BiznesINFO.pl
Kurs franka na niepokojącym poziomie

eastnews/Jan Bielecki

Kursy walut: Złoty na kolanach, już dawno nie było tak źle

28 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dzisiejsze kursy walut mogą przyprawiać o zawroty głowy. Euro jest najdroższe od ponad pół roku a kurs franka szwajcarskiego może skutkować tym, że część frankowiczów zapłaci za chwilę najwyższą ratę kredytu w historii.

Niepokojący kurs franka

Złoty na kolanach. Trudno odnieść inne wrażenie obserwując dzisiejsze kursy walut. Za euro dziś przed południem trzeba było zapłacić więcej niż 4,62 zł. Jak przypomina Interia.pl, po raz ostatni wspólna waluta kosztowała tak dużo pod koniec marca. Niepokoić może również kurs franka szwajcarskiego, którego cena to niemal 4,32 zł. Z kolei dolar przekroczył dziś granicę 3,93 zł i jest to najwyższa cena od lipca, a do poziomów z maja wrócił funt kosztujący dziś prawie 5,11 zł. 

Eksperci nie mają wątpliwości, że na osłabienie złotego wpływ na rekordowa liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce (dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 19 tys. przypadków), której efektem może być kolejny lockdown, co z kolei będzie wiązało się z osłabieniem krajowej gospodarki. 

Cytowany przez portal Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska podkreśla, że złoty należy do walut, które padają ofiarą zamieszania pandemicznego. W Polsce podobnie jak we Francji czy USA, kolejne restrykcje wprowadzane w związku z dużą liczbą zakażeń wywołują, jak zauważa Ryczko “defensywne reakcje inwestorów finansowych”. 

Zdaniem eksperta Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska rynki wydają się pogodzone z faktem, że szczepionka na koronawirusa może pojawiać się najwcześniej dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

- Co gorsza, przed końcem przyszłego roku nie uda jej się zapewne rozprowadzić we wszystkich krajach Unii Europejskiej. To zwiastuje duże niepokoje na rynkach walutowych przez wiele następnych miesięcy - mówi cytowany przez Interię Ryczko. 

Jak już wspomniano euro było dziś najdroższe od końcówki marca i w ocenie eksperta przekroczenie przez europejską walutę granicy 4,60 zł spowoduje, że prawdopodobnie ruszy ona w stronę 4,63 zł, a jak zauważa portal zdaniem części analityków wzmocnienie euro może spowodować marsz nawet w okolice 5 zł. 

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków2. (https://wtv.pl/m-jak-milosc-031120-ws-pyrkosz "Największa gwiazda "M jak miłość" wyjawiła, jak naprawdę zachowywał się Pyrkosz na planie. Wyjawiono dotąd nieznane fakty")3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Złe wieści dla frankowiczów

Dzisiejszy dzień to również nienajlepsze wieści dla frankowiczów. Co prawda frank szwajcarski z ceną na poziomie 4,32 zł jest nieco tańszy niż podczas marcowego kryzysu pandemicznego, ale jak wylicza cytowany przez portal  Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, dla niektórych frankowiczów listopadowa rata kredytu będzie najwyższa w historii. 

Aktualna sytuacja frankowiczów, jak przypomina ekspert jest inna niż wiosną, podczas pierwszej fali pandemii, gdy istniała możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, dzięki czemu udało się uniknąć płacenia wysokich rat, podczas gdy dziś nie ma już prawa do tej ulgi, gdyż z zawieszenia spłaty w zasadzie nie można korzystać dwa razy w tym samym roku.

Dane Expandera wskazują, że w przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat, a udzielonego w styczniu 2008 roku najbliższa rata wyniesie ok. 1925 zł i będzie o kilkadziesiąt złotych większa od październikowej. Dla kredytobiorców, którzy wiosną skorzystali z wakacji kredytowych będzie to najwyższa z dotychczas zapłaconych rat.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >