BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyższa pożyczka jest możliwa. Łatwo podniesiesz swoją zdolność kredytową

21 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kredyt można uzyskać, jeśli posiada się zdolność kredytową. Ta jest zależna od różnych czynników, ale jest kilka rozwiązań, które mogą ją podnieść. Co należy zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę?

Kredyt - jak zwiększyć swoje szanse?

Kredyt można otrzymać, jeśli posiadamy zdolność kredytową. Jest to jeden z podstawowych warunków. Do obliczania zdolności kredytowej stosuje się kilka czynników - wysokość dochodów, koszty utrzymania, a także posiadane zobowiązania, zarówno w postaci już zaciągniętych kredytów, jak i ograniczeń w koncie i na kartach kredytowych. Koszty utrzymania to inaczej koszty stałe, zależne od liczby osób w gospodarstwie domowym. Istotne może być też to, ile kredytobiorca ma samochodów, jakie opłaca polisy ubezpieczeniowe bądź czy płaci alimenty. Należy pamiętać, że spłacać zobowiązania w terminie, tym bardziej, jeżeli ktoś ma plan ubiegać się o kredyt. Każde opóźnienie w spłacie rachunków działa niekorzystnie.

Zdolność kredytowa - co jeszcze ma wpływ?

Warto też pozbyć się nieużywanych kart kredytowych i niepotrzebnych obciążeń. Należy pamiętać, że karty i limity w koncie również wpływają na zdolność kredytową. - Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych - tłumaczy dla portalu Superbiz.se.pl Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.

Zdarzają się sytuacje, kiedy informacja o spłaceniu kredytu w pełni dociera z opóźnieniem do Biura Informacji Kredytowej. To natomiast może być problematyczne w trakcie analizy wniosku kredytowego. Jeżeli osoba zainteresowana kredytem sprawdzi swój status w BIK i odkryje jakieś nieaktualne informacje, to może się zażądać aktualizacji albo poprosić bank o przesłanie potwierdzenia o spłaceniu zobowiązania.

Źródła dochodu też mają znaczenie

Jak podaje portal Superbiz.se.pl, przy wydawaniu decyzji o przyznaniu kredytu banki w dosyć zróżnicowany sposób traktują źródła dochodu. Banki wolą, aby klienci byli zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak w różnych bankach to podejście może być inne. Ważnymi czynnikami będzie czas jaki kredytobiorca przepracował - to może być potwierdzenie regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów.

Są też inne źródła dochodów akceptowane przez banki. Instytucje te akceptują też renty i emerytury, które zostały wydane na czas nieokreślony, oraz przychody z wynajmu nieruchomości. Takie umowy powinny być zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym co najmniej pół roku.

Tagi:

kredyt hipotecznykredyt

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >