PKO BP z przełomową decyzją. Ugody frankowiczów z bankami stają się rzeczywistością.
Obraz _Alicja_ z Pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 29 Stycznia 2021

Bezprecendensowa decyzja PKO BP. Ugoda z frankowiczami stała się faktem

PKO BP zawarło przełomową ugodę z frankowiczami. Okazuje się, że propozycja wysunięta przez Komisję Nadzoru Finansowego znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy możemy spodziewać się prawdziwego przełomu na linii frankowicze - banki?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega propozycja KNF
  • Czemu PKO BP zawarł ugodę
  • Czy są znane szczegóły ugody

PKO BP zawarł ugodę z frankowiczami

Po raz pierwszy o ugodach zawieranych między frankowiczami a bankami usłyszeliśmy w grudniu. Taką propozycję wysunęła Komisja Nadzoru Finansowego na spotkaniu Związków Banków Polskich. Ugody z bankami miały pomóc w zażegnaniu sporów na linii frankowicze - banki.

Nic dziwnego, że KNF próbuje wysunąć taką propozycję ugód, bowiem orzecznictwo sądowe przemawia za frankowymi kredytobiorcami. Przypomnijmy, że przełomowy w tej kwestii był wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Wszyscy zdajemy sobie dzisiaj sprawę z tego, że nie można już dłużej biernie czekać na dalszy rozwój sytuacji, w tym linii orzeczniczej sądów unijnych i krajowych. Uważam, że osiągnięcie kompromisu w tej sprawie przyniesie finalnie korzyść wszystkim stronom - mówił cytowany przez parkiet.com, Jacek Jastrzębski, prezes KNF.

Eksperci w rozmowie z redakcją BiznesInfo, którą można przeczytać w tym artykule, że propozycja ugód z bankami była dość niejasna po pierwszym jej przedstawieniu. - Nie wiadomo na przykład choćby jaką marżę bank miałby stosować po przewalutowaniu umowy na kredyt złotówkowy - powiedział nam Bartosz Czupajło, adwokat i jeden z inicjatorów kampanii społecznej Prawo Bez Strachu.

PKO BP i przełomowy krok w sprawie

Okazuje się, że temat ugód z frankowiczami zaczyna nabierać tempa, bowiem PKO BP zawarło właśnie pierwszy taki deal.

- Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów - poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Tym samym postępowanie w sprawie z udziałem PKO BP oraz frankowiczów zostało zakończone. Mimo braku szczegółów na temat warunków ugody zawartej przez PKO BP z kredytobiorcami, może ona stać się prekursorem dalszych działań banków.

Aktualnie w Polsce wciąż miliony Polaków pozostają kredytobiorcami frankowymi. Eksperci podkreślają, że praktykowane przez banki działania miały po prostu omamić klienta, aby zdecydował się na kredyt we frankach szwajcarskich.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News