Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne zmiany w wakacjach kredytowych. Rzecznik rządu już potwierdził
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.10.2023 16:17

Ważne zmiany w wakacjach kredytowych. Rzecznik rządu już potwierdził

Rzecznik rządu Piotr Müller
East News

W obecnie obowiązującej ustawie o wakacjach kredytowych, mają się pojawić spore zmiany dla uczestniczących w tym programie kredytobiorców. O zmianach poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller, wyjaśniając również jak duże będzie grono osób, których dotkną zmiany.

Szykują zmiany w wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jak podaje portal Interia.pl, zaczęła ona obowiązywać pod koniec lipca zeszłego roku.

Terminem “wakacje kredytowe” nazwano zawieszenie spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych. Jest to możliwe przez cztery miesiące 2022 roku oraz cztery miesiące 2023 roku. Uprawnienia do wakacji kredytowych posiadają osoby z kredytem zaciągniętym przed 1 lipca 2022 roku.

Jest potwierdzenie rzecznika rządu

Ponieważ jednak wciąż obowiązująca wersja wakacji kredytowych dotyczy lat 2022-2023, pojawiło się pytanie, czy wakacje zostaną przedłużone na kolejny rok. Z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego podawanej przez Interię wynika, że tak się stanie.

W porównaniu z obowiązującą wersją będzie jednak haczyk. Wspomniał o nim na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller, ucinając również wszystkie ewentualne spekulacje na ten temat.

Zmiany nie tylko w wakacjach kredytowych

Według cytowanej przez Interię wypowiedzi rzecznika, w kolejnej wersji wakacji kredytowych ma się pojawić kryterium dochodowe. Z jednej strony, próg dochodowy ma być “wysoki”, z drugiej zaś - ma on objąć większość osób z kredytami hipotecznymi.

Rzecznik rządu odpowiedział również na pytanie dotyczące tarczy inflacyjnej. Według jego słów podawanych przez Interię, decyzja na temat jej przedłużenia ma zapaść w listopadzie, gdy dostępne będą dane makroekonomiczne.