BiznesINFO.pl > Kredyt

Kredyt

Adam Glapiński
21.09.2023 17:40 Złe wieści dla spłacających kredyty. Ile wyniesie rata w 2024 roku?

Złe informacje dla wszystkich spłacających pożyczki. Jakie będą raty kredytów w 2024 roku? NBP zapowiedziało plany dotyczące stóp procentowych. Jest źle, a może być jeszcze gorzej.

Mateusz Morawiecki
21.09.2023 15:12 Wakacje kredytowe zostaną przedłużone, ale nie dla wszystkich. Nowe zasady

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Deklaracja premiera Matusza Morawieckiego wskazuje jasno, że tak. Wprowadzono jednak nowe kryterium, które sprawi, że nie wszyscy będą mogli zaoszczędzić. Kto zostanie wykluczony po zmianie w wakacjach kredytowych?

seniorka-pieniadze-oszustwo
21.09.2023 14:06 Wnuczka oszukała babcię na 90 tys. zł. Niczego nie żałuje

Emerytka z Kielc padła ofiarą oszustwa, które może sporą ją kosztować. Niepewny los zafundowała jej wnuczka, która w nikczemny sposób posłużyła się danymi seniorki. 77-letnia pani Krystyna zgłosiła sprawę na policję. Wówczas okazało się, że to nie pierwszy taki przypadek. 

Dowód osobisty
12.09.2023 09:02 Kobiety kserowały dowody osobiste klientów i na ich dane zaciągały kredyty. Interweniuje Prokurator Generalny

Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia, gdy osoba nieuprawniona wejdzie w posiadanie danych osobowych innej osoby i wykorzysta je wbrew jej woli, np. do wzięcia kredytu. Do takich sytuacji dochodziło w Zabrzu w biurze pośrednictwa kredytowego i punkcie ksero. Kobieta wraz ze współpracownicą wyłudzała pożyczki w kwotach od 1,5 do nawet 10 tys. złotych.

Jarosław Kaczyński
10.09.2023 21:43 PiS wyciąga pomocną dłoń do frankowiczów. "Uruchomimy szybką ścieżkę sądową"

Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami wyciąga pomocną dłoń do frankowiczów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziała uruchomienie szybkiej ścieżki sądowej dla posiadaczy kredytów frankowych i przerzucenie ciężaru dowodu z obywateli na banki. Zapowiedziano reformę Sądu Najwyższego, a planowane regulacje mają dotknąć też windykatorów.

budowa deweloper mieszkania
27.08.2023 15:15 Co się dzieje na rynku mieszkaniowym? Mamy najnowsze dane

W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?

portfel-upadek-getin noble bank
14.08.2023 14:59 Upadek jednego z polskich banków. Klientom zostało tylko kilka dni, później będą płacić

W ubiegłym miesiącu Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość jednego z polskich banków. Koniec działalności instytucji nie oznacza jednak końca problemów osób, które zaciągnęły w niej kredyt, zwłaszcza frankowy. To właśnie ci klienci mają coraz mniej czasu na bezpłatne zgłoszenie wierzytelności. Później będą już musieli zapłacić.

Frank szwajcarski
22.07.2023 14:59 Upadł polski bank. Kredytobiorcy mogą nie odzyskać pieniędzy

Po czwartkowym ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, w opałach znaleźli się ci klienci, którzy posiadali w nim kredyt w frankach szwajcarskich. W obecnej sytuacji zostały im bowiem tylko dwa wyjścia.

kalnedarz-pieniądze-biznesinfo.jpeg
03.07.2023 08:42 Państwo dopłaci Polakom do kredytu. Od 3 lipca cztery banki oferują nową opcję

Od poniedziałku 3 lipca osoby do 45. roku życia, które nie mają domu/mieszkania własnościowego ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, mogą ubiegać się o “bezpieczny kredyt” 2 proc. Opcja ta jest już dostępna w czterech bankach, a kolejne placówki finalizują zawarcie umowy w tej sprawie – informuje PAP. 

Osiedle w Warszawie
26.06.2023 10:44 Rewolucja na rynku nieruchomości? Kredyt tańszy niż wynajem

W poniedziałek, 26 czerwca, „Rzeczpospolita” donosi, że w kilkunastu polskich miastach kupno mieszkania na 2-proc. kredyt będzie bardziej opłacalne niż jego wynajem.

kredyt
16.06.2023 08:13 Więcej kredytobiorców złoży pozew. Sprawy frankowe mogą wywrócić system

Eksperci szacują, że po ostatnim wyroku TSUE ws. frankowiczów, nawet 30-40 proc. kredytobiorców, którzy jeszcze nie dochodzili swoich praw, ruszy do sądów. Już wcześniej, przez braki kadrowe, problemem była przewlekłość postępowań. 

Hasło PILNE
15.06.2023 12:12 Arcyważny wyrok w sprawie kredytów frankowych. Porażka banków w TSUE

W czwartek, 15 czerwca, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dwa wyroki w sprawach, które konsumenci wytoczyli bankom. Chodzi o kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.

None
15.06.2023 11:28 W jakich bankach można złożyć wniosek o kredyt online?

Przed wybuchem pandemii Covid-19 kredyt gotówkowy online był dostępny w ofercie niewielu banków. Obecnie sytuacja jest zupełnie odmienna, ponieważ większość banków posiada w swoich propozycjach kredyt online.Kredyt gotówkowy dostępny drogą elektroniczną można uzyskać między innymi w:Alior Banku,Banku Millenium,mBanku,Credit Agricole,PKO BP,Santander Bank Polskaczy w ING banku Śląskim.

domena publiczna kredyt wnioski.jpeg
13.06.2023 21:46 Państwo dopłaci do kredytów. Zmiany wejdą w życie już w lipcu

Mimo że jeszcze czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, ustawa wprowadzająca kredyt 2 proc. ma wejść w życie wraz z początkiem lipca. Same wnioski będzie można składać od 3 lipca.

bankomat
31.05.2023 18:21 Znany polski bank na skraju upadku. Pieniądze mogą przepaść

Frankowicze którzy wzięli kredyty w Getin Noble Banku muszą się śpieszyć. Jak wynika z medialnych doniesień, sytuacja banku jest zła - i jeżeli klienci chcą unieważnienia umów, to muszą to zrobić jak najszybciej.

Waldemar Buda
29.05.2023 11:21 „Bezpieczny kredyt” ruszy już niebawem. Trzy największe banki złożyły ważne deklaracje

W poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że trzy największe banki zadeklarowały chęć i gotowość do wprowadzenia do swoich ofert produktu „Bezpieczny kredyt”. Rządowe rozwiązania przewidziane w programie „Pierwsze mieszkanie” mają wejść w życie już 3 lipca.

Bloki
27.04.2023 14:38 Kredyt na mieszkanie z dopłatą od państwa. Wiemy, które banki wezmą udział w programie

PAP zapytał 10 popularnych banków, czy analizują wprowadzenie do swojej oferty rządowego programu - „bezpieczny kredyt”. Z uzyskanych odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że większość z nich czeka na finalny kształt przepisów, ale są też takie instytucje, które już teraz deklarują chęć zawarcia umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Kobieta pracująca zdalnie
04.04.2023 12:24 Chciała sprzedać akcesoria do konsoli, padła ofiarą oszustwa. Nabawiła się kredytu na 22 tys. zł

Oszuści nie próżnują i wyłudzają nie tylko dane, ale również pieniądze. Ku przestrodze innych, w piątek, 31 marca, policja z Gorzowa Wielkopolskiego poinformowała o wyjątkowo perfidnym oszustwie. 

pieniądze
03.04.2023 18:47 Zaciągnęła kredyt na 50 tys. zł. Musi spłacić jeszcze ponad 300 000 zł

Pewna kobieta zaciągnęła kredyt w wysokości 50 tys. zł. Po ponad dwóch dekadach ma do spłacenia jeszcze 330 tys. złotych. Prokurator Generalny złożył skargę do Sądu Najwyższego.

Pieniądze na stole
25.03.2023 15:50 Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy

Już niedługo zostanie wycofany wskaźnik WIBOR. Zastąpić go mają nowe wskaźniki WIRON. Zmiany odczuje cały sektor finansowy, nie tylko kredytobiorcy.

umowa
13.03.2023 19:59 ”Mieszkanie bez wkładu własnego” – nowe, bardziej atrakcyjne warunki programu

W obecnej sytuacji ekonomicznej coraz mniej rodzin decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup własnego mieszkania. Z myślą o nich, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło program “Mieszkanie bez wkładu własnego” Program ten ma gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

None
17.02.2023 18:10 Wzrost zdolności kredytowej Polaków. To jeszcze nie koniec

Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie dostarcza nam emocji. W zeszłym roku ceny za wynajem poszybowały w górę. Wiele osób nie było stać na wzięcie kredytu. Obecnie mamy do czynienia z odbudowywaniem się zdolności kredytowej Polaków. 

Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?
13.02.2023 21:40 Ogromna liczba Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Chodzi o bardzo ważne zmiany

Niedawno wprowadzono reformę dotyczącą wskaźników referencyjnych, która objęła zastąpienie stawek WIBOR nowym indeksem WIRON. W związku z tym niektóre banki przesyłają do swoich klientów (kredytobiorców) aneksy do umów. Aby dokonać zmiany wskaźnika w istniejącej umowie, konieczne jest złożenie aneksu. Sektor bankowy sugeruje, aby wstrzymać się z taką zmianą do czasu określenia ogólnych warunków tranzycji wskaźników za pomocą odpowiedniego rozporządzenia. Takie stanowisko przedstawił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, w wywiadzie udzielonym agencji PAP Biznes.

sasin-domena publiczna
08.02.2023 11:51 Wicepremier Sasin zapowiedział nową formę wsparcia. Tym razem pieniądze popłyną do rolników

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział preferencyjne kredyty dla rolników w wys. 300 tys. zł. Ich udzielaniem miałby zająć się PKO Bank Polski. Cel kredytu jest dowolny, byleby był związany z produkcją rolną — może to być zatem zakup sprzętu, nawozu lub materiałów siewnych.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
07.02.2023 17:20 Sąd Apelacyjny podjął decyzję we frankowej sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 stycznia br., który dotyczył sprawy Dziubakowie vs Raiffeisen. SO unieważnił umowę frankową wiążącą strony, a SA zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 180 tys. zł.Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd Apelacyjny w Warszawie stanął po stronie kredytobiorców, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się wziąć kredyt na mieszkanie we frankach.Przypomnijmy, że w pierwszej dekadzie lat 2000. zaciąganie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego było bardzo opłacalne, przede wszystkim z uwagi na niski kurs tej waluty. Rozwiązanie to wydawało się atrakcyjne dla wielu polskich rodzin, skuszonych niższymi ratami i kosztami oraz wyższą zdolnością kredytową.

flaga na balkonie-polska flaga-balkon-flaga-iberion
05.02.2023 12:48 Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

Przełomowy wyrok Warszawskiego sądu. Do czasu zakończenia postępowania zawieszono obowiązek płatności rat kredytu. Przyczyną niejasne zasady związane z WIBOR, podaje „Radio ZET”. WIBOR czyli „Warsaw Interbank Offered Rate” służy do określenia wysokości oprocentowania pożyczek na krajowym rynku międzybankowym. Banki korzystają z niego przy udzielaniu pożyczek innym instytucjom bankowym. Warszawski sąd uznał, że kredytobiorca nie musi spłacać rat kredytu zaciągniętego w złotówkach. Zwolnienie z uiszczania opłat obowiązuje do czasu zakończenia procesu.

Pieniądze
03.02.2023 15:03 Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Wśród banków zapanowała atmosfera, którą w najlepszym razie można nazwać zaniepokojeniem. Powodem jest bardzo zła sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Popyt spadł drastycznie w dół, nawet wśród przedsiębiorców.Sytuację banków uratowały podwyżki stóp i wzrost oprocentowania już udzielonych kredytów. Tak jest chociażby w przypadku Grupy Santander Bank Polska, która odnotowała blisko 2,8 mld zł zysku netto.

kredyty-pozyczki-pozabankowe
26.01.2023 14:14 W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Wartość udzielonych w ubiegłym roku kredytów mieszkaniowych spadła o prawie połowę, kredytów gotówkowych o -2,4 proc., a ratalnych o -0,3 proc. W stosunku do 2021 roku zwiększyła się natomiast wartość udzielonych pożyczek pozabankowych — informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jakie prognozy czekają nas zatem w tym roku, zwłaszcza w segmencie kredytów hipotecznych?Wartość udzielonych w tym roku przez banki i SKOK-i kredytów (w odniesieniu do 2021 roku) wyglądała następująco:gotówkowe — 64,4 mld zł (spadek o -2,4 proc.) hipoteczne — 45,4 mld zł (spadek o -49,1 proc.)ratalne — 18 mld zł ( spadek o -0,3 proc.),Do poziomu 9,1 mld zł zwiększyła się za to wartość udzielonych pożyczek pozabankowych. Jest to wzrost o +27 proc. w ujęciu r/r.