Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kredyt Hipoteczny

Kredyt Hipoteczny

Kredyty do zwrotu
25.08.2020 02:00 Spłaciłeś kredyt we frankach? Tobie też może należeć się zwrot pieniędzy

Kredyt spłacony? Nie szkodzi, nadal możesz ubiegać się o zwrot roszczeń od banku. Sprawdzamy kto nie powinien odpuszczać i może ubiegać się o pokaźne zwroty od bankowych instytucji. Okazuje się bowiem, że całkowita spłata kredytu nie oznacza zamknięcia drogi do pozwania banku. Jeżeli czujesz się pokrzywdzony przez swój bank, w którym spłaciłeś kredyt we frankach, podpowiadamy co możesz zrobić.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

WIBOR i LIBOR, za sprawą unijnego rozporządzenia w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne (tzw. Rozporządzenie BMR), mają zostać zreformowane do końca 2021 r.Komisja Europejska wykazała, że wskaźniki te są podatne na manipulacje i przygotowała przepisy, które mają sprawić, że będą bardziej przejrzyste i uczciwe. Zmiany spowodują, że od 1 stycznia 2020 r. nie będzie już można stosować w nowo zawieranych umowach wskaźników, które nie będą autoryzowane przez unijne instytucje finansowe. Po 2021 roku zaś LIBOR lub WIBOR mogą zniknąć lub zostać zastąpione przez inne wskaźniki.Wówczas zaś do zmiany będzie ok. 2 mln umów o kredyt mieszkaniowy, z tego złotowe to 74,6 proc., we franku szwajcarskim 20,9 proc., a w euro – 4,2 proc.Choć zdaniem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na razie nie grozi nam taki scenariusz, to nie oznacza, że banki nie muszą się do niego przygotować. Umowy zawarte po 1 stycznia 2018 r. muszą wskazywać plan działania na wypadek zaprzestania opracowywania LIBOR bądź WIBOR.Zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, banki, które stosują wskaźnik referencyjny, sporządzają na piśmie rzetelne plany działania, które podjęłyby na wypadek zaprzestania opracowywania danego wskaźnika referencyjnego, tzw. plany awaryjne, co więcej - uwzględniają je w umowach z klientami. - Przepis ten ma zastosowanie do umów, które znalazły się w obiegu prawnym po 1 stycznia 2018 r., tj. po dacie rozpoczęcia stosowania przepisów BMR - tłumaczy Michał Kruszka, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.„Rynek skoncentrował się na dyskusjach odnośnie nowej stawki. Tymczasem kwestia sposobu jej implementacji w dotychczasowych umowach nie powinna być pozostawiana na drugim planie. Brak pojawienia się ustawowych rozwiązań może doprowadzić do paniki i chaosu na rynku, do czego nie wolno dopuścić” – uważa Wojciech Kapica, współkierujący departamentem prawa rynków finansowych kancelarii SMM Legal.Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/unia-moze-wymusic-zmiane-2-milionow-umow-kredytowych-z-bankami,435706.htmlŹródło informacji: Centrum Prasowe PAP

biznes-info-640x433
13.06.2019 02:00 KNF ostrzega przed kredytami hipotecznymi. Ceny mieszkań wyższe o 1/3

Mogłoby się wydawać, że mieszkania osiągnęły już rekordowo wysokie ceny. Mimo to te nadal nie przestają rosnąć. Co więcej, jak zauważają analitycy, wciąż spore zainteresowanie budzą kredyty hipoteczne. Jak ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego może to doprowadzić do nadmiernego zadłużania się przez Polaków.