Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kredyt 2 procent. Ekspert wskazał luki w przepisach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 05.07.2023 11:39

Kredyt 2 procent. Ekspert wskazał luki w przepisach

mieszkanie
Domena publiczna

Ruszył program Pierwsze Mieszkanie. Gość podcastu “Biznes. Między Wierszami” wskazał na luki w programie. Obecnie bezpieczny kredyt 2 proc. oferują już 4 banki. 

Możliwe dwa mieszkania dla jednej rodziny

Bezpieczny kredyt był głównym tematem podcastu “Biznes. Między Wierszami”. Gość audycji, Marek Wielgo, ekspert rynekpierwotny.pl i gethome.pl, przedstawił w nim dwie luki prawne. Pierwsza z nich pozwala rodzinie na zakup dwóch mieszkań. 

- Dwoje młodych ludzi, singli, kupuje sobie po mieszkaniu korzystając z bezpiecznego kredytu, a po kilku latach, gdy sformalizują związek ślubem, mają dwa mieszkania. Gdyby ta para żyłą ze sobą wcześniej, to trzeba pamiętać, że należy spełnić warunek nieprowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego, ale w praktyce nie sądzę, żeby bank chciał to sprawdzać. Taka para stanie się właścicielami dwóch mieszkań: w jednym będą mogli zamieszkać, drugie będą mogli wynająć bez utraty dopłat od państwa – wyjaśnił Marek Wielgo. 
 

Kredyt na mieszkanie może być tańszy niż wynajęcie mieszkania

Ekspert zwrócił także uwagę na włączenie się rodziców prowadzących działalność gospodarczą w spłatę kredytu zaciągniętego przez ich dziecko. Wyjaśniał, że rodzice mogliby zatrudnić dziecko, dzięki czemu zapewniliby mu zdolność kredytową, potrzebną by mogło kupić mieszkanie za bezpieczny kredyt. 

Zdaniem eksperta dla rodziców dzieci studiujących koszt takiego rozwiązania byłby niższy niż wynajęcie mieszkania np. w Warszawie.

Kredyt 2 procent

Program Pierwsze Mieszkanie zakłada możliwość skorzystania z bezpiecznego kredytu 2 proc. na mieszkanie. W programie maksymalna wysokość kredytu dla singla wynosi 500 tys. zł, natomiast w przypadku małżeństwa bądź rodziców z dzieckiem kwota ta sięga 600 tys. zł.

Jan Dziekoński, analityk rynku nieruchomości w TVN24 wskazywał, że na razie są rozbieżne interpretacje między bankami, a ustawą, czy Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dlatego jego zdaniem warto na razie się wstrzymać ze składaniem wniosków. Poleca również rozmowę z bankiem i doradcą kredytowym, aby lepiej zrozumieć zasady działania programu i wybrać najlepszą ofertę.

Na razie kredyt 2 proc. oferują Bank Pekao, PKO BP, VeloBank i Alior Bank.