BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Grunt zamiast wkładu własnego. Rewolucja w kredytach

5 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Kredyt hipoteczny. Banki mogą uznać działkę jako wkład własny - dzięki temu dostanie kredytu stanie się łatwiejsze dla wielu osób marzących o własnych czterech kątach.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Wzięcie kredytu hipotecznego wymaga posiadania wkładu własnego równego 10% lub nawet 20%. Zebranie go wielu osobom może czasem zająć kilka lat. To właśnie nie zdolność kredytowa jest największą przeszkodą w otrzymaniu kredytu, ale właśnie wkład własny. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy banki w Polsce przychylne są do uznania gruntu za wkład własny potencjalnego kredytobiorcy. 

Według aktualnie obowiązującej wersji Rekomendacji S (z 2013 r.), czyli zbioru dobrych praktyk w obszarze kredytów hipotecznych przyjmowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, "bank może uznać działkę jako wkład własny przy kredycie budowlanym. Bank może za wkład własny uznać wartość nieruchomości gruntowej, na której docelowo znajdować się będzie nieruchomość stanowiąca przedmiot kredytowania” - czytamy we wspomnianej rekomendacji. Należy jednak pamiętać, że bank może, ale nie musi uznać działki za wkład własny.

Banki, które traktują grunt jako wkład własny

Eksperci rynekpierwotny.pl postanowili zwrócić się do banków z dwoma pytaniami: “Czy istnieje możliwość uwzględnienia działki w roli wkładu własnego przy kredycie na budowę domu?” oraz “Czy we wspomnianej sytuacji są jakieś inne wymagania banku poza poziomem LtV?”

Jak czytamy na money.pl, najpopularniejsze banki w Polsce dopuszczają możliwość traktowania działki budowlanej jako wkładu własnego przy kredycie na budowę domu. Na ogół nie stawiają dodatkowych wymagań dotyczących takiego gruntu pod zabudowę. Bez problemu kredyt z gruntem jako wkładem własnym można wziąć w następujących bankach.

  • BNP Paribas, 

  • BOŚ Bank, 

  • BPS, 

  • ING Bank, 

  • mBank, 

  • Pekao, 

  • PKO BP

PKO BP oraz ING Bank Śląski dopuszczają możliwość traktowania jako wkładu własnego działki, która już wcześniej została zakupiona na kredyt pod warunkiem że ma ona odpowiednio wysoką wartość pomniejszoną o aktualne saldo kredytu.

Tagi:

kredyt hipoteczny

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >