Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kredyt Hipoteczny

Kredyt Hipoteczny

pieniądze
01.06.2024 17:53 Wakacje kredytowe od 1 czerwca. Wiemy kto i na jakich zasadach może skorzystać

Dziś rozpoczęły się wakacje kredytowe dla kredytobiorców mających zobowiązania w złotych. W tym roku będzie można z nich korzystać przez cztery miesiące, należy jednak pamiętać o warunkach, które umożliwiają wsparcie się rozwiązaniem.

Kredyt hipoteczny
29.05.2024 15:15 Wakacje kredytowe a miesięczna rata hipoteki. Co trzeba wiedzieć?

Zdaniem ekspertów rankomat.pl wakacje kredytowe pozwolą obniżyć miesięczną ratę hipoteki. Warto więc skorzystać z umożliwionego przez rząd od 1 czerwca, zawieszenia spłat raty kredytu. Można przy tym zyskać. Co trzeba wiedzieć?

Szymon Hołownia
05.12.2023 17:35 Co dalej z wakacjami kredytowymi? Polska 2050 wycofała projekt

Przyszłoroczne wakacje kredytowe cały czas stoją pod znakiem zapytania. Niepewność podsycana jest plotkami rodzącymi się w kuluarach sejmowych. Teraz zaskakującą decyzję w sprawie złożonego projektu ustawy o wakacjach kredytowych podjęła Polska 2050.

pieniądze-kalendarz
19.11.2023 21:57 Bezpieczny kredyt 2 proc. Ekspert mówi jasno: "Czegoś takiego jeszcze nie przeżyłem"

Rządowy program “bezpieczny kredyt 2 proc.” uruchomiono w lipcu br. W ciągu pierwszego miesiąca jego funkcjonowania Polacy złożyli 18 tys. wniosków, a minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił wówczas o “eksplozji zainteresowania”. Teraz jednak przyznał, że mamy do czynienia z tendencją spadkową.

Mateusz Morawiecki
14.11.2023 18:11 Fatalne wieści dla kredytobiorców. PiS zostawił rządowi opozycji przykrą "niespodziankę"

Powyborczy krajobraz nie zawiera dobrych widoków dla kredytobiorców. Brak zmian stóp procentowych, wzrost wskaźnika WIBOR oraz niepewność co do przyszłorocznych wakacji kredytowych wskazują, że kredyty szybko nie staną się tańsze.

kredyt hipoteczny
06.11.2023 17:02 Będzie trudniej o kredyt? Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów

Narodowy Bank Polski poinformował w raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym, że na IV kwartał tego roku banki planują zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.

banknoty
06.11.2023 15:35 Wakacje kredytowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt zakładający przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Nie jest to jednak jeszcze przesądzone, a ostateczną decyzję o losach tego rozwiązania podejmie nowy parlament. Co należy wiedzieć o ustawowych wakacjach kredytowych?

Pieniądze w portfelu
31.10.2023 08:41 Fatalne wieści dla kredytobiorców. Minister nie ma wątpliwości, to dotknie wielu Polaków

Kredytobiorcy, którzy liczyli na poprawę swojej sytuacji w 2024 roku, muszą się przygotować na trudne czasy. Zapowiedź ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy nie pozostawia bowiem wątpliwości co do sytuacji osób z kredytami mieszkaniowymi.

Rzecznik rządu Piotr Müller
03.10.2023 16:17 Ważne zmiany w wakacjach kredytowych. Rzecznik rządu już potwierdził

W obecnie obowiązującej ustawie o wakacjach kredytowych, mają się pojawić spore zmiany dla uczestniczących w tym programie kredytobiorców. O zmianach poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller, wyjaśniając również jak duże będzie grono osób, których dotkną zmiany.

bloki
03.10.2023 14:56 Gigantyczne zainteresowanie dopłatami do mieszkań. Już wiadomo, czy dla każdego wystarczy pieniędzy

 Bezpieczny Kredyt 2 proc. miał ułatwić zakup pierwszego mieszkania. Ze względu na duże zainteresowanie programem pojawiła się obawa, czy w 2024 r. będą fundusze na ten cel. Głos w sprawie zabrał także minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

kredyt-klucze-kalkulator-pieniadze
21.08.2023 08:19 “Bezpieczny kredyt” – fakty i mity. O tych kwestiach nie mówi się głośno

W ciągu pierwszego miesiąca złożono 18 tys. wniosków kredytowych w ramach nowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Minister Waldemar Buda mówił wręcz o eksplozji zainteresowania, ale pamiętajmy, że strony medalu zawsze są dwie, bo na 18 tys. wniosków, podpisanych w tym czasie umów było zaledwie… 700. Kto może skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego? Czy rządowe rozwiązanie naprawdę się opłaca? Na jakie kruczki musimy uważać, decydując się na zaciągnięcie “bezpiecznego kredytu”? O tym, o czym każdy potencjalny kredytobiorca powinien wiedzieć, a co nie jest wcale takie oczywiste, porozmawiałam z ekspertką kredytową Eweliną Czaplińską, która specjalizuje się w kredytach mieszkaniowych.

mieszkanie
17.07.2023 15:26 Bezpieczny kredyt 2 proc. Wskazujemy, jak nie stracić dopłat

Dla wielu osób program Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest bardzo atrakcyjny. W ramach programu można otrzymać spore dopłaty do rat kredytu na mieszkanie. Warto wiedzieć, jak dokładnie brzmią zasady programu, aby nie stracić finansowego wsparcia.

mieszkanie
05.07.2023 11:39 Kredyt 2 procent. Ekspert wskazał luki w przepisach

Ruszył program Pierwsze Mieszkanie. Gość podcastu “Biznes. Między Wierszami” wskazał na luki w programie. Obecnie bezpieczny kredyt 2 proc. oferują już 4 banki. 

mieszkanie
20.06.2023 15:04 Od lipca więcej Polaków będzie sobie mogło pozwolić na wzięcie kredytu. Duże zainteresowanie zakupem mieszkania

Od 1 lipca rusza program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Już teraz Polacy wykazują duże zainteresowanie zakupem mieszkania.  

kredyt-wniosek-odmowa
02.06.2023 11:17 Dlaczego nie dostaniesz kredγtu hipotecznego? Ekspert wskazuje najczęstsze powody odmowy

Statystyczny Kowalski znalazł swoją wymarzoną nieruchomość, złożył wniosek o kredyt hipoteczny i… otrzymał odmowę jego przyznania. W takiej sytuacji są każdego roku tysiące Polaków. Zbyt niskie dochody lub ich niepewne źródło, poręczone kredyty, zła historia kredytowa, a może zbyt ryzykowny wiek – to wciąż tylko wybrane przyczyny odmowy. Czy jeśli bank odprawia nas z kwitkiem, musimy zrezygnować z zakupu mieszkania lub domu? Jak możemy poprawić swoją zdolność kredytową? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę, szukając nieruchomości do skredytowania? Te oraz inne pytania zadałam ekspertce kredytowej Ewelinie Czaplińskiej, będącej od prawie 8 lat właścicielką placówki bankowej jednego z największych banków w Polsce.

Mateusz Morawiecki
01.06.2023 14:25 Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzja zapadnie prawdopodobnie w czerwcu bądź lipcu. Rząd rozważa także kryterium dochodowe. 

Minister Waldemar Buda
14.03.2023 15:04 Rząd dopłaci Polakom do kredytów na mieszkanie. Decyzja właśnie zapadła

We wtorek 14 marca rząd przyjął projekt ustawy Bezpieczny Kredyt 2 proc. Jest to rozwiązanie skierowane do osób poniżej 45. roku życia, mające umożliwić im zakup pierwszego mieszkania lub domu. Zdaniem członków rządu banki powinny mieć taki kredyt w ofercie już w lipcu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że tylko w latach 2023-2024 udzieli ok. 50 tys. tanich kredytów.

Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?
13.02.2023 21:40 Ogromna liczba Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Chodzi o bardzo ważne zmiany

Niedawno wprowadzono reformę dotyczącą wskaźników referencyjnych, która objęła zastąpienie stawek WIBOR nowym indeksem WIRON. W związku z tym niektóre banki przesyłają do swoich klientów (kredytobiorców) aneksy do umów. Aby dokonać zmiany wskaźnika w istniejącej umowie, konieczne jest złożenie aneksu. Sektor bankowy sugeruje, aby wstrzymać się z taką zmianą do czasu określenia ogólnych warunków tranzycji wskaźników za pomocą odpowiedniego rozporządzenia. Takie stanowisko przedstawił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, w wywiadzie udzielonym agencji PAP Biznes.

