BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyższa pożyczka jest możliwa. Łatwo podniesiesz swoją zdolność kredytową

21 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Kredyt można uzyskać, jeśli posiada się zdolność kredytową. Ta jest zależna od różnych czynników, ale jest kilka rozwiązań, które mogą ją podnieść. Co należy zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę?

Kredyt - jak zwiększyć swoje szanse?

Kredyt można otrzymać, jeśli posiadamy zdolność kredytową. Jest to jeden z podstawowych warunków. Do obliczania zdolności kredytowej stosuje się kilka czynników - wysokość dochodów, koszty utrzymania, a także posiadane zobowiązania, zarówno w postaci już zaciągniętych kredytów, jak i ograniczeń w koncie i na kartach kredytowych. Koszty utrzymania to inaczej koszty stałe, zależne od liczby osób w gospodarstwie domowym. Istotne może być też to, ile kredytobiorca ma samochodów, jakie opłaca polisy ubezpieczeniowe bądź czy płaci alimenty. Należy pamiętać, że spłacać zobowiązania w terminie, tym bardziej, jeżeli ktoś ma plan ubiegać się o kredyt. Każde opóźnienie w spłacie rachunków działa niekorzystnie.

Zdolność kredytowa - co jeszcze ma wpływ?

Warto też pozbyć się nieużywanych kart kredytowych i niepotrzebnych obciążeń. Należy pamiętać, że karty i limity w koncie również wpływają na zdolność kredytową. - Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych - tłumaczy dla portalu Superbiz.se.pl Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.

Zdarzają się sytuacje, kiedy informacja o spłaceniu kredytu w pełni dociera z opóźnieniem do Biura Informacji Kredytowej. To natomiast może być problematyczne w trakcie analizy wniosku kredytowego. Jeżeli osoba zainteresowana kredytem sprawdzi swój status w BIK i odkryje jakieś nieaktualne informacje, to może się zażądać aktualizacji albo poprosić bank o przesłanie potwierdzenia o spłaceniu zobowiązania.

Źródła dochodu też mają znaczenie

Jak podaje portal Superbiz.se.pl, przy wydawaniu decyzji o przyznaniu kredytu banki w dosyć zróżnicowany sposób traktują źródła dochodu. Banki wolą, aby klienci byli zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak w różnych bankach to podejście może być inne. Ważnymi czynnikami będzie czas jaki kredytobiorca przepracował - to może być potwierdzenie regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów.

Są też inne źródła dochodów akceptowane przez banki. Instytucje te akceptują też renty i emerytury, które zostały wydane na czas nieokreślony, oraz przychody z wynajmu nieruchomości. Takie umowy powinny być zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym co najmniej pół roku.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >