Kurs franka na niepokojącym poziomie
eastnews/Jan Bielecki
Autor Radosław Święcki - 28 Października 2020

Kursy walut: Złoty na kolanach, już dawno nie było tak źle

Dzisiejsze kursy walut mogą przyprawiać o zawroty głowy. Euro jest najdroższe od ponad pół roku a kurs franka szwajcarskiego może skutkować tym, że część frankowiczów zapłaci za chwilę najwyższą ratę kredytu w historii.

Niepokojący kurs franka

Złoty na kolanach. Trudno odnieść inne wrażenie obserwując dzisiejsze kursy walut. Za euro dziś przed południem trzeba było zapłacić więcej niż 4,62 zł. Jak przypomina Interia.pl, po raz ostatni wspólna waluta kosztowała tak dużo pod koniec marca. Niepokoić może również kurs franka szwajcarskiego, którego cena to niemal 4,32 zł. Z kolei dolar przekroczył dziś granicę 3,93 zł i jest to najwyższa cena od lipca, a do poziomów z maja wrócił funt kosztujący dziś prawie 5,11 zł.

Eksperci nie mają wątpliwości, że na osłabienie złotego wpływ na rekordowa liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce (dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 19 tys. przypadków), której efektem może być kolejny lockdown, co z kolei będzie wiązało się z osłabieniem krajowej gospodarki.

Banki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osóbBanki szykują się na kolejne dokręcenie śruby. Utrudnienia w dostępie do pieniędzy czekają wiele osóbCzytaj dalej

Cytowany przez portal Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska podkreśla, że złoty należy do walut, które padają ofiarą zamieszania pandemicznego. W Polsce podobnie jak we Francji czy USA, kolejne restrykcje wprowadzane w związku z dużą liczbą zakażeń wywołują, jak zauważa Ryczko “defensywne reakcje inwestorów finansowych”.

Zdaniem eksperta Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska rynki wydają się pogodzone z faktem, że szczepionka na koronawirusa może pojawiać się najwcześniej dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Co gorsza, przed końcem przyszłego roku nie uda jej się zapewne rozprowadzić we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To zwiastuje duże niepokoje na rynkach walutowych przez wiele następnych miesięcy - mówi cytowany przez Interię Ryczko.

Okres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduOkres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduCzytaj dalej

Jak już wspomniano euro było dziś najdroższe od końcówki marca i w ocenie eksperta przekroczenie przez europejską walutę granicy 4,60 zł spowoduje, że prawdopodobnie ruszy ona w stronę 4,63 zł, a jak zauważa portal zdaniem części analityków wzmocnienie euro może spowodować marsz nawet w okolice 5 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Największa gwiazda "M jak miłość" wyjawiła, jak naprawdę zachowywał się Pyrkosz na planie. Wyjawiono dotąd nieznane fakty
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Złe wieści dla frankowiczów

Dzisiejszy dzień to również nienajlepsze wieści dla frankowiczów. Co prawda frank szwajcarski z ceną na poziomie 4,32 zł jest nieco tańszy niż podczas marcowego kryzysu pandemicznego, ale jak wylicza cytowany przez portal Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, dla niektórych frankowiczów listopadowa rata kredytu będzie najwyższa w historii.

Aktualna sytuacja frankowiczów, jak przypomina ekspert jest inna niż wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, gdy istniała możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, dzięki czemu udało się uniknąć płacenia wysokich rat, podczas gdy dziś nie ma już prawa do tej ulgi, gdyż z zawieszenia spłaty w zasadzie nie można korzystać dwa razy w tym samym roku.

TVN: Wiadomo już kto wjechał w kobiety podczas strajku. Winowajcą jest funkcjonariusz ABWTVN: Wiadomo już kto wjechał w kobiety podczas strajku. Winowajcą jest funkcjonariusz ABWCzytaj dalej

Dane Expandera wskazują, że w przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat, a udzielonego w styczniu 2008 roku najbliższa rata wyniesie ok. 1925 zł i będzie o kilkadziesiąt złotych większa od październikowej. Dla kredytobiorców, którzy wiosną skorzystali z wakacji kredytowych będzie to najwyższa z dotychczas zapłaconych rat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo edukacji wydało niespodziewany komunikat. Chodzi o protesty, będą konsekwencje
  2. Nowe obostrzenia już od środy? Poseł zdradził szczegóły spotkania z premierem
  3. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  4. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  5. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  6. Marcin Najman uderza w znanych dziennikarzy. Mateusz Borek nie wytrzymał, posypały się wulgaryzmy
  7. Gessler podała najlepszy przepis na pierogi ruskie. Można je zjeść tylko w jednym miejscu w Polsce
Sejm w nocy przyjął nową ustawę. Wysokie kary m.in za brak maseczki. Teraz już nikt się nie wywinieSejm w nocy przyjął nową ustawę. Wysokie kary m.in za brak maseczki. Teraz już nikt się nie wywinieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News