Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Pko Bp

Pko Bp

PKO BP – co to jest?

PKO BP to największy polski bank uniwersalny. Jego pełna nazwa to Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski. Jest to spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktualnym prezesem banku jest Dariusz Szwed, a zatrudnienie w spółce znajduje niemalże 30 000 osób. Siedziba PKO BP znajduje się w Warszawie.

PKO BP jest kontrolowany przez Skarb Państwa, który posiada w nim blisko 30% akcji. Do kluczowych inwestorów zaliczyć można Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny. Wartość aktywów PKO BP w 2018 roku przekroczyła 300 miliardów złotych, a zysk netto wyniósł wówczas 3,7 miliarda złotych. Jest to ponadto spółka o największej wartości akcji w wolnym obrocie.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że PKO BP jest jednym z najstarszych banków w Polsce. Powstał on 7 lutego 1919 roku w ramach dekretu Józefa Piłsudskiego. Fakt ten często jest wykorzystywany w akcjach marketingowych banku, który podkreśla swoje przywiązanie do tradycji i swoich historycznych korzeni.

Czym zajmuje się PKO BP?

PKO BP to bank uniwersalny, co oznacza, że zajmuje się on obsługą klientów rozmaitego pochodzenia. Konto mogą w nim posiadać zarówno osoby fizyczne, przedsiębiorstwa wszelkiego rozmiaru – również wielkie korporacje.

Swoją działalność PKO BP wypełnia również poprzez kontrolowane przez siebie spółki zależne, które powoływane były w określonym celu. Na chwilę obecną PKO BP kontroluje 12 spółek zależnych. Zależnie od docelowej spółki, główną osią jej działalności mogą być ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, działalność leasingowa, fundusze inwestycyjne czy fundusze emerytalne.

Za pośrednictwem większościowego pakietu akcji, PKO BP kontroluje również jeden z banków na Ukrainie – Kredobank SA. PKO BP jest także sponsorem tytularnym piłkarskiej Ekstraklasy i laureatem nagrody „Lider sprzedaży gwarancji de minimis” Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank otrzymał również w 2018 roku nagrodę Firmy Roku, przyznawaną przez Forum Ekonomiczne. 

Konto w PKO BP – opłaca się?

Jak twierdził Jean-Jacques Rousseau, konto w dobrym banku to jeden z fundamentów szczęścia. Czy PKO BP można za taki bank uznać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Faktem jest jednak, że PKO BP przedstawia dość bogatą ofertę kont osobistych i kont firmowych, a koszt ich prowadzenia nie odbiega od rynkowego. Liczne są także różnorakie promocje, a samo PKO BP de facto należy do liderów polskiej bankowości pod kątem większości kryteriów.

Pokaż więcej

PKO Bank Polski
15.06.2024 11:20 Ważny komunikat banku PKO. Część klientów odzyska pieniądze

”Pieniądze wracają” w PKO BP. Popularna akcja dla klientów banku wróciła, czasu na wzięcie udziału zostało jednak niewiele. Polacy mają szansę zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Najpierw muszą spełnić warunki. 

PKO BP
31.05.2024 15:46 PKO BP wydał ważny komunikat. Każdy klient powinien to wiedzieć

Ważny komunikat PKO BP. Klienci dowiedzieli się o zmianach, które mogą realnie wpłynąć na to, jak wydają pieniądze. Zwiększony został limit w ramach usługi PKO Płacę później. - Zyskujesz dodatkowe pieniądze na zakupy - zachęca bank.

PKO Bank Polski
27.05.2024 15:56 Ważny komunikat PKO BP do wszystkich klientów. Bank wprowadza zmiany

Bank PKO ma ważne wieści dla swoich klientów. Wszyscy powinni zapoznać się z komunikatem, jeśli nie chcą, by w czerwcu spotkała ich niemiła niespodzianka. Niektóre usługi będą dostępne tylko po dodatkowej weryfikacji.

bank PKO BP
25.05.2024 08:13 PKO BP wydał ważny komunikat. Bank apeluje do klientów

Klienci PKO BP otrzymali w aplikacji IKO ważny komunikat. Bank zdecydował się na zwrócenie uwagi na jeden z aspektów bankowości mobilnej i internetowej. - Dbaj o kod Blik jak o gotówkę lub kartę - czytamy w wiadomości. O co dokładnie chodzi?

PKO BP
23.05.2024 09:01 PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni to wiedzieć

PKO BP i inne duże banki wydały ważne komunikaty dla klientów. Już w ten weekend, 25 i 26 maja wielu Polaków może mieć trudności z płatnościami bezgotówkowymi. Klienci powinni być przygotowani i mieć przy sobie fizyczne pieniądze. Znamy listę utrudnień.

PKO BP
20.05.2024 22:10 Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

PKO BP nieustannie czuwa nad bezpieczeństwem pieniędzy klientów. Pracownicy banku nie są jednak w stanie zapobiec wszystkiemu. W specjalnym poradniku PKO BP apeluje do klientów o przestrzeganie “10 podstawowych zasad”. 5 z nich dotyczy tego, czego nie robić. - Nie zgadzaj się - czytamy w jednym z punktów.

PKO BP
16.05.2024 15:02 Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

Przed weekendem lepiej przygotować się na utrudnienia w bankowości. Trzy duże banki zaplanowały prace serwisowe. Klienci muszą zatem przygotować się na przerwę techniczną i czasowe wyłączenie ważnych usług. Na liście banków planującymi prace techniczne znajduje się PKO BP. - Jeśli możesz, prosimy wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej - apeluje bank.

PKO, pieniądze
16.05.2024 11:44 PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł

Jeden stary dokument z PRL upoważnia Polaków do otrzymania wysokiej rekompensaty. Mowa aż o ponad 18 tys. zł. Niektórym należy się nawet 26,4 tys. zł. Pieniądze wypłaci bank PKO BP. Warunkiem koniecznym jest okazanie książeczki przedpłat. Wyjaśniamy szczegóły.

Bank PKO BP
09.05.2024 12:16 Bank PKO BP wydał ważny komunikat. Szczegóły zaskakują

Ostatni raport największego polskiego banku ws. zysku netto w pierwszym kwartale roku robi wrażenie. Na sumach, które zaskoczyły nawet ekspertów PKO BP jednak nie koniec. W raporcie czytamy również o postępowaniach sądowych w kwestii frankowiczów. Niektórzy mogą się zdziwić.

PKO BP
25.04.2024 09:40 PKO BP ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

24 kwietnia PKO Bank Polski opublikował ostrzeżenie przed nową kampanią spamu. Klienci powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ oszuści mogą wyłudzić nie tylko pieniądze. Jakie wiadomości otrzymują osoby korzystające z usług banku?

bankomat, ręka
19.04.2024 20:10 Nie zapłacisz przez internet, nie zrobisz przelewu. Zacznie się już jutro

Duże polskie banki zaplanowały na ten weekend prace modernizacyjne. W związku z tym klientów czekają spore utrudnienia. Nie będzie można skorzystać między innymi z bankomatów, płatności kartą czy przelewów. Które banki zapowiedziały przerwy techniczne?

bankomat
05.04.2024 18:29 Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

Dwa duże banki zaplanowały na ten weekend prace modernizacyjne. Klienci PKO BP i ING Banku Śląskiego powinni przygotować się na utrudnienia w korzystaniu z różnych usług. Co dokładnie nie będzie działało i w jakich godzinach?

laptop
20.03.2024 16:32 Podszywają się pod czołowy bank. "Weryfikujcie adres strony"

Cyberprzestępcy nie śpią i cały czas biorą na celownik kolejne instytucje finansowe. Po problemach mBanku i BNP Paribas, kłopoty mają klienci banku PKO BP. Oszuści wysyłają do nich wiadomości z linkiem do fałszywej strony banku i wyłudzają hasła. Skutki wpadnięcia w pułapkę mogą być opłakane.

bankomat, karta płatnicza, portfel
18.03.2024 14:27 PKO BP wprowadza duże zmiany. Chodzi o karty płatnicze

Popularny bank wprowadza rewolucyjne zmiany dla swoich klientów. Modyfikacje są związane z działaniami na rzecz dbania o nasze środowisko. Bank zapowiada, że w najbliższym czasie będzie jeszcze więcej nowości, a jak na razie dużej zmianie uległy karty płatnicze. Przedstawiamy szczegóły. 

bankomat, karta
16.03.2024 09:08 Nie zrobisz przelewu, nie sprawdzisz stanu konta. Lepiej przygotuj gotówkę

Długa lista przerw technicznych w bankach w weekend (16-17.03). Nie tylko klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego, czy Santander Bank muszą przygotować się na spore utrudnienia. Lepiej zaplanować przelewy pieniędzy i opłacenie rachunków oraz zakupów przed zawieszeniem części usług oferowanych przez banki. Znamy godziny przerw technicznych.

PKO BP
16.02.2024 11:24 Były prezes dużego banku z zarzutami. Chodzi o ogromne pieniądze

Media obiegły wieści dotyczące byłego prezesa jednego z dużych polskich banków, Jak się okazuje, zostało mu postawione aż osiem zarzutów. Na jaw wyszły nieprawidłowości związane między innymi z wypłatami odpraw. Chodzi o naprawdę spore kwoty.

