Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie trudniej o kredyt? Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.11.2023 17:02

Będzie trudniej o kredyt? Banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów

kredyt hipoteczny
Pixabay

Narodowy Bank Polski poinformował w raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym, że na IV kwartał tego roku banki planują zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.

NBP opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku kredytowym

Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek raport pod tytułem “Sytuacja na rynku kredytowym, wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, IV kwartał 2023 r.”

- W IV kwartale 2023 r. banki nie planują wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej. Oczekują natomiast, że sektor MSP kolejny raz zmniejszy zapotrzebowanie na krótko  i długoterminowe finansowania kredytów […] a duże przedsiębiorstwa zwiększą zapotrzebowanie na kredyt krótkoterminowy i utrzymają na dotychczasowym poziomie na długoterminowy - podano w raporcie.

Szczegóły dotyczące świadczenia wspierającego. Wiemy, jak będą liczone punkty

Banki planują zaostrzanie kryteriów

W raporcie przypomniano, że banki już w III kwartale 2023 r. zaostrzyły politykę kredytową w większości segmentów. Przyczynami tego zjawiska było pogorszenie jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, to planowane jest dalsze zacieśnianie kryteriów przy  jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych warunków ich udzielania.

Motywem zaostrzania kryteriów, według banków jest między innymi pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej, jakości portfela kredytowego oraz decyzje NBP w zakresie polityki pieniężnej.

Będzie trudniej także o kredyt konsumpcyjny

W raporcie napisano również, że banki planują kontynuować zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych. - Na IV kwartał 2023 r. banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw i zaostrzenie wobec gospodarstw domowych oraz oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony dużych przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a spadku ze strony sektora MSP - poinformowano.