Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe
Michał Górecki
Michał Górecki 27.05.2024 22:54

Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe

Executive Club Sp. z o.o.
Fot. Executive Club Sp. z o.o.

Biuro Informacji Kredytowej wnosi istotny wkład w transformację zrównoważonego rozwoju - przekonuje podczas jednej z debat konferencji “Sustainable Economy Summit” ekspert tegoż, dyrektor Rynku Instytucji Finansowych Andrzej Zduńczyk. Już wkrótce polityka kredytowa banków istotnie się zmieni, kontrahenci będą opiniowani m.in. pod kątem prowadzenia działalności w nurcie zrównoważonego rozwoju.

Sustainable Economy Summit. Nowa polityka kredytowa banków

Debata z udziałem Zduńczyka odbyła się w ramach konferencji Sustainable Economy Summit, X, jubileuszowej edycji dwudniowego panelu eksperckiego w Warszawie. To jedno z najważniejszych krajowych wydarzeń poruszających się w tematyce zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu i społecznej odpowiedzialności biznesu. Ekspert Biura Informacji Kredytowej zapowiedział, że już niedługo banki w polityce kredytowej wprowadzą istotne zmiany, analizując działalność kontrahentów właśnie pod kątem doktryny, w której potrzeby obecnego pokolenia są zaspokajane bez umniejszania szans pokoleń przyszłych. Czyli doktrynie eko.

Zobacz też: Atom zmieni polską szkołę. Westinghouse zdradza: “wyselekcjonowaliśmy 7 firm”

Nowy, globalny superpodatek. Płacić mają tylko najbogatsi ludzie

Dane Biura Informacji Kredytowej pomogą w transformacji

Biuro Informacji Kredytowej to spółka z ponad 25-letnią historią, doświadczeniem w gromadzeniu danych. Jako taka oferuje bankom usługi analityczne, a ostatnio powołała do życia Platformę ESG BIK. Jak tłumaczy sam Zduńczyk, platforma gromadzi dane z zakresu ESG - czyli takie, pozwalające stworzyć rating przedsiębiorstw, państw i innych organizacji, także rating pozafinansowy. Czyli, np., środowiskowy.

Dane z Platformy ESG BIK będą służyć bankom w procesach wnioskowania firm o produkty kredytowe jako istotne uzupełnienie informacji w obszarze oceny ryzyka w zależności od formy i celu finansowania.

https://www.youtube.com/live/t9F6Ct5agzQ?si=5jgTpOa5jjNNdgVI&t=15804

Rozwiązanie zostało opracowane nie bez korzyści także dla samych firm - miałyby składać raporty według jednego wzorca wymaganego przez banki. “[To - red.] zaprocentuje w przyszłości, skróci czas w składaniu wniosków w różnych bankach według jednego standardu” - przekonuje. 

Zobacz też: Inwestor zdecyduje o polityce miejskiej? Szokująca wypowiedź profesora UJ

Środowisko i społeczeństwo, czyli zrównoważony rozwój

Dyr. Rynku Instytucji Finansowych wprost zapowiedział, że “już niedługo” banki w polityce kredytowej będą brały pod uwagę czynniki z “trzech obszarów środowiskowych, społecznych i powiązanych z ładem korporacyjnym”. 

Kolejny krok to objęcie raportowaniem kontrahentów będących w łańcuchu dostaw oraz pod kątem ich wartości w zakresie prowadzenia zrównoważonej działalności.

Platforma ESG BIK to już dziś, jak ocenił, innowacja wdrażana w bankach, a w “niedługiej przyszłości” posłuży także poza sektorem finansowym.

Zobacz też: Mieszkanie prawem? Kontrowersyjna dyskusja na EEC 2024. Starcie deweloperów z naukowcami