PKO Bank Polski
02.02.2024 16:37 Rewolucja w PKO BP. Nikt nie spodziewał się tak dużych zmian

Efekty grudniowej zmiany władzy zaczynają dosięgać spółek Skarbu Państwa. Teraz przyszła kolej na jeden z większych polskich banków, PKO BP. Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy doszło do odwołania ośmiu członków rady nadzorczej instytucji.

bankomat
27.01.2024 12:20 Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod pracowników banku PKO BP i ostrzegają przed kradzieżą

Jeden z internautów ostrzega przed nową metodą oszustw. Jak działa sposób na rachunek rezerwowy? Oszuści są bardzo przekonujący.

PKO Bank Polski logo
18.01.2024 15:51 Ważne zmiany w PKO BP. Wszyscy klienci dostali komunikat

Klienci PKO Banku Polskiego dostali ważny komunikat. Od 1 lutego nadchodzą zmiany w regulaminie świadczenia usług identyfikacji. Sprawdzamy szczegóły.

Bank PKO
14.01.2024 10:07 PKO BP wydało pilne ostrzeżenie. Bez tego konto zostanie zablokowane. To dotyczy wszystkich klientów

PKO BP przypomina o tym już od zeszłego roku, ale sprawa dotyczy wszystkich banków i 2,7 miliona Polaków. Ich konta zostaną zablokowane. Na reakcję mają tylko 30 dni.

PKO Bank Polski
18.12.2023 15:15 Strajk w dużym polskim banku. Poważne utrudnienia dla tysięcy klientów w całej Polsce

18 grudnia ruszył ogólnopolski strajk agencji jednego z polskich banków. 200 placówek w całym kraju jest nieczynne, co będzie wiązało się z wieloma utrudnieniami dla wielu klientów. Jak podaje Wyborcza.biz, właściciele agencji chcą podwyżek wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy.

PKO BP
13.12.2023 21:24 Ostrzeżenie dla klientów PKO BP. Trzeba bardzo uważać

PKO BP jest wykorzystywane przez oszustów. Klienci banku otrzymują niebezpieczne wiadomości SMS z treścią, która może doprowadzić do utraty wielkich pieniędzy. Nietypowe oszustwo wykorzystuje komunikat dotyczący “konta punktowego”.

PKO BP-bank-siedziba-logo PKO
06.12.2023 12:48 Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów banku

Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Służy nam do pracy, nauki, pozyskiwania i wymiany informacji, umożliwia robienie zakupów w zaciszu własnego domu. Pole do działania jest tak duże, że nie ma się co dziwić, że i tu pojawili się przestępcy. A przy zawrotnym tempie życia nie trudno o to, by dać się nabrać na różnorakie metody oszustów. Dlatego PKO zaapelowało, nie tylko do swoich klientów.

PKO Bank Polski
23.11.2023 19:06 Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów banku

PKO Bank Polski przypomina swoich klientom o pewnej ważnej funkcji. Warto o niej pamiętać, bo może uchronić nas przed oszustwem. Wszystko za sprawą aplikacji banku, którą możemy zainstalować na swoim telefonie.

PKO BP
07.11.2023 19:02 Pilny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

Zespół CSIRT KNF wystosował pilny apel do klientów PKO BP. Należy zwiększyć ostrożność podczas logowania się do bankowości internetowej. Przez chwilę nieuwagi można paść ofiarą oszustwa.

PKO BP
24.10.2023 22:28 PKO BP wystosował ważny komunikat. Pilny apel do wszystkich klientów

Pod względem liczby posiadanych klientów, PKO Bank Polski nie ma sobie równych. Na koniec I kwartału 2023 roku bank obsługiwał 11,7 mln klientów. Do nich wszystkich bank wystosował ważny komunikat dotyczący bezpieczeństwa. Lepiej go nie przeoczyć.

bank
23.10.2023 19:48 Popularny bank wysyła pilny komunikat. Dotyczy wszystkich klientów

PKO Bank Polski wysyła do klientów komunikat, którego treść powinni wziąć sobie do serca wszyscy Polacy. W alercie podkreślono, że oszuści znaleźli nowe, bardziej wysublimowane metody na wyłudzanie i kradzież pieniędzy nieostrożnych internautów. O czym warto wiedzieć? Jak uchronić się przed ich pułapkami?

bankomat
11.10.2023 20:09 Ogromne zmiany w dużym polskim banku. Bardzo ważne informacje dla wszystkich klientów

W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, banki muszą dostosowywać swoje oferty produktowe, aby pozostać konkurencyjnymi i zabezpieczyć interesy swoich klientów oraz akcjonariuszy. Od 5 października 2023 r., PKO Bank Polski wprowadza zmiany w oprocentowaniu wybranych produktów kredytowych.