BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

KNF ostrzega przed kredytami hipotecznymi. Ceny mieszkań wyższe o 1/3

13 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Mieszkania drożeją, a chętnych na zaciągnięcie kredytu nie brakuje. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega Polaków przed zadłużeniem. Można łatwo wpaść w pułapkę, z której później trudno będzie się wyplątać.

Mogłoby się wydawać, że mieszkania osiągnęły już rekordowo wysokie ceny. Mimo to te nadal nie przestają rosnąć. Co więcej, jak zauważają analitycy, wciąż spore zainteresowanie budzą kredyty hipoteczne. Jak ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego może to doprowadzić do nadmiernego zadłużania się przez Polaków.

Ceny mieszkań rosną i rosną

Raportu Expandera i Rentier.io w którym zbadano 16 największych miast w Polsce wskazuje, że mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, podrożały w tym roku o 7%. Dlaczego ceny mieszkań wciąż rosną? Jednym z powodów jest wzrost wynagrodzeń, który napędza wzrost cen mieszkań.

Kolejnym czynnikiem jest poziom stóp procentowych, jak wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors w TVN24bis. Niski ich poziom przekłada się na tanie kredyty, a to zachęca do kupowania mieszkań i podbija ceny. KNF wylicza także wzrost kosztów budowy połączonych z dążeniem do maksymalizacji zysku przez deweloperów w warunkach wysokiego popytu.

Niebezpieczeństwo “utonięcia” w długach

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca również uwagę, na ryzyko nadmiernego zadłużenia części gospodarstw domowych spowodowanych silnymi wzrostami cen mieszkań. Mówi także o uniemożliwieniu zakupu własnej nieruchomości przez osoby o niskich lub przeciętnych dochodach.

W ostatnich latach nastąpił duży wzrost średniej wartości kredytu - ze 180 tys. zł w styczniu 2013 roku do 267,9 tys. zł w grudniu 2018 r., czyli aż o 48,9 procent, cytuje raport "Wyniki badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych według stanu na koniec 2018" Gazeta.pl. Jak widać więc, obecnie mieszkanie można uznać wręcz za towar luksusowy.

Tagi:

kredyt hipotecznykredytceny mieszkań

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >

Finanse

Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Czytaj więcej >

Finanse

Tajemniczy wniosek w Senacie. Dodatkowe 300 zł miesięcznie za spory staż małżeństwa

Czytaj więcej >

Finanse

Koperty z wesel do opodatkowania. Premier tłumaczy urzędników

Czytaj więcej >