Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wakacje kredytowe od 1 czerwca. Wiemy kto i na jakich zasadach może skorzystać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.06.2024 17:53

Wakacje kredytowe od 1 czerwca. Wiemy kto i na jakich zasadach może skorzystać

pieniądze
Fot. materiały własne

Dziś rozpoczęły się wakacje kredytowe dla kredytobiorców mających zobowiązania w złotych. W tym roku będzie można z nich korzystać przez cztery miesiące, należy jednak pamiętać o warunkach, które umożliwiają wsparcie się rozwiązaniem.

Ruszyły wakacje kredytowe

Jak czytamy na stronach ministerstwa finansów, z wakacji kredytowych, które rozpoczęły się dzisiaj, skorzystać mogą ci, którzy zaciągnęli zobowiązanie przed 1 lipca 2022 r. Trwać będą one przez cztery miesiące, jednak wykorzystać je będzie można w dwóch przedziałach czasowych

Pierwsze dwa miesiące tegorocznych wakacji kredytowych muszą przypaść na okres od czerwca do sierpnia. Kolejne dwa miesiące mają przypaść na czas od września do grudnia br.

ZUS opublikował komunikat. Pieniądze trafiają do Polaków wcześniej

Jak działają wakacje kredytowe

Należy pamiętać, że wakacje kredytowe nie oznaczają umorzenia części kredytu, lecz przerwę, którą później trzeba będzie odrobić. Oznacza to, że cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku poskutkują koniecznością opłacenia pominiętych rat kredytu później.

Zobacz: Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe

Z wakacji kredytowych mogą w tym roku skorzystać ci kredytobiorcy, których wysokość raty przekracza 30 proc. dochodu całego gospodarstwa domowego. Pod uwagę bierze się średnią przychodów z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Górny limit kwoty

Przychody nie są jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków. Dostęp do wakacji kredytowych jest ograniczony także kwotą zobowiązania, od spłacania którego chcemy wziąć wakacje. Maksymalnie może to być 1,2 mln zł. Osoby, które zobowiązane są spłacać więcej, nie mogą skorzystać z programu.