BiznesINFO.pl > Kredyt Hipoteczny

Kredyt Hipoteczny

kredyt-klucze-kalkulator-pieniadze
21.08.2023 08:19 “Bezpieczny kredyt” – fakty i mity. O tych kwestiach nie mówi się głośno

W ciągu pierwszego miesiąca złożono 18 tys. wniosków kredytowych w ramach nowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Minister Waldemar Buda mówił wręcz o eksplozji zainteresowania, ale pamiętajmy, że strony medalu zawsze są dwie, bo na 18 tys. wniosków, podpisanych w tym czasie umów było zaledwie… 700. Kto może skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego? Czy rządowe rozwiązanie naprawdę się opłaca? Na jakie kruczki musimy uważać, decydując się na zaciągnięcie “bezpiecznego kredytu”? O tym, o czym każdy potencjalny kredytobiorca powinien wiedzieć, a co nie jest wcale takie oczywiste, porozmawiałam z ekspertką kredytową Eweliną Czaplińską, która specjalizuje się w kredytach mieszkaniowych.

mieszkanie
17.07.2023 15:26 Bezpieczny kredyt 2 proc. Wskazujemy, jak nie stracić dopłat

Dla wielu osób program Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest bardzo atrakcyjny. W ramach programu można otrzymać spore dopłaty do rat kredytu na mieszkanie. Warto wiedzieć, jak dokładnie brzmią zasady programu, aby nie stracić finansowego wsparcia.

mieszkanie
05.07.2023 11:39 Kredyt 2 procent. Ekspert wskazał luki w przepisach

Ruszył program Pierwsze Mieszkanie. Gość podcastu “Biznes. Między Wierszami” wskazał na luki w programie. Obecnie bezpieczny kredyt 2 proc. oferują już 4 banki. 

mieszkanie
20.06.2023 15:04 Od lipca więcej Polaków będzie sobie mogło pozwolić na wzięcie kredytu. Duże zainteresowanie zakupem mieszkania

Od 1 lipca rusza program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Już teraz Polacy wykazują duże zainteresowanie zakupem mieszkania.  

kredyt-wniosek-odmowa
02.06.2023 11:17 Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy

Statystyczny Kowalski znalazł swoją wymarzoną nieruchomość, złożył wniosek o kredyt hipoteczny i… otrzymał odmowę jego przyznania. W takiej sytuacji są każdego roku tysiące Polaków. Zbyt niskie dochody lub ich niepewne źródło, poręczone kredyty, zła historia kredytowa, a może zbyt ryzykowny wiek – to wciąż tylko wybrane przyczyny odmowy. Czy jeśli bank odprawia nas z kwitkiem, musimy zrezygnować z zakupu mieszkania lub domu? Jak możemy poprawić swoją zdolność kredytową? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę, szukając nieruchomości do skredytowania? Te oraz inne pytania zadałam ekspertce kredytowej Ewelinie Czaplińskiej, będącej od prawie 8 lat właścicielką placówki bankowej jednego z największych banków w Polsce.

Mateusz Morawiecki
01.06.2023 14:25 Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzja zapadnie prawdopodobnie w czerwcu bądź lipcu. Rząd rozważa także kryterium dochodowe. 

Minister Waldemar Buda
14.03.2023 15:04 Rząd dopłaci Polakom do kredytów na mieszkanie. Decyzja właśnie zapadła

We wtorek 14 marca rząd przyjął projekt ustawy Bezpieczny Kredyt 2 proc. Jest to rozwiązanie skierowane do osób poniżej 45. roku życia, mające umożliwić im zakup pierwszego mieszkania lub domu. Zdaniem członków rządu banki powinny mieć taki kredyt w ofercie już w lipcu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że tylko w latach 2023-2024 udzieli ok. 50 tys. tanich kredytów.

Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?
13.02.2023 21:40 Ogromna liczba Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Chodzi o bardzo ważne zmiany

Niedawno wprowadzono reformę dotyczącą wskaźników referencyjnych, która objęła zastąpienie stawek WIBOR nowym indeksem WIRON. W związku z tym niektóre banki przesyłają do swoich klientów (kredytobiorców) aneksy do umów. Aby dokonać zmiany wskaźnika w istniejącej umowie, konieczne jest złożenie aneksu. Sektor bankowy sugeruje, aby wstrzymać się z taką zmianą do czasu określenia ogólnych warunków tranzycji wskaźników za pomocą odpowiedniego rozporządzenia. Takie stanowisko przedstawił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, w wywiadzie udzielonym agencji PAP Biznes.

Mateusz Morawiecki
03.02.2023 14:48 Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Premier nie wyklucza przedłużenia wakacji kredytowych. Jednocześnie zaznacza, że w tym momencie nie ma takich planów.

kredyty-pozyczki-pozabankowe
26.01.2023 14:14 W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Wartość udzielonych w ubiegłym roku kredytów mieszkaniowych spadła o prawie połowę, kredytów gotówkowych o -2,4 proc., a ratalnych o -0,3 proc. W stosunku do 2021 roku zwiększyła się natomiast wartość udzielonych pożyczek pozabankowych — informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jakie prognozy czekają nas zatem w tym roku, zwłaszcza w segmencie kredytów hipotecznych?Wartość udzielonych w tym roku przez banki i SKOK-i kredytów (w odniesieniu do 2021 roku) wyglądała następująco:gotówkowe — 64,4 mld zł (spadek o -2,4 proc.) hipoteczne — 45,4 mld zł (spadek o -49,1 proc.)ratalne — 18 mld zł ( spadek o -0,3 proc.),Do poziomu 9,1 mld zł zwiększyła się za to wartość udzielonych pożyczek pozabankowych. Jest to wzrost o +27 proc. w ujęciu r/r.

Pieniądze
22.12.2022 18:15 Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Eksperci mają dobre wieści

Zdaniem ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie już podwyższała stóp procentowych. Całkiem niedługo możemy spodziewać się ich obniżenia.

budowa-mieszkanie-kredyt hipoteczny-biznesinfo
22.12.2022 14:18 Program Pierwsze Mieszkanie. Rząd chce by program ruszył 1 lipca 2023 roku

W rozmowie z czwartkowym “Super Expressem” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podał, kiedy ruszy program “Pierwsze mieszkanie”. W programie nie będzie progu dochodowego.

pieniądze w portfelu-portfel-banknoty-iberion (1)
16.12.2022 16:11 Będzie nowy program mieszkaniowy. Rząd dopłaci Polakom do kredytu

W piątek 16 grudnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powstanie nowego programu mieszkaniowego, który obejmie osoby mające poniżej 45 lat. Aby zakupić swoje pierwsze mieszkanie, będą mogły skorzystać z dwóch rozwiązań — kredytu 2 proc. oraz konta mieszkaniowego. W przypadku kredytu państwo będzie dopłacać do niego nawet przez 10 lat. Kwota zobowiązania jest ograniczona i wynosi 500 lub 600 tys. zł.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.10.2018. n/z Logo banku ING.
09.12.2022 09:36 ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem

ING Bank Śląski zawiesił udzielanie kredytów zmiennoprocentowych. Bank przygotowuje się do wprowadzenia sprzedaż kredytów opartych na WIRON-ie.

Opłata zaświadczenie spłaty kredytu
08.12.2022 15:50 Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Decyzja RPP uchroni ich przed wyższymi ratami do spłaty

Referencyjna stopa procentowa pozostanie na poziomie 6,75 proc. Trzeci raz z rzędu Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podwyżką. Decyzji, która uchroni kredytobiorców przed wyższymi ratami do spłaty, zgodnie oczekiwali zarówno analitycy, jak i inwestorzy. Pozwoliło to złotemu utrzymać stabilny poziom w relacji z głównymi walutami świata.Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce nie został jeszcze oficjalnie zakończony. W towarzyszącym decyzji komunikacie po grudniowym posiedzeniu RPP próżno szukać jednoznacznych deklaracji odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej.– Każdy miesiąc przedłużania pauzy zmniejsza szanse na kolejne ruchy stóp procentowych w górę. Brak deklaracji końca podwyżek to swoista furtka, z której RPP mogłaby skorzystać, gdyby nie potwierdziły się oczekiwania, że inflacja po przekroczeniu w I kw. 2023 r. pułapu 20 proc. zacznie się obniżać – wyjaśnia Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
07.08.2022 13:22 Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki

W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
06.08.2022 10:29 Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu

Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

EN 01527932 0009
16.07.2022 19:12 Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Ustawa o wakacjach kredytowych ucieszyła wielu polskich kredytobiorców. Nie wszystkim jednak przypadła ona do gustu. Niemiecki Commerzbank zamierza podjąć kroki prawne przeciwko uchwalonym przepisom.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
07.07.2022 14:27 Do Sejmu weszła nowa ustawa. Pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy kredytobiorcom na wpisie do księgi wieczystej

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zobowiąże banki do zwrotu środków kredytobiorcom, które są pobierane za zwłokę sądów przy wpisie nieruchomości do ksiąg wieczystych. Z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że średnio kredytobiorcy czekającemu na wpis hipoteki zamiana pozwoli odzyskać 2190,65 zł. Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt bez księgi wieczystej, np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe i wpis do księgi wieczystej jest zasadny ze względu na uregulowaną sytuację prawną nieruchomości, a sąd zwleka z jej założeniem, to bank do kosztów kredytów dolicza opłaty za czas, w którym proces jest w toku. Założenie księgi wieczystej lokalu potrafi przeciągać się miesiącami, czasem nawet latami, co generuje dodatkowe koszty dla kredytobiorców. Sprawa dotyczy także już istniejących ksiąg wieczystych, w których sądy muszą dokonać właściwych zmian. Nowa ustawa ma to zmienić.

KNF-siedziba KNF-komisja nadzoru finansowego-iberion
06.04.2022 20:01 Nowe ograniczenia dla kredytobiorców od KNF. Analizujemy.

Kredyt hipoteczny jest ważnym zobowiązaniem finansowym. Dyscyplina finansowa, dotycząca analizy własnych miesięcznych wpływów i wydatków, powinna być podstawą decydowania o zamiarze zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, co przygotował KNF.Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy nowe rekomendacje dla banków udzielających kredytów hipotecznych. Przy obliczaniu zdolności kredytowej banki powinny uwzględnić:wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego klienta wartość miesięcznego zobowiązania kredytowego nie powinna przekraczać 40 proc. jego dochodówbank powinien założyć bufor możliwości kolejnych wzrostów stóp procentowych. Siódma podwyżka stóp procentowych może także utrudnić możliwość zaciągnięcia kredytu. Podwyżki stóp procentowych z pewnością obniżają zdolność kredytową Polaków a rekomendacje KNF dotyczące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów są warunkowane potencjalnymi problemami ze spłatą kredytów.

IMG 20211116 151409
22.03.2022 09:30 UOKiK stworzył kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego

UOKiK zachęca do korzystania z kalkulatora zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Na stronie finanse.uokik.gov.pl można sprawdzić orientacyjną wysokość raty w przypadku wzrostu stóp procentowych lub ewentualnej nadpłaty – poinformował UOKiK. Jeśli dysponujesz środkami finansowymi i rozważasz nadpłatę warto sprawdzić czy to się opłaci. Dlatego UOKiK stworzył do tego specjalne narzędzie. Wystarczy wpisać parametry swojego kredytu, kwotę, którą chciałbyś nadpłacić i zobaczyć, jaki przyniesie to skutek, gdy zmniejszysz raty lub skrócisz okres kredytowania.

portfel-pieniądze-biznesinfo (3)
22.03.2022 09:28 WIBOR zaczyna coraz bardziej straszyć. Problemy dopiero się jednak zaczną