Mateusz Morawiecki
03.02.2023 14:48 Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Premier nie wyklucza przedłużenia wakacji kredytowych. Jednocześnie zaznacza, że w tym momencie nie ma takich planów.

kredyty-pozyczki-pozabankowe
26.01.2023 14:14 W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Wartość udzielonych w ubiegłym roku kredytów mieszkaniowych spadła o prawie połowę, kredytów gotówkowych o -2,4 proc., a ratalnych o -0,3 proc. W stosunku do 2021 roku zwiększyła się natomiast wartość udzielonych pożyczek pozabankowych — informuje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jakie prognozy czekają nas zatem w tym roku, zwłaszcza w segmencie kredytów hipotecznych?Wartość udzielonych w tym roku przez banki i SKOK-i kredytów (w odniesieniu do 2021 roku) wyglądała następująco:gotówkowe — 64,4 mld zł (spadek o -2,4 proc.) hipoteczne — 45,4 mld zł (spadek o -49,1 proc.)ratalne — 18 mld zł ( spadek o -0,3 proc.),Do poziomu 9,1 mld zł zwiększyła się za to wartość udzielonych pożyczek pozabankowych. Jest to wzrost o +27 proc. w ujęciu r/r.

Pieniądze
22.12.2022 18:15 Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Eksperci mają dobre wieści

Zdaniem ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie już podwyższała stóp procentowych. Całkiem niedługo możemy spodziewać się ich obniżenia.

budowa-mieszkanie-kredyt hipoteczny-biznesinfo
22.12.2022 14:18 Program Pierwsze Mieszkanie. Rząd chce by program ruszył 1 lipca 2023 roku

W rozmowie z czwartkowym “Super Expressem” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podał, kiedy ruszy program “Pierwsze mieszkanie”. W programie nie będzie progu dochodowego.

pieniądze w portfelu-portfel-banknoty-iberion (1)
16.12.2022 16:11 Będzie nowy program mieszkaniowy. Rząd dopłaci Polakom do kredytu

W piątek 16 grudnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział powstanie nowego programu mieszkaniowego, który obejmie osoby mające poniżej 45 lat. Aby zakupić swoje pierwsze mieszkanie, będą mogły skorzystać z dwóch rozwiązań — kredytu 2 proc. oraz konta mieszkaniowego. W przypadku kredytu państwo będzie dopłacać do niego nawet przez 10 lat. Kwota zobowiązania jest ograniczona i wynosi 500 lub 600 tys. zł.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.10.2018. n/z Logo banku ING.
09.12.2022 09:36 ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem

ING Bank Śląski zawiesił udzielanie kredytów zmiennoprocentowych. Bank przygotowuje się do wprowadzenia sprzedaż kredytów opartych na WIRON-ie.

Opłata zaświadczenie spłaty kredytu
08.12.2022 15:50 Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Decyzja RPP uchroni ich przed wyższymi ratami do spłaty

Referencyjna stopa procentowa pozostanie na poziomie 6,75 proc. Trzeci raz z rzędu Rada Polityki Pieniężnej wstrzymała się z podwyżką. Decyzji, która uchroni kredytobiorców przed wyższymi ratami do spłaty, zgodnie oczekiwali zarówno analitycy, jak i inwestorzy. Pozwoliło to złotemu utrzymać stabilny poziom w relacji z głównymi walutami świata.Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce nie został jeszcze oficjalnie zakończony. W towarzyszącym decyzji komunikacie po grudniowym posiedzeniu RPP próżno szukać jednoznacznych deklaracji odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej.– Każdy miesiąc przedłużania pauzy zmniejsza szanse na kolejne ruchy stóp procentowych w górę. Brak deklaracji końca podwyżek to swoista furtka, z której RPP mogłaby skorzystać, gdyby nie potwierdziły się oczekiwania, że inflacja po przekroczeniu w I kw. 2023 r. pułapu 20 proc. zacznie się obniżać – wyjaśnia Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
07.08.2022 13:22 Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki

W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
06.08.2022 10:29 Banki zwrócą opłaty za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Jest zgoda sejmu

Sejm podjął decyzję w sprawie poprawek do ustawy o kredycie hipotecznym. Ustawa nakazuje zwrot wygórowanych opłat pobieranych przez banki podczas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

EN 01527932 0009
16.07.2022 19:12 Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

Ustawa o wakacjach kredytowych ucieszyła wielu polskich kredytobiorców. Nie wszystkim jednak przypadła ona do gustu. Niemiecki Commerzbank zamierza podjąć kroki prawne przeciwko uchwalonym przepisom.