BiznesINFO.pl
Flickr/NoHoDamon, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Flickr/NoHoDamon, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

PKO BP oszacował straty na 2,6 mld zł. Są dwie przyczyny kryzysu

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

PKO BP nie może zaliczyć ubiegłego roku do najbardziej udanych okresów w swojej ponad stuletniej historii. Według najnowszych szacunków starta największego polskiego banku wyniesie ok. 2,6 mld zł. Tak niekorzystny wynik ma związek zarówno z pandemią, jak i przyszłymi ugodami w sprawie kredytów we frankach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakim wynikiem PKO BP zakończyło 2019 r.

  • O ile wzrosną koszty z powodu porozumień z frankowiczami

  • Jaki wpływ na bank ma pandemia

PKO BP z miliardową stratą

PKO BP opublikował nowy komunikat w sprawie finansów. Zgodnie z wstępną oceną ubiegłoroczna strata największej instytucji finansowej w Polsce, w której konto posiada ponad 11 mln użytkowników indywidualnych, wyniesie 2,5-2,6 mld zł.

To dość niekorzystny wynik, zważając na to, że PKO BP zakończył 2019 r. z gigantycznym zyskiem. Business Insider Polska podaje, że dwa lata temu PKO BP odnotował zysk netto rzędu niewiele ponad 4 mld zł. Był to wzrost o 7,8 proc. rok do roku i najwyższy rezultat w historii.

Dlaczego PKO BP stracił w 2020 r.? Dwa zjawiska śrubują koszty

Na stratę PKO BP wpływ mają przede wszystkim dwa główne czynniki. Pierwszym negatywnym zjawiskiem, z którym mierzy się PKO BP, jest konieczność zawarcia porozumień z osobami, które wzięły kredyty we frankach.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że koszmar frankowiczów wreszcie dobiegnie końca. Stracą na tym rzecz jasna wszystkie banki, które udzielały kredytów w tej walucie. Nie inaczej będzie w przypadku PKO BP.

23 kwietnia 2021 r. uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia potwierdziła zamiar PKO BP zawarcia porozumień z klientami, który zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę zabezpieczoną hipotecznie w walutach obcych. PKO BP informuje w oficjalnym komunikacie, że ten zabieg wpłynął na zmianę w metodyce oceny i kwantyfikację ryzyka, co zwiększy koszty o ok. 5,6 mld zł.

Wcześniej Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP postanowiło utworzyć specjalny fundusz w celu pokrycia strat wynikających z ugód w sprawie kredytów frankowych. Jego wartość wynosi 6,7 mld zł.

Kiedy frankowicze będą mogli liczyć na rozwiązanie ich długoletnich problemów? - Oferowanie ugód ruszy po zakończeniu pilotażu i zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą warunków, jakie bank zaoferuje kredytobiorcom - oznajmił Rafał Kozłowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Warunki porozumienia mają uwzględniać ocenę zarówno otoczenia prawnego, jak i orzeczniczego.

Na czym ma polegać porozumienie z PKO BP? Od blisko pół roku instytucja współpracuje z ośmioma innymi bankami i Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, aby zaoferować klientom możliwość zawierania ugód, na mocy których rozliczaliby się z bankiem tak, jakby ich kredyty mieszkaniowe od początku były w złotówkach, a nie we frankach. To propozycja Przewodniczącego KNF, która jest jedyną szansą na pogodzenie interesów banków i kredytobiorców.

Druga, niekorzystna okoliczność, która przekłada się na stratę PKO BP to pandemia. Największą bolączką instytucji finansowej jest przedłużający się okres nakazów i zakazów, który wynika z wprowadzenia stanu epidemii ponad rok temu.

Wszelkie ograniczenia w życiu codziennym i gospodarczym obijają się bowiem na sytuacji finansowej klientów PKO BP. Dlatego też instytucja szacuje, że koszty ryzyka kredytowego zwiększą się o ok. 300 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >