu w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. 35 zarzutow przedstawiono osmiorgu oskarzonym. Wsrod nich jest byly wicedyrektor w stolecznym ratuszu Jakub Rudnicki i mecenas Robert Nowaczyk.
22.03.2022 08:30 Santander pod ścianą. Szykuje się do ugody z frankowiczami

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie dokładnie działania planuje podjąć SantanderCzego możemy spodziewać się po ugodach z bankamiCzy będzie przełom w sprawach frankowiczów

mBank obliczył ile straci przewalutowując kredyty frankowiczów
22.03.2022 08:30 mBank wyjawił wielkość portfela frankowego. Nawet 5,4 mld zł

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie rozwiązanie problemu frankowiczów zaproponował przewodniczący KNFIle propozycja KNF kosztowałaby mBankJakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji z frankowiczami

Raiffeisen Bank i Dziubakowie - spór o kredyt we frankach
22.03.2022 08:30 Raiffeisen Bank żąda od Państwa Dziubaków 800 tys. zł. Podano przyczyny

Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Raiffeisen Bank domaga się zapłatyCo na temat tej sprawy sądzą DziubakowieJakie mogą być dalsze losy frankowiczów

  • 1
  • 2