Polacy spłacające kredyty hipoteczne mogą niedługo odczuć dość mocno wzrost stóp procentowych. Wszystko za sprawą wskaźnika WIBOR, który wzrasta wraz z większymi stopami. Problem w tym, że rośnie on dużo szybciej niż stopy procentowe. O problemach jakich może nam przysporzyć WIBOR traktuje dzisiaj Agata Kołodziej z portalu bizblog.pl. Autorka zauważa, że WIBOR będący częścią oprocentowania kredytu hipotecznego jest opary na bardzo niejednoznacznych wskaźnikach. W konsekwencji może mocno oderwać się od stopy procentowej ustalanej przez NBP.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
22.03.2022 09:28 PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita" kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy branża nie zastrasza klientów . Jak wynika z z nieoficjalnych informacji dziennika, PKO BP rozpoczął wysyłanie frankowiczom wezwań do zapłaty, "żądając nie tylko zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy, ale też opłaty za to, że klient przez kilkanaście lat mógł z niego korzystać". Po mBanku kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Według "Rz" najprawdopodobniej skala tego zjawiska nie jest duża, wezwania trafiają głównie do niektórych klientów frankowych PKO BP, którzy w sądzie kwestionują umowę kredytu mieszkaniowego i chcą jej unieważnienia. – W niektórych przypadkach kwota żądanej opłaty jest spora i może sięgać nawet ponad 60 proc. wartości kapitału wypłaconego początkowo kredytobiorcy – pisze dziennik. Dodaje, że PKO BP do zamknięcia tego wydania "Rzeczpospolitej" nie odniósł się do sprawy.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion
22.03.2022 09:27 Banki pozywają swoich klientów. Pozwów będzie coraz więcej

Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita" banki pozywają frankowiczów. Domagają się od klientów spłaty kapitału i opłaty za korzystanie z niego. Zdaniem ekspertów takich spraw będzie przybywać.Kredytodawcy coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych. Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.Jak podaje "Rz" pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie. Potwierdzenie zasadności roszczeń o opłatę za kapitał wskazuje stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowane na wniosek Sądu Najwyższego (obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału).

ubezpieczenie kredytu hipotecznego
22.03.2022 09:26 Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank wiąże się z ryzykiem zaniechania spłaty przez dłużnika. Z tego powodu klientom oferowane są ubezpieczenia, które chronić mają obie strony umowy przed takim stanem rzeczy. Bank otrzymuje należne mu raty, nawet gdy klient nie jest zdolny do ich spłaty. Kredytobiorca zyskuje korzystniejsze warunki umowy oraz pewność, że dług nie urośnie w przypadku jego niezdolności do regulowania zobowiązań. Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Czy jego zawarcie jest obowiązkowe i jakie przynosi korzyści?

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym
22.03.2022 09:21 Przełomowy wyrok sądu. Podczas trwania procesu frankowicze nie muszą spłacać kredytu

Kredyty frankowe z atrakcyjnej oferty szybko stały się solą w oku ich posiadaczy. Banki kusiły frankowiczów ofertami, a ci po latach wciąż nie mogą spłacić swoich zobowiązań. W końcu frankowicze mówią dość i idą z roszczeniami do sądu. Zapadł kolejny przełomowy wyrok w sprawie kredytów frankowych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego wyrok jest przełomowy dla frankowiczówJaka jest linia orzecznicza w przypadku kredytów frankowych

Polacy wycofują oszczędności z banków
22.03.2022 09:20 Kredyt coraz trudniej dostać. Banki zaczynają żądać nawet dyplomu ze studiów

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w obecnym czasie nie maleje, a wręcz przeciwnie - wciąż rośnie. Okazuje się, że banki powoli przestają pobłażać swoim klientom i podnoszą swoje kredytowe wymagania. Od jednego klienta zażądano dyplomu ukończenia studiów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego coraz trudniej o kredyt hipotecznyJak banki wydłużają proces decyzji kredytowejJakie nowe wymagania stawiają przed klientami

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:20 DNB Polska będzie umarzał część kredytu. Wniosek trzeba złożyć do 20 września

DNB Bank Polska powolnym krokiem opuszcza polski rynek. W związku z wygaszaniem działalności przygotował specjalną ofertę - klienci mogą umorzyć nawet 10 proc. kwoty kredytu hipotecznego, która pozostała do spłacenia. Czas na złożenie wniosków upływa 20 września.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakich zasadach DNB Bank Polska umorzy część kredytuKto nie będzie mógł skorzystać z tej możliwościKiedy instytucja rozpoczęła proces wycofywania się z rynku

  • 1
  • 2